Magda Adamek
24/10/2023
Osteoartretyzm występuje wtedy, kiedy chrząstka stawowa, która działa jak „amortyzator”, stopniowo ulega zużyciu i uszkodzeniu. To prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości stawów. Jest zwykle związany z procesem starzenia się, choć może również wystąpić w wyniku urazów stawów lub nadmiernego ich obciążenia.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która wpływa na stawy oraz inne tkanki w organizmie. Nasz własny układ immunologiczny atakuje błonę maziową stawów, powodując stan zapalny, ból, obrzęk i uszkodzenie stawów. RZS może również wpłynąć na narządy wewnętrzne, więc jest czymś więcej niż tylko chorobą stawów.
Każdy, kto cierpi na artretyzm lub zna kogoś, kto się z tą chorobą zmaga – wie, że jest to bardzo bolesna przypadłość. Sztywność stawów i ograniczenia ruchowe są bardzo uciążliwe na każdym kroku. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją pewne pokarmy, które nasilają symptomy choroby, w związku z czym lepiej ich unikać.
Stosuj się do poniższych wskazówek, jeśli masz problemy z artretyzmem:
Każdemu z nas dobrze zrobi ograniczenie spożywania cukru, ale w przypadku chorych na artretyzm jest to podstawa. Niestety cukier obecny jest w tak wielu produktach jak napoje gazowane, lody, a nawet keczup czy sos sałatkowy. Badania przeprowadzona na 217 ochotnikach z RZS wykazały, że ze wszystkich 20 podawanych im pokarmów, napoje gazowane słodzone cukrem oraz słodkie desery w największym stopniu powodowały nasilenie symptomów choroby.
Wiele badań na całym świecie wiąże spożywanie mięsa czerwonego oraz wędlin z pojawianiem się stanów zapalnych – co w przypadku artretyzmu w znacznym stopniu nasila jego symptomy. Badania nad potencjalnym wykorzystaniem diety roślinnej u pacjentów z RZS potwierdziły, że wykluczenie mięsa z diety w dużej mierze pomogło zredukować symptomy i stany zapalne. Warto więc o tym pomyśleć i jeśli nie całkowicie wykluczyć , to przynajmniej zredukować ilość mięsa w diecie.
Jak wiadomo, gluten jest jednym z powszechnych alergenów i coraz więcej osób reaguje na gluten zawarty w pokarmach. Częstą reakcją na gluten są stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że nie tylko, bo również w obrębie stawów. Gluten jest zawarty w pszenicy oraz innych zbożach, więc osoby chorujące na artretyzm powinny zmniejszyć lub wykluczyć go całkiem ze swojej diety.
Ciekawostka – badania wykazały, że osoby cierpiące na celiakię dużo częściej chorują na RZS niż osoby wolne od celiakii.
Jedzenie przetworzone, zawierające duże ilości białej mąki, cukru, glutenu, tłuszczy, konserwantów i barwników jest bardzo niezdrowe. Nie tylko przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, które atakują nasze stawy, ale także jest przyczyną otyłości – a więc dodatkowego obciążenia stawów. Wzmaga ryzyko cukrzycy i chorób serca. Takie jedzenie negatywnie wpływa na całokształt naszego samopoczucia i niekorzystnie wpływa na stan naszego zdrowia.
Ograniczenie dodawania soli do posiłków może okazać się bardzo korzystne dla osób cierpiących na artretyzm. Wysokie spożycie sodu zwiększa ryzyko chorób autoimmunologicznych i stanów zapalnych. Przeprowadzone w 2019 r. badania potwierdziły, że duże spożycie soli wzmaga objawy artretyzmu, a dieta niskosodowa je osłabiała. Produkty zawierające dużo soli to m.in.: krewetki, wędliny, gotowe zupy i potrawy z puszek i słoików, pizza, niektóre rodzaje serów i wiele wiele innych.
