Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

krem z filtrem
Klaudia Gregorczyk 20/06/2023

Zbliża się lato, coraz częściej możemy cieszyć się promieniami słonecznymi. Większość z nas wie, jak ważne jest stosowanie kremu z filtrem w miesiącach letnich, aby uniknąć poparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry. Zapominamy niestety, że kremy z filtrem na naszych twarzach powinny być priorytetem przez cały rok.

Jak działa filtr przeciwsłoneczny?

Krem z filtrem jest niezbędnym elementem każdego przebywania na świeżym powietrzu, a czasami nawet w domu, ponieważ pomaga chronić naszą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Bez niego ekspozycja na te promienie może prowadzić do zwiększenia ryzyka powstawania zmarszczek, ciemnych plam, a nawet niektórych rodzajów raka skóry.

Filtr przeciwsłoneczny działa poprzez blokowanie lub odbijanie promieniowania UV od naszej skóry za pomocą kombinacji składników aktywnych, takich jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Dodatkowo, niektóre filtry przeciwsłoneczne zawierają chemiczne blokery, które absorbują promieniowanie UV zamiast je odbijać. Poprzez pochłanianie lub odbijanie promieniowania UV, filtr przeciwsłoneczny działa jak fizyczna bariera pomiędzy skórą a słońcem – jak dodatkowa warstwa odzieży lub maska.

Sposób, w jaki filtr przeciwsłoneczny chroni skórę, zależy od rodzaju używanego filtra. Produkt ten może mieć blokery chemiczne lub fizyczne, dlatego w zależności od odmiany ma on różne działanie: fizyczne, mineralne lub chemiczne.

Dlaczego filtrów powinniśmy używać codziennie, a nie tylko w lecie?

Chronią skórę przed promieniami UV

Zmniejszenie warstwy ozonowej zwiększyło ryzyko uszkodzenia skóry przez szkodliwe promienie UV. Filtr je blokuje, znacznie zmniejszając prawdopodobieństwo poparzeń słonecznych. Zawsze szukaj produktów z filtrem SPF 30 lub wyższym. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że SPF 50 oferuje prawie podwójną ochronę w porównaniu z SPF 30, ale w rzeczywistości wyższy wskaźnik nie oznacza, że ilość ochrony wzrasta. SPF 30 blokuje prawie 97% promieni UVB, podczas gdy SPF 50 blokuje 98% promieni UVB.

Obniżają ryzyko wystąpienia raka skóry

Badania wykazały, że stosowanie kremów z filtrem zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry. Bardzo ważne jest to w przypadku ochrony dzieci. Im mniej oparzeń słonecznych w dzieciństwie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na czerniaka w życiu dorosłym.

Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry

Wszyscy wiemy, że uszkodzenia spowodowane promieniami UV powodują fotostarzenie się skóry, które z czasem skutkuje grubą, pomarszczoną, odwodnioną skórą i rozpadem kolagenu, co przyczynia się do powstawania bruzd, zmarszczek, plam słonecznych i przedwczesnego starzenia się.

Pomagają utrzymać równomierny koloryt skóry

Filtr przeciwsłoneczny pomaga zapobiegać powstawaniu ciemnych plam i przebarwień spowodowanych uszkodzeniami słonecznymi. A to pozwala utrzymać lepszy wygląd i bardziej równomierny koloryt skóry.

Jak prawidłowo używać filtrów?

Nałóż krem na wszystkie części skóry narażone na działanie promieni słonecznych (nie zapomnij o uszach!). Upewnij się, że pokryjesz nim także skórę wokół oczu, ale zachowaj ostrożność – krem do opalania w oczach może wywołać bardzo nieprzyjemne uczucie szczypania. Najlepiej jest nakładać krem z filtrem na około 30 minut przed wyjściem na słońce, aby dać mu czas na wchłonięcie się w skórę.

Jeśli chodzi o SPF (Sun Protection Factor), większość dermatologów zaleca stosowanie SPF o wartości co najmniej 30 lub wyższej. Jeśli obawiasz się nakładania kremu z filtrem pod makijaż, dobra wiadomość jest taka, że nie powinnaś mieć problemów z nakładaniem kremu pod puder czy podkład, o ile używasz kremu z filtrem co najmniej SPF 30, wodoodpornego i o szerokim spektrum działania. Na rynku są dostępne również kremy BB z filtrem 30 oraz 50.

Przeczytaj także: Przygotowania do opalania – czas start!


Bibliografia:

1. How does sunscreen work?, The Economist, 2022.

2. Kikam A., Yes, You Should Wear Sunscreen Every Day – Here Are 5 Reasons Why, Dermstore, 2021.

3. Villanueva N., What Does Sunscreen Do?: The Truth Behind This Morning Skincare Routine Staple, Assian Beauty Essentials, 2023.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment