Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

łuszczyca
Klaudia Gregorczyk 29/06/2023

Każdy przypadek łuszczycy jest indywidualny, więc nie ma jednej metody gwarantującej skuteczne leczenie tej choroby. Oprócz omówienia zasad kuracji z internistą lub dermatologiem, możesz odkryć, że niektóre domowe sposoby działają kojąco w czasie walki z tym schorzeniem.

Ciepłe kąpiele

Ciepła (nie gorąca) kąpiel może być kojąca dla skóry, zwłaszcza jeśli zmagasz się z łuszczycą. Możesz spróbować dodać niektóre rodzaje soli do kąpieli, np. z morza martwego, olej mineralny, koloidalne płatki owsiane lub oliwę, aby ulżyć sobie w swędzeniu i podrażnieniu.

Kieruj się poniższymi wskazówkami, a zadbasz o to, żeby kąpiel nie pogorszyła objawów.

· Kąp się lub bierz prysznic tylko raz dziennie.

· Ogranicz prysznic do 5 minut, a kąpiel do 15 minut.

· Używaj mydła nawilżającego.

· Wytrzyj się do sucha i unikaj pocierania.

· Po kąpieli zastosuj krem nawilżający.

Aloes

Możesz stosować kremy z wyciągów roślinnych z aloesu bezpośrednio na skórę, aby pomóc zmniejszyć przebarwienia, łuszczenie, swędzenie i stan zapalny. W badaniu z 2018 r. naukowcy przetestowali działanie kremów z zawartością 50% propolisu i 3% aloesu lub placebo na ponad 2000 osób. Stwierdzili, że aloes może pomóc zmniejszyć objawy łuszczycy.

„National Psoriasis Foundation” zaleca stosowanie kremów, które zawierają do 0,5% aloesu. Możesz stosować te kremy do trzech razy dziennie.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Może to być korzystne dla objawów łuszczycy, ponieważ ogólnoustrojowy stan zapalny jest podstawową przyczyną swędzących, odbarwionych płatków skóry. Omega-3 można znaleźć w różnych pokarmach, należą do nich: olej lniany, orzechy, nasiona, soja, tłuste ryby. Olej jest również dostępny jako suplement diety.

Jednak istniejące badania dotyczące suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 i łuszczycy są różne. Według starszego badania z 2014 r. z 15 badań oceniających olej rybny w zmniejszeniu łuszczycy, 12 badań wykazało jego korzyść, a trzy nie dały pozytywnych rezultatów. W badaniu z 2017 r. z udziałem 1206 osób z łuszczycą, około 45% osób, które dodały kwasy tłuszczowe omega-3 do swojej diety, widziało poprawę w swojej skórze.

Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie suplementów oleju rybnego, przeczytaj uważnie etykietę i rozważ najpierw rozmowę z lekarzem.

Olejek z drzewa herbacianego

Uważa się, że olejek z drzewa herbacianego, pochodzący z Australii, ma właściwości antyseptyczne i może być stosowany na skórę. Niektórzy ludzie uważają, że stosowanie szamponów z olejkiem z drzewa herbacianego pomaga złagodzić ich łuszczycę skóry głowy. Nie ma jednak wystarczających badań naukowych potwierdzających tę skuteczność. Używaj olejku z drzewa herbacianego z ostrożnością, ponieważ niektórzy ludzie są na niego uczuleni.

Kurkuma

Kurkuma jest często badana pod kątem jej silnych właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, może zmieniać ekspresję genów. Badania wykazały zdolność kurkumy do zmiany ekspresji cytokin TNF, co może pomóc w zminimalizowaniu objawów łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów u niektórych osób. Możesz spożywać kurkumę skoncentrowaną w formie tabletek lub suplementów. Jest to również główny składnik wielu potraw, w tym żółtego curry.

Podsumowanie

Bez względu na rodzaj domowego środka łagodzącego, ważne jest, abyś skonsultował opcje leczenia ze swoim lekarzem. Domowe sposoby łagodzenia objawów nie powinny być stosowane jako zamiennik przepisanych leków i zabiegów, ale mogą być pomocnym dodatkiem do ogólnego schematu leczenia łuszczycy. Sprawdź te pomysły, ale najpierw porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem prowadzącym.


Bibliografia:

1. Integrative Approaches to Care, National Psoriasis Foundation, 2020.

2. Orentsein B., 10 Do-It-Yourself Home Remedies for Psoriasis, Everyday Health, 2020.

3. Sullivan D., 9 Home Remedies for Psoriasis: Do They Work?, Healthline, 2022.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment