Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

olej z wiesiołka
Klaudia Gregorczyk 30/06/2023

Olej z wiesiołka jest głównie wykorzystywany ze względu na swoje niesamowite korzyści zdrowotne oraz wpływ, jaki może mieć na zdrowie hormonalne, skórę, włosy i kości.

Rdzenni Amerykanie i europejscy osadnicy używali wiesiołka, dzikiego kwiatu, który rośnie we wschodniej i środkowej części Ameryki Północnej, do jedzenia. Do dziś nasiona tego kwiatu są zbierane i tłoczone na zimno w celu pozyskania oleju, który następnie jest używany do produkcji suplementów diety.

Wpływ na hormony (PMS + symptomy menopauzy)

Coraz częściej kobiety przyjmują suplementy z wiesiołka w celu naturalnego łagodzenia objawów PMS ze względu na zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo może on pomóc zmniejszyć niepożądane objawy menopauzy.

Uzyskanie wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-6, takich jak LA i GLA, jest wskazane do utrzymania prawidłowej gospodarki hormonalnej w organizmie, gdy przyjmowane są przez około trzy do sześciu miesięcy. Chociaż nie ma wzmianki o wpływie oleju z wiesiołka na nadmierne krwawienie wywołane miesiączką, może on złagodzić niektóre inne objawy związane z cyklem menstruacyjnym kobiety. Podczas okresu przedmiesiączkowego kobieta może odczuwać tkliwość piersi, wzdęcia, zatrzymanie wody, trądzik, przygnębienie, drażliwość, rozkojarzenie i ból głowy. Te objawy podobno mogą ustąpić po zastosowaniu oleju z wiesiołka, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie „Lipids”.

W 2013 r. opublikowano wyniki randomizowanego badania klinicznego, w którym oceniono efekty stosowania oleju z wiesiołka u 56 kobiet w okresie menopauzy (w wieku 45–59 lat). Kobiety te przyjmowały dwie 500-miligramowe kapsułki suplementu lub placebo każdego dnia przez łącznie sześć tygodni. Naukowcy porównali wystąpienia uderzeń gorąca pomiędzy obiema grupami i stwierdzili, że doustne kapsułki z olejem z wiesiołka zmniejszyły intensywność uderzeń gorąca i wyeliminowały zakłócenia życia wynikające z tych ataków.

Działania niepożądane i interakcje

Łagodne działania niepożądane obejmują rozstrój żołądka i ból głowy. Olej z wiesiołka należy stosować ostrożnie u osób z zaburzeniami krwawienia oraz u osób przyjmujących leki rozrzedzające krew, gdyż połączenie to może zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoku. Należy zaprzestać przyjmowania wiesiołka 1–2 tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym.

Ostatnie badania wskazują, że nie powoduje on drgawek ani nie obniża progu drgawkowego u osób chorych na padaczkę lub przyjmujących leki przeciwpsychotyczne.

Nie należy przyjmować oleju z wiesiołka w ciąży!

Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek rodzaju suplementacji. Olej z wiesiołka jest na ogół bezpieczny dla większości ludzi. W niektórych przypadkach może jednak powodować zaburzenia trawienia, a także wchodzić w interakcje z dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi, takimi jak ibuprofen i aspiryna, oba NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Aby łagodniej przejść PMS i objawy menopauzy, warto przyjmować 500 miligramowe kapsułki dwa lub trzy razy dziennie (pamiętaj, przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj to z lekarzem).

Potwierdzone badaniami

Wyniki badań klinicznych dotyczących skuteczności oleju z wiesiołka na zdrowie kobiet wykazały jego potencjał terapeutyczny w przypadku PMS, uderzeń gorąca, cukrzycy ciążowej i dojrzewania szyjki macicy. Najistotniejsze badania kliniczne dotyczyły mastalgii (bólu piersi) i – pomimo mylących wyników – znaczna ilość opracowań potwierdziła większą skuteczność oleju z wiesiołka niż chemicznego leku syntetycznego lub placebo. Istnieje jedno badanie kliniczne dotyczące włókniaków, które nie wykazało skuteczności związanej z olejem z wiesiołka w ich przypadku.


Bibliografia:

1. Axe J., Evening Primrose Oil Reduces PMS Pain & Increases Fertility, Dr. Axe, 2023.

2. Jacques E., Does Primrose Oil Help Menstrual Bleeding?, Health fully, 2018.

3. Mahboubi M., Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments, J Menopausal Med. 2019 Aug; 25(2): 74–82.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment