Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Paulina Jędrocha 07/11/2023

Spis Treści:
1. Wprowadzenie
2. Emocjonalne jedzenie: Co to takiego?
3. Jak sobie radzić z emocjonalnym jedzeniem?
a. Świadomość emocji
b. Alternatywne strategie
c. Planowanie posiłków
d. Unikanie nadmiernie przetworzonej żywności
e. Wsparcie psychologiczne
4. Badanie nad wpływem jedzenia emocjonalnego i wskaźnika BMI na pragnienia spożycia
czekolady u kobiet o prawidłowej masie ciała
5. Wpływ emocji na zachowania żywieniowe i tłumienie emocji
6. Podsumowanie

W sytuacji, gdy sięgamy po przekąski lub ulubione dania w obliczu trudnych emocji, pomimo tego, że wcześniej zjedliśmy spory posiłek, to powinna zapalić się nam czerwona lampka. Takie zachowania mogą świadczyć o tym, że wpadliśmy w pułapkę emocjonalnego jedzenia. Jak zapanować nad emocjonalnym jedzeniem i jak sobie z nim radzić? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak radzić sobie z emocjami?

Emocjonalne jedzenie jest powszechnym zjawiskiem, w którym ludzie sięgają po jedzenie jako formę ucieczki lub pocieszenia w odpowiedzi na silne emocje. Chcąc pozbyć się tego niezdrowego nawyku, istotne jest zrozumienie przyczyn i znalezienie zdrowszych strategii radzenia sobie z własnymi emocjami.

W jaki sposób możemy to zrobić?

 1. Świadomość emocji
  Najpierw warto nauczyć się rozpoznawania swoich emocji, ponieważ jest to kluczowe, aby
  poradzić sobie z emocjonalnym jedzeniem. Dlatego, zanim sięgniesz po jedzenie, zastanów się,
  dlaczego to robisz. Czy tak naprawdę odczuwasz głód, czy może jest to związane ze smutkiem,
  złością lub stresem?
 2. Alternatywne strategie
  Gdy już nauczysz się rozpoznawać swoje emocje, w następnej kolejności znajdź sposoby na
  radzenie sobie z nimi. Może to być medytacja, joga, spacer, trening na świeżym powietrzu,
  rozmowa z przyjacielem, czytanie, czy też pisanie w dzienniku.
 3. Planowanie posiłków
  Stwórz swój własny harmonogram posiłków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki
  niemu unikniesz napadów emocjonalnego jedzenia. Ważne, aby były zdrowe i spożywane
  regularnie. Natomiast w sytuacji, gdy poczujesz głód między posiłkami, wówczas możesz
  zastosować wybrany sposób z alternatywnych strategii.
 4. Unikanie nadmiernie przetworzonej żywności
  Jeśli posiłki spożywasz poza domem, staraj się unikać fast food’ów i słodyczy, ponieważ one
  dostarczają krótkotrwałego pocieszenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pełnowartościowy
  obiad w restauracji.
 5. Wsparcie psychologiczne
  W sytuacji, gdy powyższe rady będą ciężkie do wdrożenia w codzienne życie, to warto zwrócić
  się do specjalisty, takiego jak psycholog lub terapeuta. Osoby te mają specjalistyczną wiedzę i
  pomogą ci w radzeniu sobie z głęboko zakorzenionymi emocjonalnymi przyczynami jedzenia.

Badanie nad wpływem jedzenia emocjonalnego i wskaźnika BMI na pragnienia spożycia czekolady u kobiet o prawidłowej masie ciała

Badania naukowe są niezwykle istotne w rozwijaniu naszej wiedzy na temat ludzkiego zachowania i zdrowia psychicznego. Jednym z ciekawych zagadnień badawczych jest zrozumienie, w jaki sposób jedzenie emocjonalne oraz wskaźnik masy ciała (BMI) wpływają na pragnienia związane z konsumpcją czekolady u kobiet o prawidłowej masie ciała.

Metoda badań

W badaniu wzięło udział 311 kobiet w wieku średnio 25,56 lat o średnim wskaźniku BMI wynoszącym 23,19 kg/m2. W celu uzyskania wiarygodnych wyników użyto trzech narzędzi badawczych: Three-Factor Eating Questionnaire, Kwestionariusz Postaw wobec Czekolady oraz Body Image Avoidance Questionnaire.

