Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Kamila Mysłek 28/07/2023

Człowiek jest jedynym gatunkiem na Ziemi, który rozwija zaawansowane systemy komunikacji, takie jak mowa i pismo. Ta zdolność pozwala na wymianę informacji, uczuć, myśli i idei, co umożliwia zrozumienie innych ludzi i współpracę. Jako ludzie jesteśmy głęboko związani z interakcjami z innymi ludźmi i współdziałaniem w społecznościach. Ta cecha jest jednym z charakterystycznych elementów naszego gatunku i stanowi kluczowy aspekt naszej natury. Relacje społeczne zapewniają nam wsparcie emocjonalne, co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i dobrostanu.

Wezwania współczesnych społeczności

Współczesny świat przynosi ze sobą wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które ułatwiają nam komunikację na odległość, zapewniają dostęp do nieograniczonej wiedzy i umożliwiają zdobywanie nowych doświadczeń bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak paradoksalnie, wraz z rozwojem tych technologii, coraz bardziej stajemy się zamknięci na relacje z innymi ludźmi. Od zawsze relacje międzyludzkie stanowiły fundament naszego istnienia. Łączymy się z innymi, aby dzielić radości, smutki, doświadczenia i wspierać się nawzajem w trudnych chwilach. Rozwijająca się cyfryzacja życia staje się zarówno przyczyną, jak i skutkiem naszej coraz większej izolacji społecznej.

Paradoks więzi cyfrowych

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w 2022 r. głównym celem bycia online było korzystanie z różnych portali społecznościowych. Dotyczyło to 69,7% internautów.

Medializacja naszego życia, ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych, odgrywa kluczową rolę w tej transformacji. Choć pierwotnie miały one służyć do budowania więzi i łatwiejszej komunikacji, stały się jednocześnie areną wybielania swojego życia, budowania pozorów idealnego świata oraz pozyskiwania aprobaty innych użytkowników. W rezultacie wielu ludzi obwiniających się za niewystarczająco spektakularne życie, zamyka się na autentyczne relacje, by uniknąć porównań z doskonale wyretuszowanymi życiorysami innych.

Mimo rosnącej liczby znajomości online, wiele osób doświadcza uczucia samotności. Relacje internetowe, choć niewątpliwie mogą przynieść wiele radości i pozytywnych doświadczeń, nie zastępują jednak bezpośrednich interakcji międzyludzkich. Często brakuje im głębi i autentyczności, a przywiązanie do cyfrowego świata sprawia, że wiele osób unika inwestowania w prawdziwe relacje.

Skutki dla zdrowia psychicznego

Brak autentycznych więzi, wsparcia może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne.  Problem ten może dotyczyć zarówno osób starszych, które na starość zmagać się mogą z izolacją społeczną, jak i młodszych, dla których skomplikowane relacje w świecie wirtualnym mogą stać się przyczyną frustracji czy niskiej samooceny. Zamykanie się na relacje jest obecnie jednym z ważniejszych wyzwań współczesnego społeczeństwa. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak kształtują się nasze relacje z innymi ludźmi, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ryzyka izolacji społecznej i aktywnie starać się budować więzi, które dostarczą wsparcia, radości oraz autentycznego spełnienia.  

Dbając o swój dobrostan, pamiętaj o tym, żeby:

– kontrolować czas spędzany w internecie

– dbać o relacje w „realu”

– odłożyć telefon podczas spotkań ze znajomymi, spożywania posiłków, picia porannej kawy

– znaleźć sposoby relaksu bez udziału komputera lub telefonu

– spędzać czas w naturze, w szczególności teraz, kiedy jest ciepło


Źródła:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czym-jest-cyfrowa-higiena

Kamila Mysłek

Leave A Comment