Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 02/10/2023

Dieta Dukana stanowi połączenie dwóch prawidłowych znaczeń diety – łączy ona wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych ze znaczną i szybką utratą masy ciała – bez szkód dla organizmu.

Pierre Dukan, francuski lekarz i dietetyk jednocześnie, w swojej bestsellerowej książce pod tytułem „Nie potrafię schudnąć” opisuje w jaki sposób zrzucić zbędne kilogramy. Jego życiową pasją stała się walka z nadwagą i otyłością. W swojej książce opisuje odpowiedni program żywieniowy, który nie wymaga dużego ograniczenia posiłków, ale przywyknięcia do innych, zdrowych przyzwyczajeń żywieniowych.

Dr Dukan krytykuje diety, które maksymalnie ograniczają porcje, kojarzą się z samymi wyrzeczeniami i opierają wyłącznie na ścisłym liczeniu kalorii. Dlatego też postanowił zgłębić ludzką psychikę – zwłaszcza osób otyłych. Potwierdził, że uwielbienie jedzenia ma głębsze motywy niż tylko smakowanie ulubionych dań. Powody niewłaściwego żywienia wynikały przede wszystkim ze stylu życia. Jak pokazały wieloletnie obserwacje ludzie często  po prostu „zajadali” stres. Była to ich swoista ucieczka od problemów i sposób na zrelaksowanie się. Tak więc jedzenie sprawiało im przyjemność zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Psychika ma znaczenie w odchudzaniu

Dieta białkowa nie tylko nie wyniszcza organizmu i nie doprowadza do niedoborów witamin oraz innych składników niezbędnych dla zdrowego organizmu, takich jak np. składniki mineralne, przy widocznych skutkach utraty wagi. Według Dukana, o skuteczności dobrej diety decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest fakt dyskomfortu. Chciał więc utworzyć taką dietę, która by go nie powodowała. Ważnym czynnikiem były więc aspekty psychologiczne odchudzania. Stąd, pojawił się więc plan diety, który nie wiązałby się z ogromnymi wyrzeczeniami żywieniowymi, podczas której nie czułoby się głodu i dodatkowo, motywowałby do kolejnych kroków i do utrzymania diety. Jedną z zalet tej diety jest fakt, że początkowa faza sprawia, że pojawia się widoczny ubytek masy ciała.

Zasady diety proteinowej

Głównym założeniem diety proteinowej jest zmniejszenie ilości posiłków bogatych w cukier i zwiększenie ilości spożywanych pokarmów zawierających dużą ilość białka. Unikanie węglowodanów sprzyjających produkowaniu przez organizm dużej ilości cukrów i tłuszczów, dzięki którym przybieramy na wadze – ma zasadnicze znaczenie w tej diecie. Białko daje organizmowi mniej energii niż jest to niezbędne do jego strawienia, i aby tego dokonać organizm zabiera energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej, co powoduje utratę masy ciała. Proteiny są prostymi białkami, zbudowanymi z aminokwasów. Znajdziemy je głównie w mięsie wołowym, koninie, rybach takich jak makrele, dorsze, łososie i tuńczyki.

Jednak białka pochodzenia roślinnego, czyli wszelkiego rodzaju zboża, fasole, grochy należy znacznie ograniczyć, a najlepiej wyrzucić z diety bo zawierają za dużą ilość węglowodanów.

Dukan stworzył swoją dietę w oparciu o fakt, że organizm przyswaja energię w postaci kalorii w odpowiedni sposób wtedy, gdy zaopatrzy się go w białka, tłuszcze i węglowodany w proporcji 5 do 3 do 2. Gdy ograniczymy dwa z wymienionych składników, przyswajanie kalorii ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Gdy organizm przyswaja białko, rozdrabnia łańcuchy aminokwasów, co sprawia, że pracuje intensywniej niż zwykle, a do tego potrzebuje więcej energii, którą pobiera  tkanki tłuszczowej. Zaletą białka jest ułatwianie wydalania moczu oraz fakt niezatrzymywania wody w ustroju, co jest częstą przyczyną zwiększania masy ciała, szczególnie u kobiet. Gdy zredukujemy spożycie węglowodanów tkanki tracą więcej wody, natomiast gdy ilość produktów bogatych w cukry ponownie wzrośnie, ilość zatrzymywanej wody także będzie wzrastać, co spowoduje przyrost masy ciała.

Dieta Dukana ma IV fazy, tzw. protale, które należy wprowadzać stopniowo, aż do uzyskania pożądanej masy ciała. Bez stosowania środków odchudzających, bez katowania się ćwiczeniami dieta proteinowa przynosi efekty, które są trwałe i bezpieczne dla zdrowia. Jedynym warunkiem powodzenia jest odpowiedzialność i konsekwencja w jej stosowaniu.

Etapy diety proteinowej

Nazwa Planu Protal powstała od skrótów dwóch słów, czyli proteiny i naprzemienne. Pochodzenie swe znajdują one w języku francuskim. Harmonogram ten nie skupia się na liczeniu kalorii, czy ścisłej kontroli pokarmów w przeciwieństwie do innych diet. Składa się on z czterech faz:

  • Protal I – czyli inaczej faza uderzeniowa. Przynosi ona natychmiastowe rezultaty widoczne gołym okiem, co motywuje do dalszego działania. Opiera się na czystych proteinach.
  • Protal II – czyli inaczej faza naprzemienna. Jest tak dopracowana, by wciąż tracić na wadze do skutku, jednakże w bezpiecznym tempie.
  • Protal III – czyli inaczej faza utrwalenia. Pozwala ona na zachowanie uzyskanej wagi. Utrwala ona wszelkie efekty, dlatego musi być na stosowana według ściśle wyznaczonych zasad. Czas jej trwania to 10 dni dla każdego zrzuconego kilograma. Podczas tej fazy wyzbywamy się efektu jojo.
  • Protal IV – czyli inaczej faza stabilizacji. Opiera się ona na spożywaniu czystych protein przez jeden dzień w tygodniu. Nie można tego zaniechać pod żadnym pozorem. Jest to ważny element całego planu, który jeszcze bardziej przystosowuje ciało do nowej wagi, pozwala ją zaakceptować i zapobiec przybieraniu kilogramów. Faza ta polecana jest raczej osobom bardzo otyłym.

Katarzyna

Leave A Comment