Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 10/11/2023

W tym artykule:

1. Co to jest nadmierna keratynizacja?

2. Metody na złuszczanie naskórka w tym procesie.

3. Metoda peelingu

4. Zabiegi specjalistyczne na pozbycie się nadmiaru komórek skóry

5. Metody domowe na nadmierną keratynizację naskórka

Co to jest nadmierna keratynizacja?

Nadmierna keratynizacja naskórka, znana także jako hiperkeratoza, jest stanem, w którym skóra produkuje zbyt dużo keratyny prowadząc do zgrubienia i szorstkości naskórka. Zmiana ta może być wywołana przez różne czynniki, w tym genetyczne predyspozycje, czynniki środowiskowe oraz niektóre schorzenia skórne. W jaki sposób temu zaradzić? Metodą jest skuteczne pozbywanie się nadmiaru keratyny poprzez złuszczanie zrogowaciałej skóry. Tworzy się ona np. na łokciach. Metody na złuszczanie naskórka w tym procesie

Metody na złuszczanie naskórka w tym procesie

Do skutecznych metod złuszczających należą peelingi, wśród których wyróżnia się kilka rodzajów dostosowywanych każdorazowo do rodzaju i wrażliwości skóry. Kolejną grupę stanowią specjalistyczne zabiegi jak chociażby mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny, wymagające obecności i wykonania przez profesjonalistę. Kolejną grupę wyznaczają zabiegi na skórze, które możemy wykonywać samodzielnie w domu z użyciem łatwo dostępnych składników i receptur.

Metoda peelingu

  • Peeling mechaniczny: To metoda złuszczania martwego naskórka przy użyciu składników peelingujących, są to tzw. drobinki peelingujące, do których należą cukier, sól gruboziarnista, kawa, piasek morski, pestki owoców. W tej metodzie naskórek złuszczany jest fizycznie w wyniku pocierania. Jest to popularna metoda oczyszczania zarówno twarzy, jak i ciała, wykonywana regularnie dla zachowania zdrowego wyglądu skóry. Peeling mechaniczny wpływa na usprawnienie mikrokrążenia krwi, co poprawia koloryt skóry i jej wygląd, zmniejszając przy tym blizny, zmiany potrądzikowe, niewielkie zmarszczki. Usuwa także cellulit i rozstępy na skórze. Istnieją różne rodzaje peelingu mechanicznego, drobnoziarnisty – stosowany na twarz, szyję i dekolt oraz gruboziarnisty – przeznaczony do peelingu na ciało, skórę całego ciała i stopy. Substancje peelingujące znajdują się w kremach i żelach do peelingu, jest to metoda łatwa w zastosowaniu przy aplikacji i masażu skóry.
  • Peeling chemiczny lub chemabrazja to zabieg usuwający martwy naskórek poprzez aplikację mieszanki substancji chemicznych. Wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych, gdzie specjalista dobiera odpowiednie substancje i ich stężenie. Efektem jest odżywiona, wygładzona skóra o wyrównanym kolorycie. Peeling chemiczny jest polecany osobom z problemami skórnymi jak trądzik, przebarwienia czy blizny, jednak nie jest zalecany dla osób z wrażliwą skórą, kobietom w ciąży, z infekcjami skórnymi lub będących w trakcie terapii sterydowej. Peeling chemiczny dzieli się na: powierzchniowy, średni i głęboki. Peeling powierzchniowy działa wyłącznie na naskórek, redukując drobne zmarszczki i przebarwienia. Peeling średni i głęboki działają także na skórę właściwą, z większą intensywnością, co pozwala na eliminację głębszych zmarszczek i blizn. Zabieg wymaga precyzyjnego oczyszczenia skóry, aplikacji kwasów i ich zmycia po kilku minutach. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, ból lub potrzeba zastosowania znieczulenia miejscowego przy peelingach głębokich. Wśród wykorzystywanych kwasów znajdują się: BHA, AHA, TCA, kwas glikolowy i pirogronowy dobierane w zależności od potrzeb i stanu skóry. Po takim zabiegu należy unikać słońca i stosować specjalne środki łagodzące podrażnienia.
  • Peeling enzymatyczny: Jest szczególnie polecany dla osób o cerze wrażliwej, alergicznej, z przebarwieniami, zatkanymi porami czy z trądzikiem. Charakteryzuje się delikatną konsystencją i nie zawiera drobinek, które mogłyby podrażnić skórę. Efektywność tego zabiegu wzrasta przy regularnym stosowaniu i nie daje natychmiastowych wyników jak jest to zauważane przy peelingu mechanicznym. Ten rodzaj peelingu jest prosty w wykonaniu, należy go nakładać na oczyszczoną i lekko wilgotną skórę, masować przez 5 do 10 minut i pozostawić na skórze jak maseczkę. Po zabiegu skórę należy zmyć letnią wodą, osuszyć, tonizować i nawilżać. Jest to kluczowy element pielęgnacji po peelingu enzymatycznym. Tego typu peeling powinno się wykonywać raz w tygodniu, przerwy między zabiegami nie powinny być dłuższe niż 3 tygodnie. Jeśli po zabiegu wystąpi pieczenie lub zaczerwienieni może to wskazywać na uczulenie na zastosowane w produkcie enzymy.

Zabiegi specjalistyczne na pozbycie się nadmiaru skóry

Mikrodermabrazja: Jest stosowana w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i salonach, zabieg wymaga użycia profesjonalnego urządzenia przy którego pomocy ściera się górną warstwę naskórka. Obok mikrodermabrazji wykonuje się dermabrazję, ten zabieg sięga głębiej w swojej penetracji aż do skóry właściwej.

Peeling kawitacyjny: To nieinwazyjny zabieg kosmetyczny używający fal ultradźwiękowych do głębokiego oczyszczenia skóry, szczególnie z martwego naskórka. Zabieg polega na zamianie fazy ciekłej w fazę gazową, tworząc mikropęcherzyki, które usuwają zrogowaciałe komórki. Jest to bezbolesna metoda, która nie wymaga rekonwalescencji i można ją stosować nawet przy cerze przetłuszczającej się, trądzikowej, z przebarwieniami, cieniami pod oczami, pierwszymi zmarszczkami czy kiedy chcemy poprawić jędrność i blask skóry. Dla osiągnięcia najlepsze efekty, zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów w odstępach około 10 dni, z ilością i częstotliwością dostosowaną do indywidualnych potrzeb skóry.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/zabiegi-regeneracyjne-dla-poprawy-wygladu-i-kondycji-skory/

Metody domowe na keratynizację naskórka

Sposób samodzielnego przygotowania maseczki peelingującej, doboru konkretnych składników jest sprawą indywidualną i może wynikać z upodobań i potrzeb. Poniżej zestawione zostały trzy przykładowe rodzaje peelingu.

Peeling z płatków owsianych

2-3 łyżki płatków owsianych zalewamy niewielką ilością ciepłej wody lub mleka i pozostawiamy na parę minut do nasiąknięcia (możemy dodać również jogurt). Powstałą masę nakładamy na twarz czy miejsca zrogowacenia naskórka, a przy większej ilości na całe ciało i masując okrężnymi ruchami wykonujemy peeling.

Peeling z kawy

Peeling z kawy możemy wykonać poprzez połączenie 3 łyżek zmielonej kawy z 3 łyżkami oliwy z oliwek oraz startą skórkę z jednej pomarańczy. Do mieszanki można dodać opcjonalnie łyżkę jogurtu naturalnego lub miodu. Jednolitą masę należy nałożyć na wilgotną skórę w dedykowane miejsce i masować okrężnymi ruchami przez 2 minuty.

Peeling z pomarańczy

Do peelingu możemy użyć startą skórkę ze sparzonej pomarańczy, cukier i oliwę z oliwek. Całość mieszamy do konsystencji mokrego piasku i nakładamy na skórę ruchami wmasowującymi i złuszczającymi. Po zabiegu delikatnie zmywamy i osuszamy.

Kremy złuszczające

Kremy służące złuszczaniu naskórka powinny zawierać w swoim składzie alantoinę i składniki, które wspierają regenerację skóry oraz mogą być pomocne w przypadku lokalnej hiperkeratozy, np. na łokciach czy kolanach. Ważne jest, by pielęgnacja była prowadzona regularnie i dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry.

Magdalena Bogusz

Leave A Comment