Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

ogródek na balkonie
Paulina Jędrocha 19/06/2023

Marzysz o własnym ogrodzie warzywnym, ale nie masz wystarczającej przestrzeni wokół domu? To nie powód, aby rezygnować z uprawy świeżych i zdrowych warzyw.

Ogródek warzywny na balkonie to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w miastach lub posiadających ograniczoną przestrzeń na terenie swojej posesji. W tym artykule dowiesz się, jakie warzywa możesz hodować na balkonie oraz jak przygotować się do tej pasjonującej przygody.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest ocena dostępnej przestrzeni. Bez względu na to, czy masz duży balkon lub tylko niewielką przestrzeń, zawsze można znaleźć miejsce na uprawę kilku warzyw. Najważniejsze to wybrać gatunki, które nie potrzebują dużo miejsca i dobrze rosną w pojemnikach.

Jakie warzywa można hodować na balkonie?

Sałata – jest jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy w pojemnikach. Wymaga niewielkiej przestrzeni i może być zbierana w miarę potrzeby. Do posadzenia nadają się różne odmiany, takie jak sałata masłowa, rukola czy sałata lodowa.

Pomidory – istnieją takie odmiany, które doskonale nadają się do uprawy na balkonach. Upewnij się, że wybierasz rośliny karłowate lub pnące, które można podpierać. Pomidory potrzebują pełnego nasłonecznienia i regularnego podlewania.

Papryka – jest kolejnym warzywem, które można łatwo hodować w pojemnikach. Wybierz odmiany mniejsze, takie jak papryczki chili lub papryczki mini. Podobnie jak pomidory, papryka potrzebuje dużo światła i regularnego podlewania.

Rzodkiewki – to szybko rosnące warzywa, które doskonale nadają się do uprawy nawet w mniejszych skrzynkach lub donicach. Możesz cieszyć się ich świeżością już po kilku tygodniach od wysiewu. Zaleca się częste podlewanie, aby uniknąć ich nadmiernego wysychania.

Zielone warzywa liściaste – szpinak, jarmuż, rukola i inne zielone warzywa liściaste mogą być uprawiane na balkonie. Są bogate w składniki odżywcze i mogą być zbierane stopniowo. Możesz korzystać z liści na bieżąco, co zapewni ich świeżość i smak.

O czym musisz pamiętać przed zasianiem warzyw?

Hodowla własnego ogrodu warzywnego na balkonie to nie tylko świetny sposób na dostęp do świeżych i zdrowych warzyw, ale także przyjemność z obserwowania roślin, jak rosną i owocują. Oto kilka wskazówek co należy zrobić, aby warzywa rosły silne i zdrowe.

1. Przygotuj im odpowiednie warunki wzrostu

W przypadku ogrodu na balkonie ważne jest, aby mieć odpowiednie pojemniki z dobrym drenażem. Możesz wybrać doniczki ceramiczne, plastikowe pojemniki lub drewniane skrzynki. Upewnij się, że są odpowiedniej wielkości i mają otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.

2. Zapewnij odpowiednią glebę i nawożenie roślin

Wybierz dobrą jakość ziemi do warzyw lub specjalną mieszankę do pojemników. Dodaj nawóz organiczny lub granulowany nawóz do gleby, aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych.

3. Nie zapomnij o podlewaniu

Rośliny uprawiane na balkonie mają tendencję do szybszego wysychania, więc regularne podlewanie jest kluczowe. Monitoruj glebę, aby uniknąć nadmiernego lub niewystarczającego nawilżania.

Teraz – gdy wiesz, jakie warzywa można hodować na balkonie i jak się do tego przygotować – możesz rozpocząć swoją przygodę z uprawą warzyw w domowym zaciszu. Ciesz się smakiem i zapachem własnych, świeżo zebranych roślin, które będą wzbogacały twoje posiłki i dostarczały wiele satysfakcji.

Przeczytaj także: Żywność wspomagająca oczy

Paulina Jędrocha

Leave A Comment