Spożycie czerwonego wina, które zawiera resweratrol – silny antyoksydant może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie, ale ogólnie rzecz biorąc spożycie alkoholu nie jest polecane dla osób cierpiących na artretyzm. Oprócz wszystkich innych złych wpływów, alkohol powoduje również znaczne zakwaszenie organizmu zwiększając poziom kwasu moczowego. W badaniach dowiedziono, że alkohol wzmaga symptomy RZS u kobiet (co ciekawe ta prawidłowość nie została potwierdzona u mężczyzn).
Pisaliśmy już o tym powyżej przy temacie cukru, że spożywanie słodzonych napojów w znaczący sposób zwiększa ryzyko wystąpienia artretyzmu. W badaniach na 1209 dorosłych w wieku 20 – 30 lat wykazano, że u osób które spożywają słodzone cukrem napoje (m.in. soki owocowe, napoje gazowane i sok jabłkowy) 5 razy w tygodniu, ryzyko wystąpienia chorób stawów wzrastało trzykrotnie! w stosunku do osób, które w ogóle nie spożywały tych napojów. Napoje zawierające fruktozę zwiększają również ryzyko zakwaszenia organizmu spowodowanego nagromadzeniem kwasu moczowego. Z kolei napoje zawierające aspartam i acesulfam oprócz wielu innych skutków ubocznych zaburzają wchłanianie wapnia do kości, przez co osłabiają nasze stawy.
Niestety kawa mimo zawartości antyoksydantów redukujących stany zapalne ma bardzo niskie pH, a więc zakwasza nasz organizm i może przyczyniać się do nasilenia objawów bólu stawów. Jeśli jednak bardzo lubimy kawę to ograniczmy się do 1 – 2 filiżanek dziennie, bez mleka, cukru i innych słodzików.
Niektóre warzywa takie jak pomidory, oberżyna, ziemniaki i papryka przyczyniają się do nasilenia objawów chorobowych. Zawierają one solaninę, która może indukować stany zapalne stawów i reakcje autoimmunologiczne u niektórych osób.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/stawy-seniora-pomoga-ziola-i-suplementy-na-bolace-stawy-senior/
Bibliografia:
Role of Diet in Influencing Rheumatoid Arthritis Disease Activity
Humeira Badsha*
Diet and Rheumatoid Arthritis Symptoms: Survey Results From a Rheumatoid Arthritis Registry
Sara K. Tedeschi, MD, MPH, Michelle Frits, BA, Jing Cui, MD, PhD, Zhi Zack Zhang, MS, Taysir Mahmoud, BA, Christine Iannaccone, MPH, Tzu-Chieh Lin, PhD, Kazuki Yoshida, MD, MPH, MS, Michael E. Weinblatt, MD, Nancy A. Shadick, MD, MPH, and Daniel H. Solomon, MD, MPH
Sodium Chloride Aggravates Arthritis via Th17 Polarization
Seung Min Jung,1,* Youngkyun Kim,2,* Juryun Kim,2 Hyerin Jung,2 Hyoju Yi,2 Yeri Alice Rim,2 Narae Park,2 Seung-Ki Kwok,2 Sung-Hwan Park,2 and Ji Hyeon Ju 2
Nutrition Interventions in Rheumatoid Arthritis: The Potential Use of Plant-Based Diets. A Review
Jihad Alwarith,1,* Hana Kahleova,1 Emilie Rembert,1 Willy Yonas,1 Sara Dort,1 Manuel Calcagno,1 Nora Burgess,1 Lee Crosby,1 and Neal D. Barnard1,2
Intake of high-fructose corn syrup sweetened soft drinks, fruit drinks and apple juice is associated with prevalent arthritis in US adults, aged 20–30 years
L R DeChristopher,1,* J Uribarri,2 and K L Tucker3
Foods and Beverages to Avoid with Arthritis – Jillian Kubala MS, RD, Health line