Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

gluten
Klaudia Gregorczyk 08/03/2023

Jedna na 133 osoby nie może spożywać glutenu z powodu celiakii, czyli dziedzicznego zaburzenia autoimmunologicznego. Ale tylko jedna na 56 osób z objawami związanymi z celiakią rzeczywiście ją ma. Bardziej prawdopodobne jest, że objawy nietolerancji glutenu mogą być w rzeczywistości wynikiem innej nietolerancji pokarmowej lub zaburzenia trawienia.

Jeśli uważasz, że masz wrażliwość na gluten, poznaj szerzej temat i porozmawiaj z lekarzem, zanim zaczniesz bez powodu usuwać pełnoziarniste węglowodany ze swojego życia.

Czy na pewno gluten?

Technicznie rzecz biorąc, możesz mieć problem z tolerancją pszenicy lub alergię na nią, ale winowajcą nie musi być konkretnie gluten. Istnieje nawet debata wśród lekarzy i naukowców na temat tego, czy termin ogólny „nieceliakalna wrażliwość na gluten” (używany do szerokiego opisu tego, co uważa się za wrażliwość na gluten, gdy osoba nie ma celiakii) powinien zostać zmieniony i przemianowany na „zespół nietolerancji pszenicy”. Niezależnie od tego, jak to jest nazwane, istnieje ogólna zgoda, że pacjenci powinni zacząć od konsultacji ze swoimi lekarzami i naprawdę skupić się na tym, co powoduje nieprzyjemne objawy, zamiast brać sprawy w swoje ręce i wprowadzać drastyczne zmiany w diecie.

Przypadki błędnej tożsamości

Przechodzenie na dietę bezglutenową bez odpowiednich zaleceń uprawnionego dietetyka może mieć niezamierzone i niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. Badania opublikowane w zeszłym roku w BMJ wskazują, że unikanie glutenu w diecie może skutkować zmniejszonym spożyciem pełnych ziaren, co może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, poprzednie badania wykazały, że wiele różnych alternatywnych diagnoz postawiono w przypadku 25 z 84 badanych pacjentów, którzy nie mieli celiakii, ale zgłosili, że gluten czyni ich chorymi.

Inna nietolerancja pokarmowa

Jedną z alternatywnych diagnoz dla niektórych pacjentów, którzy myśleli, że mają wrażliwość na gluten, była nietolerancja laktozy, w której osoba ma trudności z trawieniem cukru znalezionego w nabiale. Druga diagnoza to nietolerancja fruktozy, która wywołuje podobne objawy. Nietolerancja fruktozy może powodować gazy, wzdęcia i biegunkę. Jest to spowodowane wysoką zawartością fruktozy, w takich produktach jak sok lub cukierki. Obejmuje też syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych i napojach. Eksperci sugerują, aby skonsultować się z dietetykiem i rozwiązać ten problem, zamiast próbować samemu szukać informacji na temat żywności.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Podobnie jak pacjenci z celiakią, osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna – chorobą autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie wyściółki przewodu pokarmowego – mogą doświadczyć zapalenia, biegunki i utraty wagi. Jeśli lekarz uważa, że możesz mieć chorobę Leśniowskiego-Crohna, zleci badania krwi, kolonoskopię, endoskopię lub usg brzucha.

Zbyt duża ilość bakterii rozwijających się w jelicie cienkim

Mamy biliony bakterii, które zamieszkują w naszych jelitach, pomagając utrzymać zdrową równowagę w jelitach. W niektórych przypadkach jednak bakterie w środkowej lub proksymalnej części jelita cienkiego przekraczają ilościowo limit, powodując to, co nazywa się przerostem bakterii jelita cienkiego. Kiedy do tego dojdzie, zakłócone jest trawienie niektórych pokarmów, a ostatecznie może prowadzić do wystąpienia gazów i wzdęć.

Podsumowanie

Różne warunki lub pewne pokarmy mogą wywołać objawy podobne do objawów nieceliakalnej wrażliwości na gluten:

· alergia na pszenicę (nie gluten),

· celiakia,

· nietolerancja laktozy lub fruktozy,

· żywność zawierająca sztuczne cukry lub alkohol,

· smażone lub wysokotłuszczowe potrawy,

· przerost bakterii w jelicie cienkim,

· Gastropareza,

· zespół jelita drażliwego z nietolerancją fruktanów,

· poważne problemy zdrowotne, takie jak depresja i inne zaburzenia nastroju.

Przeczytaj także: Jak walczyć z celiakią


Bibliografia:

1. Schroeder M., Health Issues That Are Sometimes Mistaken for Gluten Sensitivity, Health News US, 2022.

2. Varrelas C., 7 Conditions You Might Be Mistaking for Gluten Intolerance, The Healthy, 2018.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment