Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 09/08/2023

Zmęczone, obolałe nogi mogą być sygnałem, że potrzebujesz na chwilę odciążyć swoje stopy. Szczególnie męczące obrzęki nóg nasilają się wieczorami i podczas letnich upałów.


Ogólny ból nóg i stóp, uczucie zmęczenia w kończynach dolnych pod koniec dnia, uczucie ciężkości w nogach, opuchnięte kostki stóp, swędzenie skóry, odbarwienie skóry, powolne gojenie się skaleczeń i otarć – te objawy powinny Cię zaniepokoić. Wiele osób doświadcza w pewnych okresach życia zmęczenia i bólu nóg, zwłaszcza w gorące dni, co nie jest groźne. Jeśli jednak dolegliwość często się powtarza, to powodem może być długotrwałe przebywanie w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej. Najczęściej na przypadłość tą cierpią osoby, którzy w swojej pracy nie mają możliwości gimnastykowania lub rozprostowania mięśni łydki. Częstotliwość występowania dolegliwości może wzrastać wraz z wiekiem, może być spowodowana ciążą, predyspozycjami genetycznymi lub czynnikami zewnętrznymi, jak np. niedawno przebyta operacja. Jeśli jednak dolegliwość regularnie powraca należy rozważyć, czy ich główną przyczyną nie są zaburzenia krążenia, zastój krwi i limfy oraz nagromadzenie wody w
organizmie.

Jak powstaje obrzęk?

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania obrzęków nóg są zaburzenia w krążeniu żylnym. W prawidłowych warunkach krew krąży w systemie naczyń według ustalonego porządku. Najpierw tętnice, potem drobna sieć naczyń włosowatych, a następnie układ żylny. Bywa, że pod wpływem zaburzeń dochodzi do zachwiania prawidłowego przepływu, co powoduje nieprawidłowy odpływ krwi z obszaru nóg. Dochodzi do powstania zastoju, wzrostu ciśnienia hydrostatycznego oraz przeciążenia ścian żylnych, które tracą swoją szczelność. Bezpośrednim skutkiem utraty szczelności ściany żylnej jest obrzęk. W miarę szerzenia się utraty szczelności żył obrzęk się nasila i staje się coraz bardziej uciążliwy. Obrzęki rozpoczynają się od miejsc położonych najniżej – puchną najpierw kostki, a następnie łydki. Kiedy długo stoimy, siedzimy lub nasze mięśnie nie pracują, dochodzi do zastoju krwi i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach co powoduję opuchliznę nóg.

Jak uniknąć opuchlizny?

Nogom i stopom należy zapewnić regularny odpoczynek. Jest to najszybsza metoda pozbycia się zmęczenia. Ułożenie stóp powyżej pozycji serca powinno zredukować opuchnięcia stóp. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, bo np. jesteśmy w pracy, starajmy się wykonywać od czasu do czasu ruchy – np. przestępowania z nogi na nogę, które odciążą pracę naczyń.
Jeśli przebywasz poza domem, użyj dezodorantu, który odświeża stopy, zawierającego np. wyciąg z oczaru wirgijskiego. Ochłodzi i odświeży zmęczone i obolałe nogi, zmniejszy opuchliznę. Najszybszą metodą usunięcia zmęczenia jest zapewnienie nogom i stopom regularnego odpoczynku. Ułożenie stóp powyżej pozycji serca powinno zredukować wszelkie ich opuchnięcia. Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji stojącej powinieneś zatroszczyć się o to, aby buty były naprawdę wygodne, właściwie dopasowane i dawały stopom maksimum komfortu. Unikaj noszenia butów na wysokim obcasie, zbyt dopasowane mogą uciskać naczynia i odpływ krwi, co skutkuje obrzękami.

Stosuj maści na obrzęki

Kup wkładki wentylujące, które są wykonane z lateksowej pianki wentylującej amortyzującej uderzenia i znoszącej nacisk, jakiemu poddana jest stopa. Przylegają do obuwia – nie marszczą się i nie ślizgają. Półwkładki do luźnego obuwia umożliwiają dopasowanie zbyt luźnego obuwia do stopy, zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie, a miękka gąbka, z której są wykonane amortyzuje nacisk na śródstopie. Czasem opuchlizna może sygnalizować problemy z sercem, wtedy charakterystyczne jest to, że puchną jednocześnie obie nogi. Na początku wokół kostek, a z czasem coraz wyżej, także nad kolanami. Opuchlizna jest miękka, o konsystencji ciasta, a po naciśnięciu jej palcem pozostaje
dołek, który stopniowo znika. Obrzęki mogą także oznaczać problemy ze stawami. Konieczne jest stosowanie maści zmniejszających obrzęki, preparatów z siarczanem glukozaminy, a także zabiegów fizjoterapeutycznych, np. ultradźwięki, kinezyterapię. Pomocna w takim wypadku jest również terapia ciepłem (okłady z parafiny). Kiedy nogi puchną kilka dni przed miesiączką, przyczyną jest prawdopodobnie zachwiana równowaga między wydzielaniem żeńskich hormonów płciowych. Bierz witaminę B6 i magnez i zbadaj swoje hormony.

Kiedy masz problemy z obrzękami nógstaraj się zastosować poniższe rady:
Nogi smaruj żelami leczniczymi, dostępnymi bez recepty, zawierającymi wyciąg z kasztanowca, arniki lub oczaru wirginijskiego. Przyniosą ulgę, złagodzą podrażnienia. Latem wybieraj te, które mają lekką, nietłustą konsystencję i właściwości chłodzące, np. żel arnikowy. Staraj się ograniczać wysiłek fizyczny w ciągu dnia, nie forsuj się nadmiernie, ale nie unikaj ruchu. Spaceruj na świeżym powietrzu przynajmniej 30 minut dziennie. W czasie snu układaj stopy nieco wyżej, aby ułatwić odpływ krwi z żył. Możesz w tym celu unieść tył łóżka o jakieś 10 cm, aby spać z nogami powyżej głowy. Przestrzegaj diety o niskiej zawartości cholesterolu oraz sodu. Rano bierz naprzemienny ciepły i zimny prysznic oraz masuj nogi aż do kolan.


Katarzyna

Leave A Comment