Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 11/09/2023

Jak odróżnić kosmetyki naturalne od ekologicznych? Kosmetyk naturalny powstaje z naturalnych substancji, nie jest testowany na zwierzętach i nie zawiera żadnych syntetycznych składników. Kosmetyk ekologiczny musi bazować na składnikach, które pochodzą z upraw ekologicznych, co gwarantują certyfikaty, którymi opatrzone są produkty ze znakiem eko, w tym wypadku kosmetyki.

W artykule:

1. Co jest lepsze: kosmetyk naturalny czy ekologiczny?

• Kosmetyk naturalny i jego właściwości

• Kosmetyk ekologiczny i jego znak rozpoznawczy

2. Natura kontra ekologia?

1. Co jest lepsze: kosmetyk naturalny czy ekologiczny?

Stojąc przed półką z kosmetykami zaczynamy się zastanawiać, czym różnią się kosmetyki naturalne od ekologicznych? Czy rzeczywiście znamy te rozgraniczenia i podejmujemy właściwe decyzje? Od dłuższego czasu rynek kosmetyczny kładzie nacisk na wszystko, co jest naturalne i zdrowe dla naszej skóry. U podstaw leży ziołolecznictwo i traktowanie ziół oraz roślin jako składników bazowych naszych kremów, mydeł, oliwek i wszelkiego rodzaju kosmetyków codziennej pielęgnacji i urody. Zatem kosmetyki naturalne czy ekologiczne, a może kosmetyki naturalne a ekologiczne?

Kosmetyk naturalny i jego właściwości

Kosmetyk naturalny powinien zawierać wyłącznie naturalne składniki oparte na ziołach i roślinach, ewentualne ich wyciągi. Jest to gwarancją, że dany produkt nas nie uczuli, nie spowoduje zapalenia skóry, podrażnień czy alergii. Z racji braku sztucznych dodatków powinien mieć on krótki termin przydatności, ważności w użytkowaniu. To kosmetyk zawierający składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego, których pozyskiwanie odbywa się bez szkody dla środowiska i organizmów żywych. Niestety z powodu braku regulacji prawnych, istnieje niebezpieczeństwo, że naturalny kosmetyk będzie naturalny z nazwy. Powinien mieć on w swoim składzie na pewno w 95% naturalne składniki. W rzeczywistości może się okazać, że składniki naturalnego pochodzenia są marginalne i znajdują się na końcu listy komponentów, które stanowią zawartość kremu przeciwzmarszczkowego czy kremu dedykowanego skórze z problemami trądzikowymi lub skłonnej do przetłuszczania się. Jeżeli w kosmetyku pojawia się konserwant syntetyczny, jak ma to miejsce w kosmetykach konwencjonalnych, to musi on zmieścić się w granicy nieprzekraczającej 50% i uwaga konserwanty syntetyczne muszą być identyczne z naturalnymi (np. kwas salicylowy, kwas benzoesowy). Komponenty zapachowe stanowią tutaj wyłącznie olejki eteryczne.

• Kosmetyk ekologiczny i jego znak rozpoznawczy

Kosmetyk ekologiczny musi posiadać w swoi składzie składniki nie tylko naturalne, ale składniki pochodzące z upraw ekologicznych. Takie kosmetyki poddawane są rygorystycznym i skrupulatnym testom i kontrolom, są prześwietlanie pod różnym kontem. Jakości składników, ich faktycznego ekologicznego pochodzenia, jeżeli chodzi o glebę, na której były uprawiane, poddaje się kontroli cały proces technologiczny, a więc przetwarzania składników. Kosmetyki ekologiczne są kosmetykami bezpiecznymi, można po nie sięgać np. w trakcie ciąży. Mają swoją rozpoznawalną markę w postaci certyfikacji, jako obowiązkowej na opakowaniu i produkcie. To może być znak Cosmebio, Cosmos, Ecocert, ICEA. Składniki pozyskiwane jako surowe nie mogą w jakikolwiek sposób ingerować w środowisko naturalne lub mieć znamiona nieetyczności. Są one wolne od szkodliwych i toksycznych dla skóry i zdrowia składników, takich jak np. silikony, parafina, PEGI. Woda jako nośnik bazowy musi pochodzić wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Znakiem rozpoznawczym jest także opakowanie produktu, są to materiały pochodzenia naturalnego, neutralne i nieszkodliwe dla środowiska, pochodzące często z recyklingu. Opakowanie kosmetyku także dostosowane jest do wyraźnie określonych norm. Nie może ono zawierać np. pochodnych styrenu.

2. Natura kontra ekologia?

Takie przeciwstawienie wydaje się absurdalne, jednakże w dzisiejszej, otaczającej nas rzeczywistości ma niestety rację bytu. Wybierając kosmetyki ekologiczne, mamy gwarancję ich faktycznej jakości i czystości, a jednocześnie świadomość, że dbamy nie tylko o siebie i nasze zdrowie lub urodę, ale jednocześnie troszczymy się o środowisko, w którym żyjemy i całą naszą planetę. W perspektywie całego naszego życia, ta opcja naprawę się opłaca i gwarantuje ciągłość życia w czystym środowisku, z zgodzie z naturą i środowiskiem naturalny. Gwarantujemy życie w naturalnych warunkach sobie, swoim dzieciom i całej naturze, nie ważne czy chodzi o lasy, rośliny, zwierzęta, wodę czy powietrze. Dbamy o całość i to jest sprawą najważniejszą. Co do problemów skórnych, kosmetyki ekologiczne zawierają zazwyczaj potencjalnie mniej substancji uczulających aniżeli kosmetyki naturalne. Powinny być wolne od syntetycznych substancji zapachowych i konserwujących, nie powinny znaleźć się w nich np.: parabeny, fenoksyetano, DMDM hydrantoina. Warto także pamiętać, że ostatecznym weryfikatorem jakości kosmetyku powinniśmy być my sami. Warto sprawdzać skład kosmetyków i w razie wątpliwości poszperać w internecie.


Małgorzata Musioł

Leave A Comment