Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 26/09/2023

W okresie jesienno-zimowym mamy skłonność do zapadania na stany obniżonego nastroju, częściej może dopaść nas chandra, bywamy apatyczni i nic nam się nie chce, silne zmartwienia i stres mogą przerodzić się w depresję. Choroba dotyka milionów ludzi i jest jedną z najczęściej występujących chorób w obecnej populacji bez względu na wiek. W jaki sposób poprawić nastrój? Istnieją zioła i rośliny, które wspierają nas w stanach depresyjnych.

W tym artykule:

1. Zioła i rośliny poprawiające nastrój o działaniu antydepresyjnym.

2. Przeciwwskazania w stosowaniu.

3. Sposoby podawania.

1. Zioła i rośliny poprawiające nastrój o działaniu antydepresyjnym

Gdy pojawiają się symptomy depresji, możemy sobie pomóc sięgając po określone zioła, które udowodniły swoje działanie antydepresyjne, oddziałują na nas tak, że odczuwamy poprawę nastroju, czujemy się lepiej, istnieją konkretne zioła i rośliny, które są skuteczne w depresji i łagodzą zaburzenia emocjonalne. Należą do nich: św. Jan, ziele dziurawca, kwiat lawendy, chmiel, korzeń lukrecji, kwiat pasji, ale też melisa, szafran, miłorząb japoński, skrzyp polny, dziewanna, waleriana, olejek z wiesiołka. W większości przypadków możemy wspierać się nimi w łagodnych stanach depresyjnych. Przyjrzyjmy się ich działaniu.

św. Jan: Ta roślina zawiera w sobie związek o nazwie hiperforyna, mający właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające. Dzięki temu jest dedykowana zwalczaniu stanów depresyjnych.

Ziele dziurawca: Jest wskazane w łagodnych objawach depresji. Hamuje enzymy odpowiedzialne za rozkład amin biogennych. Substancje aktywne w dziurawcu są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, dopaminy noradrenaliny, CABA (kwasu gamma-aminomasłowego). Ma działanie uspokajające i poprawiające nastrój. Ale trzeba na nie uważać. Nie powinno się stosować dziurawca przy jednoczesnym przyjmowaniu leków antydepresyjnych.

Kwiat lawendy: Wykazuje przede wszystkim właściwości uspokajające, ma działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.

Chmiel: Szyszki chmielu mają działanie lecznicze, są uspokajające, chmiel jest wskazany przy stanach pobudzenia nerwowego,

Korzeń lukrecji: Ma korzystny wspływ na układ nerwowy, zwiększa uwalnianie serotoniny w mózgu przez hamowanie oksydazy monoamin.

Kwiat pasji (passiflora): Poprawia zdrowie psychiczne, działa korzystne na zaburzenia emocjonalne, zmniejsza i redukuje i je, podobnie jak zwalcza lęk i stres.

Melisa: Sięga się po nią przy wzmożonym napięciu emocjonalnym, znana jest ze swoich właściwości uspokajających i poprawiających problemy z zasypianiem. Często stosowana jest w stanach niepokoju.

Szafran: Badania wykazały, że szafran może być skuteczny w łagodzeniu objawów depresji.

Miłorząb japoński: Zawiera antyoksydanty i ma działanie neuroprotekcyjne, co może być korzystne dla osób z depresją.

Skrzyp polny: Stosowany jest w medycynie ludowej jako środek uspokajający i stabilizujący nastrój.

Dziewanna: Uchodzi za naturalny środek uspokajający, poprawia stan psychoemocjonalny, działa wyciszająco na układ nerwowy, zmniejsza stany niepokoju. Aby poprawić i zintensyfikować samopoczucie można połączyć stosując napar dziewannę i ziele dziurawca.

Waleriana: Znana jest ze swoich znakomitych właściwości przeciwlękowych, ale także korzystnie wpływa na sen, sprawdza się przy zaburzeniach snu spowodowanych silnym stresem. Ujawnia swoje uspokajające działanie. Można ję stosować przy depresji, nerwobólach, stanach nerwowości.

Olejek z wiesiołka: Zwalcza bezsenność, nerwowość i niepokój.

2. Przeciwwskazania w stosowaniu

Powinno się sprawdzić, czy zioła są bezpieczne w stosowaniu z lekami antydepresyjnymi. Św. Jan może zwiększyć ryzyko efektów serotonergicznych. Dziurawiec z kolei ma różną zawartość składników aktywnych, zależną od cyklu wzrostu rośliny. Będzie działał niejednorodnie, a jego dawkowanie trzeba zmieniać. Właściwości antydepresyjne przypisywano dziurawcowi pierwotnie dzięki obecności hyperycyny, nowsze badania potwierdziły jednak te właściwości i przypisały je hyperforynie. Jej stężenie wzrasta w zielu dziurawca pod koniec okresu kwitnienia. Dziurawiec można stosować w łagodnych i umiarkowanych stanach depresyjnych. Nie powinno się go stosować przy jednoczesnym przyjmowaniu leków antydepresyjnych, ponieważ obniża stężenie tych leków w surowicy. Kwiat pasji (passiflora) nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące matki, a także przez dzieci poniżej 6 roku życia i przez osoby planujące zabiegi chirurgiczne. Ilekroć decydujemy się na przyjmowaniu ziół w leczeniu depresji pamiętajmy, by korzystać z porad doświadczonego fitoterapeuty i zaopatrywać się z zioła ze sprawdzonego źródła. Tutaj jakość i bezpieczeństwo są priorytetowe.

3. Sposoby podawania

Zioła zazwyczaj przyjmuje się w postaci naparów, które sporządzamy samodzielnie w domu według przypisanej im i zalecanej receptury. Przykładowo, chcąc uzyskać korzyści w zmniejszeniu objawów depresji, wystarczy 25 g suszonego dziurawca zwyczajnego (lub 35 g świeżego) na 500 ml wody. Napar można spożywać pijąc codziennie 2 szklanki. W przypadku kwiatu pasji napar przygotowuje się z 2 łyżeczek ziela, zaparzanych z 200 ml wody, całość pozostawia do zaparzenia na 15 minut. Przyjmuje się i spożywa 2 szklanki dziennie, najlepiej po południu i wieczorem.

Passiflora jest także dostępna w postaci nalewki i kapsułek, kapsułkę przyjmuje się raz dziennie. Dziewanna wymaga 2 łyżeczek ziela i 200 ml przegotowanej wody, należy ją zaparzać przez 5 do 10 minut. Walerianę można spożywać w postaci naparu i nalewki. Przy sporządzaniu napary wystarcza 1 łyżka na 200 ml wody, walerianę powinno się pić wieczorem przed snem. W przypadki nalewki sięgamy 3 razy dziennie po 20-25 kropli rozcieńczanych w 100 ml wody. Olejek z wiesiołka można wsmarowywać po kilka kropel w skórę ciała, w ramiona i w skronie, pamiętając o zmieszaniu go z odrobiną oleju roślinnego.


Magdalena Bogusz

Leave A Comment