Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 26/09/2023

Pasożyty są przyczyną większości chorób, zabierają nam cenne dla organizmu składniki odżywcze. Liczba pasożytów jest przeogromna, podobnie jak jednostki chorobowe, które wywołują. Do tego rozwijają się w sposób niezauważalny i przez długi czas – bezobjawowo. Co możemy zrobić, by skutecznie ich się pozbyć?

Pasożyty żyją w symbiozie ze światem roślinnym w naturze, bądź są ich antagonistami. Natura radzi sobie i z tym problemem. W świcie roślin i ziół istnieją skuteczne i naturalne metody, służące odstraszaniu i zwalczaniu pasożytów. Nie inaczej dzieje się z ludzkim organizmem. Przestawiamy kilka sposobów na radzenie sobie z tym problemem.

Czosnek: Jest naturalnym antybiotykiem i skutecznie zwalcza pasożyty. Wystarczy stosować go codziennie dodając świeży czosnek do sałatek i innych potraw.

Goździk: Ze względu na obecność w goździkach eugenolu – substancji o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, goździki są skuteczne w walce z pasożytami jelitowymi i nie tylko. Pasożyty zdecydowanie nie lubią goździków.

• Oregano: Ma podobne do goździka działanie antybakteryjne i antypasożytnicze. Oregano można stosować w postaci świeżej do potraw lub w postaci olejku z oregano, w tym przypadku podajemy doustnie po rozcieńczeniu z wodą.

Piołun: Piołun jest używany do usuwania robaków jelitowych, zwłaszcza owsików i nicieni. Bylica piołun, orzech czarny i goździki są powszechnie stosowane, aby zabijać robaki. I są w tym skuteczne.

Wrotycz: To kolejna roślina, która ma działanie antypasożytnicze. Wrotycz zabija i eliminuje robaki obłe, płaskie, pasożytnicze roztocza. Można do jadać na surowo w niewielkich ilościach, pić napar lub sporządzić odwar, np. ocet wrotyczowy nadaje się do usuwania wszy z głowy, zabija wszy. Jest skutecznym odstraszaczem owadów, insektów, kleszczy, pcheł u zwierząt.

Orzech czarny: Najczęściej wykorzystywanym elementem orzecha czarnego są łupiny (naowocnie orzecha). Służy do wyzbywania się popularnych pasożytów u ludzi, likwiduje tasiemce, owsiki, a także pasożyty znajdujące się we krwi czy w wątrobie.

Siemię lniane: Siemię lniane, podobnie jak goździk, działa przeciwpasożytniczo. Połączenie tych dwóch składników i regularne stosowanie przez dłuższy czas jest znakomitym domowy sposobem na robaki. Wystarczy połączyć łyżkę goździków i 10 łyżek nasion lnu, najlepiej ciemnego, a następnie tuż przed zjedzeniem dokładnie sproszkować, zmielić w wolno obrotowym młynku.

Sok z granatu: Owoc ten jest bogaty w antyoksydanty. Może być pomocny w zwalczaniu pasożytów, zwłaszcza picie soku na czczo, na pusty żołądek.

Kurkuma: Kurkumę powinno się dodawać do różnych potraw i herbat, ma bowiem działanie antybakteryjne i antypasożytniczne.

Sól himalajska: Można ją stosować jako alternatywę dla zwykłej soli, ma właściwości antybakteryjne i może być pomocna w kuracjach antypasożytniczych.

Kokos: Olej kokosowy czy kokos warto dodawać do pożywienia lub na nim smażyć, wzmocni kuracje antypasożytniczne.

Wyroby fermentowane: Warto pamiętać o fermentowanej żywności, kiszonkach, jogurtach, kefirach, wzmacniają one bowiem dobrą florę bakteryjną i są przydatne w usuwaniu patogenów.

Woda z cytryną: Picie na czczo rano wody z cytryną neutralizuje środowisko, w którym mogą się rozwijać pasożyty.

Zioła i nasiona: Do tej grupy zalicza się nasiona dyni, (pestki) dyni powinno się zjadać obowiązkowo, ale oprócz nich warto także pamiętać o tymianku, mięcie i bazylii.


Magdalena Bogusz

Leave A Comment