Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

imbir
Klaudia Gregorczyk 18/05/2023

Czy imbir naprawdę pomaga na uczucie braku łaknienia i mdłości? Szybka odpowiedź brzmi: tak. Badania wykazały, że imbir może zwiększyć reaktywność układu pokarmowego i przyspieszyć opróżnianie żołądka, co prowadzi do zmniejszenia uczucia nudności. Imbir ma również właściwości przeciwzapalne, które również poprawiają trawienie, ale także wspiera hormony regulujące ciśnienie krwi, które wyciszają ciało i również niwelują dolegliwości.

Ta aromatyczna przyprawa ma wiele zastosowań kulinarnych, ale od setek lat jest również stosowana w celach leczniczych.

Jak działa imbir?

Uważa się, że imbir zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne gingerolowi, głównemu bioaktywnemu składnikowi świeżego imbiru, a także związkom pokrewnym zwanymi shogaolami, które nadają korzeniowi ostry smak.

Gingerole są bardziej obfite w surowym imbirze, shogaole są skoncentrowane w suszonej postaci, a 6-shogaol jest głównym źródłem antyoksydantów. Tymczasem niektóre badania wykazały, że imbir i jego związki mogą zwiększać reaktywność układu trawiennego i przyspieszyć opróżnianie żołądka, co może zmniejszyć nudności.

Gingerole i shogaole działają poprzez blokowanie działania neuroprzekaźników acetylocholiny i serotoniny w organizmie. Acetylocholina wywołuje mimowolne skurcze żołądka, natomiast serotonina może stymulować odruch wymiotny. Poprzez zapobieganie działaniu tych substancji chemicznych, imbir może przynieść ulgę w mdłościach. Wpływ na ich zmniejszenie mają też właściwości przeciwzapalne przyprawy, które poprawiają trawienie oraz wspomagają uwalnianie hormonów regulujących ciśnienie krwi, co uspokoi organizm.

Nudności i wymioty w ciąży

Nudności i wymioty dotyczą dużej części kobiet we wczesnej ciąży. Uważa się, że nawet 80% kobiet ma te objawy w pierwszym trymestrze, a u większości ciężarnych zwykle ustępują one do 12–14 tygodnia ciąży. Potocznie nazywane są poranną chorobą – określenie to jest zdecydowanie błędne, ponieważ objawy mogą wystąpić o każdej porze dnia. W niewielkim odsetku przypadków (0,2%–5%) mogą wystąpić uporczywe i nadmierne nudności i wymioty, powodujące odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej i utratę masy ciała (określane jako Hyperemesis gravidarum), które są główną przyczyną przyjęć do szpitala pacjentek w pierwszej połowie ciąży. Ten często wyniszczający stan może mieć istotny wpływ na jakość życia kobiety, zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym, a także może być emocjonalnie traumatyczny.

Dokładna przyczyna nudności pozostaje niejasna i prawdopodobnie zależy od kilku czynników. Wśród nich powszechnie akceptowaną etiologię przypisuje się zmianom hormonalnym zachodzącym podczas ciąży, takim jak zwiększenie stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej w surowicy, estrogenów, a także zakażeniu Helicobacter pylori.

Przez dziesięciolecia wiele badań oceniało skuteczność imbiru na nudności i wymioty. Przegląd badań z 2016 r. opublikowany w „Integrative Medicine Insights” przyjrzał się konkretnie wpływowi imbiru na poranną chorobę i potwierdził, że ma on duży potencjał w ograniczeniu dolegliwości.

Już od setek lat korzeń imbiru jest powszechnie stosowany w medycynie chińskiej jako środek na mdłości, więc warto go wypróbować. Czasami już sam zapach świeżego imbiru może uspokoić rozstrój żołądka, co zapobiega destrukcjom.

Upewnij się, że spożywane przez ciebie pokarmy i napoje zawierają prawdziwy imbir (sprawdzaj etykiety; niektóre gotowe produkty zawierają substytuty). Spróbuj różnych produktów zawierających imbir: herbaty, cukierków, ciastek lub w postaci skrystalizowanej. Używaj świeżej postaci przyprawy, kiedy gotujesz zupy czy robisz sałatki.

Inne pomysły na wykorzystanie imbiru do pomocy w porannej chorobie obejmują:

  • posypywanie suszonym imbirem śniadaniowej owsianki,
  • dodanie go do smoothie,
  • imbirowe lizaki i cukierki – są coraz bardziej popularne,
  • dodanie startego świeżego korzenia do sałatki lub pikantnego sosu czy herbaty.

Przeczytaj także: Jakie zioła na układ nerwowy


Bibliografia:

  1. Lete I., The Effectiveness of Ginger in the Prevention of Nausea and Vomiting during Pregnancy and Chemotherapy, National Library of Medicine, 2016.
  2. Morning sickness: 10 foods that fight nausea during pregnancy. Mother baby center, 2022.
  3. Panoff L., Is Ginger a Safe and Effective Treatment for Nausea?, Healthline, 2019.

Klaudia Gregorczyk