Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 28/08/2023

Zapalenie ucha to stan zapalny, który może dotyczyć różnych części ucha. W zależności od lokalizacji można wyróżnić zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Poniższe metody dotyczą głównie łagodnych przypadków zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku poważniejszych objawów lub gdy objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

W artykule:

1. Typowe objawy zapalenia ucha środkowego.

2. Domowe sposoby na wyleczenie zapalenia ucha.

1. Typowe objawy zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha potrafi być bardzo nieprzyjemne. Najczęściej wiąże się z uporczywym bólem, może objawiać się podwyższoną temperaturą czy bólem migrenowym. Do zapalenia dochodzi najczęściej w wyniku infekcji bakteryjnych czy wirusowych. Może pojawić się jako efekt przeziębienia czy grypy, czasem do ucha przedostaje się zimna woda lub ucho zostanie zawiane. Najczęściej dochodzi do zapalenia ucha środowego. Możemy tutaj wyróżnić ostre zapalanie ucha środkowego, które z reguły zaczyna się nagle, wywołując obrzęk i zaczerwienienie. W uchu gromadzi się płyn i ropa, które wywołują ból i gorączkę. Drugim rodzajem zapalenia jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego, które często pojawia się jako konsekwencja ostrego zapalenia. Zapalenie może wpływać na słuch, osłabić słyszenie. W dłuższej perspektywie prowadzi do zaburzeń słychu. Trzecim rodzajem zapalenia jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego z wysiękiem. W tym przypadku płyn długo pozostaje w uchu lub pojawia się ponownie po wyleczeniu infekcji. I w tym przypadki może dojść do osłabienia funkcji słyszenia. Do objawów zapalenia ucha należą poza bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem, zatkane ucho, pogorszenie słuchu, problemy ze snem, gorsze samopoczucie, wymioty, brak apetytu, wyciek surowiczy lub ropny.

2. Domowe sposoby na wyleczenie zapalenia ucha

Metody wewnętrzne:

Czosnek i imbir: Aby zredukować ból ucha zaleca się jedzenie surowego czosnku. Jest to sprawdzona i stosowana od lat metoda. W czosnku zawarta jest allicyna, która pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne. Warto także pamiętać o imbirze. Imbir posiada tam samo właściwości przeciwzapalne. Imbir można stosować jako wcierkę, rozsmarowując wokół ucha. W tym celu powinno się rozdrobnić korzeń, wymieszać go z rozgrzaną oliwą z oliwek, odcedzić i rozprowadzić wokół ucha.

Metody zewnętrzne:

Ogrzewanie ucha: Ogrzewanie uszka może pomóc w złagodzeniu bólu. Możesz użyć ciepłej szmatki, ale pamiętaj, aby nie była zbyt gorąca, by uniknąć oparzeń. Położenie ciepłego kompresu na bolącym uchu przez kilka minut przynosi ulgę.

Olejki eteryczne i oliwa: Niektóre olejki, takie jak oliwa z oliwek czy olejek z drzewa herbacianego, mogą działać łagodząco. Aby to zrobić, możesz podgrzać kilka kropel oleju do ciepłej temperatury, a następnie przy użyciu pipety wprowadzić je do ucha. Jednak unikaj tej metody, jeśli podejrzewasz perforację błony bębenkowej.

Krople do uszu: W aptekach dostępne są krople do uszu zawierające leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza lub instrukcji na opakowaniu.

Kompresy: Ciepłe kompresy na pewien czas mogą łagodzić stany bólowe, należy jednak pamiętać, aby dokładnie usunąć nadmiar wody z kompresu i przyłożyć go do ucha na parę minut. Kompresy pomagają także usunąć ropne zatory w uchu. Kompresy mogą być zarówno ciepłe jak i chłodzące, przykładane naprzemiennie. Gdy mamy do czynienia z gorączką, przykładamy wyłącznie zimny kompres.

1. Unikanie wody: Aby przyspieszyć proces gojenia zapalenia ucha, zwłaszcza zewnętrznego, staraj się unikać dostawania wody do ucha podczas kąpieli lub prysznica.

2. Higiena: Regularnie czyść zewnętrzną część ucha, unikając jednak wsuwania wacików czy innych przedmiotów do kanału słuchowego.

3. Leki przeciwbólowe: W przypadku silnego bólu możesz zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

4. Babka lancetowata: Ma działanie przeciwzapalne i może być stosowana jako lek przeciwbólowy, wkładany delikatnie do ucha.

5. Unikanie hałasu: Staraj się unikać głośnych dźwięków, które mogą dodatkowo podrażnić już zapalne ucho.

6. Sen wolny od nacisku na ucho: Warto przestrzegać tej zasady przy leczeniu zapalenia ucha. Na pewno złagodzi objawy zapalenia, o ile to możliwe można spać na siedząco, umożliwiając odpływanie płynu z ucha. Można także spać z głową ułożoną wysoko na kilku poduszkach, co ułatwia drenaż ucha.


Magdalena Bogusz

Leave A Comment