Magdalena Bogusz
10/11/2023
W tym artykule:
1. Co to jest nadmierna keratynizacja?
2. Metody na złuszczanie naskórka w tym procesie.
3. Metoda peelingu
4. Zabiegi specjalistyczne na pozbycie się nadmiaru komórek skóry
5. Metody domowe na nadmierną keratynizację naskórka
Nadmierna keratynizacja naskórka, znana także jako hiperkeratoza, jest stanem, w którym skóra produkuje zbyt dużo keratyny prowadząc do zgrubienia i szorstkości naskórka. Zmiana ta może być wywołana przez różne czynniki, w tym genetyczne predyspozycje, czynniki środowiskowe oraz niektóre schorzenia skórne. W jaki sposób temu zaradzić? Metodą jest skuteczne pozbywanie się nadmiaru keratyny poprzez złuszczanie zrogowaciałej skóry. Tworzy się ona np. na łokciach. Metody na złuszczanie naskórka w tym procesie
Do skutecznych metod złuszczających należą peelingi, wśród których wyróżnia się kilka rodzajów dostosowywanych każdorazowo do rodzaju i wrażliwości skóry. Kolejną grupę stanowią specjalistyczne zabiegi jak chociażby mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny, wymagające obecności i wykonania przez profesjonalistę. Kolejną grupę wyznaczają zabiegi na skórze, które możemy wykonywać samodzielnie w domu z użyciem łatwo dostępnych składników i receptur.
Mikrodermabrazja: Jest stosowana w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i salonach, zabieg wymaga użycia profesjonalnego urządzenia przy którego pomocy ściera się górną warstwę naskórka. Obok mikrodermabrazji wykonuje się dermabrazję, ten zabieg sięga głębiej w swojej penetracji aż do skóry właściwej.
Peeling kawitacyjny: To nieinwazyjny zabieg kosmetyczny używający fal ultradźwiękowych do głębokiego oczyszczenia skóry, szczególnie z martwego naskórka. Zabieg polega na zamianie fazy ciekłej w fazę gazową, tworząc mikropęcherzyki, które usuwają zrogowaciałe komórki. Jest to bezbolesna metoda, która nie wymaga rekonwalescencji i można ją stosować nawet przy cerze przetłuszczającej się, trądzikowej, z przebarwieniami, cieniami pod oczami, pierwszymi zmarszczkami czy kiedy chcemy poprawić jędrność i blask skóry. Dla osiągnięcia najlepsze efekty, zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów w odstępach około 10 dni, z ilością i częstotliwością dostosowaną do indywidualnych potrzeb skóry.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/zabiegi-regeneracyjne-dla-poprawy-wygladu-i-kondycji-skory/
Sposób samodzielnego przygotowania maseczki peelingującej, doboru konkretnych składników jest sprawą indywidualną i może wynikać z upodobań i potrzeb. Poniżej zestawione zostały trzy przykładowe rodzaje peelingu.
Peeling z płatków owsianych
2-3 łyżki płatków owsianych zalewamy niewielką ilością ciepłej wody lub mleka i pozostawiamy na parę minut do nasiąknięcia (możemy dodać również jogurt). Powstałą masę nakładamy na twarz czy miejsca zrogowacenia naskórka, a przy większej ilości na całe ciało i masując okrężnymi ruchami wykonujemy peeling.
Peeling z kawy
Peeling z kawy możemy wykonać poprzez połączenie 3 łyżek zmielonej kawy z 3 łyżkami oliwy z oliwek oraz startą skórkę z jednej pomarańczy. Do mieszanki można dodać opcjonalnie łyżkę jogurtu naturalnego lub miodu. Jednolitą masę należy nałożyć na wilgotną skórę w dedykowane miejsce i masować okrężnymi ruchami przez 2 minuty.
Peeling z pomarańczy
Do peelingu możemy użyć startą skórkę ze sparzonej pomarańczy, cukier i oliwę z oliwek. Całość mieszamy do konsystencji mokrego piasku i nakładamy na skórę ruchami wmasowującymi i złuszczającymi. Po zabiegu delikatnie zmywamy i osuszamy.
Kremy złuszczające
Kremy służące złuszczaniu naskórka powinny zawierać w swoim składzie alantoinę i składniki, które wspierają regenerację skóry oraz mogą być pomocne w przypadku lokalnej hiperkeratozy, np. na łokciach czy kolanach. Ważne jest, by pielęgnacja była prowadzona regularnie i dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry.
Leave A Comment