Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 25/08/2023

Kaszel, choć jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, potrafi być bardzo uciążliwy i może zakłócać codzienne funkcjonowanie. Czasem trudno się go pozbyć, przechodzi w kaszel chroniczny lub towarzyszy nam bardzo długo. Osoby rzucające palenie również mają napady kaszlu. Z pomocą przychodzą tradycyjne metody i domowe sposoby po pozbycie się uciążliwego kaszlu. Istnieje grupa ziół, które doskonale się do tego nadają i są skuteczne, działają łagodząco, pomagają w odkrztuszaniu. Prześledźmy kilka z tych propozycji.

W artykule:

1. Kuracje ziołowe na uciążliwy kaszel i sposób ich zastosowania.

• Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)

• Dziewanna (Verbascum)

• Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

• Tymianek (Thymus)

• Szałwia (Salvia officinalis)

• Malwa (Malva)

• Prawoślaz (Althaea officinalis)

2. Jak przygotować napar z ziół do picia na kaszel?

1. Kuracje ziołowe na uciążliwy kaszel, w tym palacza i sposób ich zastosowania

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis): Ta delikatna, niebiesko-kwiatowa bylina ogrodowa jest znana z łagodzących właściwości dla układu oddechowego. Potocznie nazywa się ją także płucnikiem, ma bowiem zastosowanie w leczeniu chorób płuc. Napar z miodunki może pomóc w złagodzeniu suchego kaszlu. Działa dobroczynnie na błony śluzowe dróg oddechowych. Dzięki swoim aktywnym substancjom miodunka wpływa korzystnie na gojące się tkanki płucne i zwalcza stany zapalne. Ma działanie wykrztuśne, powoduje rozdzielanie wydzieliny dróg oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Ponadto łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła.

Dziewanna (Verbascum): Liście dziewanny od wieków były używane do łagodzenia objawów kaszlu i innych dolegliwości układu oddechowego. Można je stosować w formie naparu czy syropu. Przyjmowanie syropu z kwiatów dziewanny zaleca się w przypadku wystąpienia objawów suchego kaszlu i bólu gardła. Może być również przyjmowany w kaszlu oskrzelowym. Dziewanna ułatwia odkrztuszanie, wspomaga także usuwanie stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, gardła i oskrzeli.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale): Korzeń mniszka ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może być pomocny w łagodzeniu kaszlu. Zaleca się szczególnie picie syropu, jest on specyfikiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Bardzo często stosowany jest w przypadku bólu gardła i kaszlu. Syrop z mniszka zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Dostarcza witaminy C, A, D, witamin z grupy B. Jeżeli chodzi o źródło minerałowe dostarcza potasu, magnezu, żelaza, krzemu. Jest potężnym zastrzykiem witamin i minerałów dzięki czemu wspiera układ odpornościowy.

Tymianek (Thymus): Ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Napar z tymianku pomoże nie tylko w walce z kaszlem, ale również pomoże oczyścić skutecznie drogi oddechowe. Jest znakomity na infekcje garda, wykazuje działanie wykrztuśne i rozkurczowe, nadaje się znakomicie na syrop w przeznaczeniem na kasze suchy i mokry. Jest zielem leczniczym i ma tę zaletę, że działa na kaszel mokry i suchy. Warto pić z niego napar jako środek antybakteryjny, a także sięgać po syrop czy tabletki do ssania, najczęściej skomponowane w połączeniu z podbiałem.

Szałwia (Salvia officinalis): Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Herbata z szałwii to sprawdzony środek na suchy i drażniący kaszel. Dla wzmocnienia efektu leczniczego herbatę z szałwi można podawać z miodem. Napar z szałwi ma działanie ściągające i wykrztuśne, pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny w oskrzelach. Ze względu na swoje działanie, należy ostrożnie podawać szałwię przed snem. Może bowiem zakłócić nocny wypoczynek.

Malwa (Malva): Zawiera śluz, który osłania błonę śluzową gardła i tchawicy, łagodząc w ten sposób podrażnienia i kaszel. Ma silne działanie wykrztuśne i nawilżające. Warto pić i parzyć napar w malwy, złagodzi bowiem kaszel i ułatwi odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Prawoślaz (Althaea officinalis): Podobnie jak malwa, prawoślaz również zawiera śluz, który łagodzi i nawilża podrażnione drogi oddechowe. Jest powszechnie stosowany w leczeniu kaszlu, zwłaszcza jako syrop prawoślazowy. Substancje śluzowe mają działanie powlekające i osłaniające oraz łagodzą podrażnienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych – jamy ustnej i gardła.

2. Jak przygotować napar z ziół do picia na kaszel?

Przygotowanie naparu z ziół jest bardzo proste. Wystarczy zastosować kilka elementów związanych z zaparzaniem.

1. Wybierz jedno lub kilka z wyżej wymienionych ziół.

2. Zalej łyżkę suszonego zioła (lub mieszanki ziół) szklanką wrzątku.

3. Przykryj i pozostaw na 10-15 minut.

4. Przecedź i wypij. Możesz dodać trochę miodu dla smaku i dodatkowego efektu łagodzącego. Np. przygotowując napar z dziewanny, możesz dodać do niego miód i sok z malin, a następnie wypijać trzy szklanki dzienne małymi porcjami.


Magdalena Bogusz

Leave A Comment