Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 07/09/2023

Zaparcia to powszechny problem zdrowotny, który może wpływać negatywnie na jakość życia. Najczęściej pojawia się, gdy dostarczamy organizmowi żywność ubogą w błonnik, pijemy zbyt mało płynów (wody) w ciągu dnia lub prowadzimy siedzący tryb życia. To najczęstsze powody zaparć, jednak istnieją zioła i domowe sposoby, które mogą pomóc w łagodzeniu tego stanu i problemu.

1. Zioła stosowane w przypadku problemów z wypróżnianiem się

Szałwia: Szałwia posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają w regeneracji jelit.

Mięta: Mięta relaksuje mięśnie jelit, co ułatwia ich pracę. Herbata miętowa to doskonały sposób na zastosowanie tego zioła.

Siemię lniane: Bogate źródło błonnika, który pomaga w regulacji wypróżnień. Można go dodać do jogurtu lub płatków owsianych albo jeść np. na czczo w postaci surowej w ziarnie lub sproszkowanej, zielone.

Dzika róża: Bogata w witaminę C i błonnik, dzika róża może pomóc w poprawie perystaltyki jelit.

Koper włoski: Stymuluje układ trawienny i pomaga w usuwaniu gazów, co jest być pomocne w przypadku zaparć.

Napary z senesu: Liście senesu mają działanie przeczyszczające, nadają się znakomicie do krótkotrwałego stosowania w przypadku zaparć.

Babka płesznik: Babka płesznik jest królową dobrego trawienia, zawiera dużo cennego błonnika pokarmowego, warto o niej pamiętać przy problemach z zaparciem.

Kora kruszyny: Kora kruszyny zawiera przeczyszczające glikozydy, stosuje się ją głównie w leczeniu i usuwaniu zaparć, powinno się ją wypić przed snem, aby efekt przeczyszczający wystąpił w godzinach porannych.

Korzeń rzewienia: Jest środkiem wspomagającym przy zaparciach, nie powinno się go jednak stosować przy niedrożności jelit, stanach zapalnych jelit, owrzodzeniu jelita grubego, zapaleniu wyrostka robaczkowego, bólach brzucha.

2. Domowe sposoby za zaparcia

Aby przywrócić normalną czynność oddawania stolca, bezbolesną, o normalnej konsystencji, należy uwzględnić kilka czynników. Jednym z nich jest wypijanie większej ilości płynów, przyjmowanie więcej płynów w codziennej diecie. Drugim zwiększenie ilości błonnika, który jest niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszych jelit. Pomaga on i przyspiesza pracę jelit. Powinno się włączyć do diety produkty pomagające rozwodnić stolec i przyspieszające wypróżnianie się, np. fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki). Powinniśmy także zrezygnować, a na pewno ograniczyć jedzenie słodyczy i tłustych potraw. Za to powinniśmy sięgać jak najwięcej po surowe warzywa i owoce, zboża pełnoziarniste, bezcenne są maliny, jeżyny, truskawki, a więc owoce pestkowe. Wskazane jest także zwiększenie aktywności fizycznej, poprawiającej perystaltykę jelit. To mogą być spacery, bieganie, pływanie.


Magdalena Bogusz