Analiza wyników wykazała, że między jedzeniem emocjonalnym a wskaźnikiem BMI oraz unikaniem sytuacji społecznych związanymi z jedzeniem i eksponowaniem ciała występuje niewielki dodatni związek. Jednak należy zaznaczyć, że obserwuje się znaczący dodatni związek między jedzeniem emocjonalnym a pragnieniem spożycia czekolady. Istotnym aspektem jest to, że jedzenie emocjonalne pełni rolę całkowitego mediatora w relacji między unikaniem sytuacji społecznych związanymi z jedzeniem i eksponowaniem ciała a pragnieniem spożycia czekolady.

Wnioski z przeprowadzonych badań

W świetle uzyskanych wyników można stwierdzić, że jedzenie emocjonalne jest istotnie związane ze wskaźnikiem BMI, postawami wobec czekolady oraz własnym ciałem u badanych kobiet o prawidłowej masie ciała. Co więcej, wskaźnik BMI wchodzi w interakcję ze stosunkiem do własnego ciała oraz jedzeniem. Wnioski te podkreślają znaczenie zarówno jedzenia emocjonalnego, jak i wskaźnika BMI, które warto uwzględnić w procesie zmiany nawyków żywieniowych i pracy nad akceptacją własnego ciała. Badania te dostarczają istotnych informacji, które mogą być przydatne w dziedzinie poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet o prawidłowej masie ciała.

Wpływ emocji na zachowania żywieniowe i tłumienie emocji

Głównym celem tego badania była ocena wpływu stanów emocjonalnych na zachowania żywieniowe. Przyjrzano się zachowaniom jednostek podczas doświadczania różnych emocji oraz związanej z nimi kontrolce nad jedzeniem, zarówno jego nadmiernym spożyciem, jak i ograniczeniem pod wpływem emocji. Ponadto badanie dotyczyło problemu tłumienia emocji i w jaki sposób masa ciała oraz płeć mogą wpłynąć na ten proces.

Metoda badań

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 166 studentów Uniwersytetu Łódzkiego, reprezentujących kierunki ekonomia (90) oraz socjologia (76). Podzielono ich ze względu na ich płeć oraz wskaźnik BMI. Badano, m.in. przy użyciu Kwestionariusza Skali Kontroli Emocji (CECS) oraz Kwestionariusza Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-13).

Wyniki badań

Analiza wyników pokazała, że mężczyźni wykazują większą skłonność do tłumienia emocji niż kobiety. Ponadto, w przypadku kontroli gniewu i lęku, to mężczyźni częściej kontrolują swoje emocje. Co ciekawe, osoby z niższym wskaźnikiem BMI wykazują większą tendencję do tłumienia emocji w porównaniu do osób o prawidłowej lub wyższej masie ciała. Dodatkowo stwierdzono, że kobiety częściej angażują się w jedzenie emocjonalne niż mężczyźni i wykazują większą kontrolę nad procesem jedzenia. Natomiast osoby z wyższym BMI rzadziej kontrolują proces jedzenia w porównaniu do osób o prawidłowej i niższej masie ciała, przy jednoczesnym mniejszym ograniczaniu spożycia jedzenia.

Wnioski z przeprowadzonych badań

Wyniki badań jasno wskazują na wpływ emocji na wybory żywieniowe. Poprawne rozpoznanie
i kontrola emocji może odegrać kluczową rolę w regulacji masy ciała oraz w procesie terapii dietetycznej. Badania te dostarczają nowych perspektyw i mogą stanowić cenny wkład w rozwijanie strategii związanych ze zdrowym żywieniem oraz zdrowiem psychicznym. Zaprzestanie emocjonalnego jedzenia jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Aby to osiągnąć, potrzebne jest rozpoznawanie emocji, stosowanie zdrowszych strategii, unikanie przetworzonej żywności, planowanie posiłków i ewentualnie uzyskanie wsparcia od specjalistów. To klucz do zdrowego i szczęśliwego życia.

https://naturazdrowie.com/jedzenie-ktore-poprawi-nam-nastroj

Źródła:

 1. http://www.phie.pl/pdf/phe-2017/phe-2017-2-153.pdf
 2. https://www.psychiatriapolska.pl/pdf-116515-79817?filename=Rola%20jedzenia.pdf

Paulina Jędrocha

Leave A Comment