Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 15/09/2023

Ten tytuł został zaczerpnięty z książki lekarza Stevena Cardoza, który opracował szalenie wartościową pozycję traktującą o holistycznych metodach terapeutycznych do zastosowania w domu w oparciu o medycynę chińską. Medycyna chińska jest medycyną holistyczną, podchodzi bowiem do człowieka i jego organizmu kompleksowo i całościowo. Wiemy, że jest to system filozoficzny oparty na chińskiej wielowiekowej tradycji i założeniach.

W tym artykule:

1. Naturalna medycyna chińska i jej główne założenia.

2. O co chodzi w holistycznej medycynie chińskiej?

1. Naturalna medycyna chińska i jej główne założenia

Naturalna medycyna chińska to system oparty na wiedzy sprzed 5 tysięcy lat. Powstały w oparciu o wnikliwą obserwację człowieka i jego relacji ze światem zewnętrznym. Celem jest utrzymane organizmu i umysłu w harmonii. Człowiek traktowany jest jako niepodzielna całość, a wszystkie elementy tej całości wpływają na siebie nawzajem. Istotne znaczenie w tej filozofii mają przepływ energii Chi, równowaga pomiędzy dwoma pierwiastkami energii żeńskiej i męskiej Yin i Yang, zasada pięciu żywiołów, in. pięciu elementów, które zespalają człowieka i jego organizm z siłami natury. Zawiera w sobie system oparty na filozofii Wschodu, z wypracowanymi symptomami zaburzeń w organizmie i diagnostyką, a także metodami leczenia, wśród których znajdują się: akupunktura, ziołolecznictwo, określone ćwiczenia i praca z energią, Gua Sha i masaż Tuina. Qigong. Naturalna medycyna chińska służy przede wszystkim zapobieganiu problemom zdrowotnym, pozwala na zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych. To konkretna i fachowa wiedza, chociaż tak odległa od medycyny Zachodu. Obowiązują w niej:

Zasady:

Yin i Yang: Równowaga między siłami Yin i Yang jest kluczowa.

Pięć Elementów: Drewno, ogień, ziemia, metal i woda wpływają na zdrowie i mają powiązanie z organami w naszym ciele.

Energia Chi: Swobodny przepływ energii życiowej, od której zależy nasze zdrowie i siły witalne organizmu lub ich brak albo zablokowanie prowadzące do zastojów energetycznych i chorób.

Techniki

Akupunktura: Stymulacja punktów na ciele. W tym akupunktura brzucha, która tworzy mikrosystem i pozwala na leczenie problemów emocjonalnych i fizycznych. W medycynie chińskiej jest techniką relatywnie nową. Opera się na starożytnych teoriach taoistycznych. Opisywały one sposoby zachowania witalności, odwoływały się do Zasady o Pięciu Elementach. Akupunkturę brzucha można stosować oddzielnie lub łączyć z innymi metodami terapeutycznymi. Skutecznie poprawia samopoczucie i jakość snu.

Ziołolecznictwo: Użycie ziół do balansowania energii. W medycynie chińskiej istnieją określone zioła i zasady ich stosowania, których trzeba przestrzegać, dla uzyskania pożądanego rezultatu leczniczego.

Qigong: Ćwiczenia energetyczne.

Codzienna praktyka:

Dieta: Jedzenie zgodnie z indywidualną konstytucją.

Ruch: Codzienna praktyka Qigong lub Tai Chi.

Spokój: Medytacja i techniki relaksacyjne.

Stosując naturalną medycynę chińską, należy pamiętać o tym, by wdrażać ją pod okiem doświadczonego certyfikowanego praktyka. Nawet niewielkie zmiany mogą przynieść duże korzyści.

2. O co chodzi w holistycznej medycynie chińskiej?

To chińskie terapie naturalne dostosowane do samoleczenia w warunkach domowych, poparte recepturami i opisami, umożliwiającymi samodzielne stosowanie do wyzbywania się różnych uciążliwych w życiu codziennym dolegliwości. Innymi słowy uczenie się swojego organizmu, rozpoznawanie jego sygnałów, bazowanie na samoobserwacji, wdrażanie sprawdzonych wielowiekowych sposobów leczenia. Ćwiczeń energetycznych i receptur. To terapie poprawiające stan naszego ciała i ducha. Ukierunkowujące na to, by skutecznie zintegrować akupresurę, zielarstwo, Chi Kung, dietę i styl życia, dzięki czemu można osiągnąć optymalne efekty zdrowotne. Terapie dostosowane są do konkretnych schorzeń, takich jak uporczywy ból, problemy z bezsennością, brak apetytu, astma, problemy z prostatą, zaburzenia miesiączkowania, przeziębienia, bóle głowy, wysokie ciśnienie, zapalenie wątroby, impotencja, hemoroidy, choroba lokomocyjna, chroniczne zmęczenie.

Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) w ujęciu Dominika Zhanga będzie obecna podczas Kongresu Zdrowie i Natura, Krynica-Zdrój 2023 w dniach 23-24 września. Chcesz zgłębić ten temat, dowiedzieć się o ziołach chińskich, przyjedź do Krynicy-Zdroju i bądź z nami obecny.


Magdalena Bogusz