Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 17/08/2023

Zapach potrafi pobudzić nas do życia. Ma leczniczą moc, a jego działanie może wpływać pozytywnie na naszą urodę i zdrowie, a przede wszystkim poprawić samopoczucie.

Aromaterapia jest metodą medycyny naturalnej i polega na zastosowaniu olejków eterycznych aplikowanych do organizmu poprzez drogi oddechowe –  w postaci inhalacji i poprzez skórę – w formie masaży, kąpieli, kompresów, kosmetyków.

Jak zapach wpływa na samopoczucie?

Wpływ zapachu na stan psychiczny i samopoczucie człowieka wprowadziło aromaterapię do świata kosmetyków. Obecnie w kosmetykach jest wykorzystywana dobroczynna moc olejków, a należą do nich – płyny do kąpieli, żele pod prysznic, kulki do kąpieli, mydła w płynie lub w kostce, szampony, balsamy do ciała. Są także całe linie kosmetyczne oparte na właściwościach aromaterapeutycznych. Olejki eteryczne znajdziemy ponadto w kosmetykach pielęgnacyjnych dla skóry z różnymi problemami.

W zależności od kompozycji  olejki aromaterapeutyczne mogą mieć działanie relaksujące, odprężające, kojące lub pobudzające. Nie bez powodu mówi się, że zapach to magia, która potrafi dotrzeć do najgłębszych pokładów ludzkiej duszy. Na chandrę najlepszy wpływ mają kojące zapachy słodkiej pomarańczy i geranium. Dla zmęczonych fizycznie i psychicznie szczególnie pomocny będzie odświeżający olejek rozmarynowy. Mieszanka olejków: eukaliptusowego, sosnowego i trawy cytrynowej rozjaśni świadomość, poprawi pamięć i koncentrację.  Odświeżająca moc olejku cytrynowego w połączeniu z olejkiem geraniowym, reguluje gospodarkę płynami i zapobiega powstawaniu cellulitu. Połączenie olejku limonkowego, odświeżającego i tonizującego z olejkiem cynamonowym o właściwościach  rozgrzewających i ściągającym skórę przywraca harmonię i regeneruje skórę.  

Zrelaksuj się i uwolnij pozytywną energię

Na złagodzenie napięcia psychicznego doskonale działa olejek lawendowy oraz ylang-ylang, zaś uwolnienie pozytywnej energii powoduje zastosowanie zapachu pomarańczowego lub grejpfrutowego. Bergamotowy pomaga na łojotok, stany zapalne skóry, łuszczycę, opryszczkę. Paczulowy zmniejsza dolegliwości związane z grzybicą, trądzikiem, leczy stany zapalne. Lawendowy zmniejsza rozstępy, suchy łupież, wypadanie włosów. Na zimniejsze dni warto użyć olejku różanego i z neroli – odpowiednie proporcje działają kojąco, relaksują oraz łagodzą napięcie. Cera zyskuje lepszy koloryt, staje się rozświetlona i nawilżona. Aktywne składniki olejku wzmacniają ścianki naczyń włosowatych, usuwają martwe komórki naskórka oraz poprawiają mikrokrążenie w skórze. Wpływa to znacznie na regeneracje i młodszy wygląd skóry.

Masaż na bazie olejków czyni cuda

Masaż na bazie olejków zapachowych możemy wykonać w gabinecie, jak i samodzielnie w domu. Może on odbywać się na całej powierzchni ciała lub  np. na twarzy. W jego trakcie olejki przenikają do układu krwionośnego przez skórę aż do tkanek i narządów wewnętrznych. W celu uzyskania najlepszych efektów leczniczych zaleca się wykonanie serii minimum 10-15 zabiegów co drugi dzień. Masaże relaksujące można wykonywać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli używamy olejków do kąpieli nie wlewajmy go do gorącej wody ani prosto pod strumień, bo wtedy szybko wyparowuje. Nie dolewajmy również olejku do kąpieli z pianą, bo traci on swoje właściwości. Stosujmy ostrożnie olejki zapachowe, jeśli mamy skłonność do alergii i uczuleń.

Przed rozpoczęciem masażu wybrane olejki trzeba rozcieńczyć w oleju roślinnym (ok. 5 kropel na łyżkę oleju) i ogrzać go w dłoniach. O wiele lepsze wyniki dają odpowiednio skomponowane mieszanki niż pojedyncze olejki z uwagi na synergizm działania, jak i czysto zapachowy charakter.

Inhalacje olejkami

W walce z infekcjami skuteczne okazuje się stosowanie olejków eterycznych w postaci inhalacji, kąpieli czy też masaży – substancje zawarte w olejkach mogą wnikać do organizmu przez błony śluzowe lub przez skórę, w zależności od rodzaju zabiegu. Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antyseptyczne, toteż używany jest w seriach kosmetyków antybakteryjnych, przeznaczonych do cery trądzikowej, ma on również działanie przeciwgrzybiczne. Olejek sosnowy stosowany jest w syropach przeciwkaszlowych,  ma także działanie odświeżające – często więc jest wykorzystywany jako składnik kosmetyków do pielęgnacji stóp (np. sole do stóp). Zwiększa odporność organizmu w walce z infekcjami.

Olejek miętowy mocno odświeża, ma właściwości antyseptyczne, wzmacniające i pobudzające, ponadto działa rozkurczowo, przeciwbólowo i wykrztuśnie.  Olejek anyżowy działa wykrztuśnie i antybakteryjnie, często dodaje się go do mieszanek przeciwkaszlowych i udrażniających drogi oddechowe podczas kataru. Olejek cytrynowy ze względu na antyseptyczne działanie jest stosowany przy infekcjach gardła i przeziębieniach. Jego działanie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, łagodzi stany lękowe i uspokaja, wzmacnia siły obronne organizmu.

Inhalacje olejkami najlepiej przeprowadza się używając specjalnego kominka – do miseczki wlewa się ciepła wodę i 5-10 kropli olejku – parują one pod wpływem zapalonej świeczki, a my wdychamy leczniczy aromat.     


Katarzyna

Leave A Comment