Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 13/11/2023

Paradoksalnie zazwyczaj myślimy o zdrowiu, kiedy zaczynamy chorować. A przecież choroba, to bardzo często owoc wieloletniego zaniedbywania, ignorowania potrzeb naszego ciała – życia wbrew Naturze.

Zacznij zmieniać swój dzień na bardziej aktywny i co ważne – dzień inspirowany tym, co bliskie Matce Naturze. Może warto żyć bardziej „slow”, uspokoić swoje nerwy i nie dać się zdominować stresowi dnia codziennego.

Nadaj sens każdej godzinie

Dajmy sobie szansę na przeżycie chociaż jednego dnia inaczej – bardziej świadomie i z troską o siebie. Każda godzina jest nam dana tylko raz i od nas zależy, jak ją wykorzystamy. Dziś podamy Wam kilka pomysłów na to, jak wprowadzić dobre nawyki i prozdrowotne “rytuały”. Jeśli udałoby się umieścić je na stałe w Waszym codziennym kalendarzu, albo choć kilka z nich – z pewnością wiele zmieni się w Waszym życiu. Zaczniecie żyć zgodnie z Naturą, a nie wbrew niej…

5:30 – 6:00 Wstań “z kurami” (Kto rano wstaje….)

Wszyscy wiemy, że wczesne wstawanie to dobra rzecz. Niestety często sami sabotujemy ten “projekt” siedząc do późna w nocy.

6:00 Na dobry początekwypij wodę z cytryną

Szklanka ciepłej wody z sokiem z cytryny wcześnie rano, to idealny sposób, aby nawodnić swoje ciało, pobudzić do pracy układ trawienny, zapobiegać zaparciom, pozbyć się nadmiaru śluzu i zakwaszenia organizmu.

6:00 – 7:00 Medytacja – czyli coś dla ducha

Wykorzystaj ten poranny czas na ćwiczenia fizyczne i medytację. Badania potwierdzają, że poranne ćwiczenia wykonane przed śniadaniem wspomagają odchudzanie, ponieważ zwiększają metabolizm i spalanie tłuszczu w ciągu całego dnia!

Rodzaj ćwiczeń to kwestia gustu – jedni wybiorą jogę, aby rozciągnąć i obudzić mięśnie, inni trening cardio, żeby pobudzić krążenie i spalić kalorie, a jeszcze inni po prostu pójdą pobiegać.

Po ćwiczeniach jest idealny czas na chwilę medytacji – łatwiej będzie Ci się skupić na mantrach.

Możesz usiąść lub położyć się na placach, tak aby odprężyć ciało po treningu. Wsłuchaj się w swój oddech i świadomie uspokój go. Wraz z wdechem dostarczasz ciału energii, a z wydechem pozbywasz się napięć i stresów. Możesz dodać do medytacji proste mantry Om Hari Om “mruczane” na wydechu. Mantry pomagają oczyścić umysł z niepotrzebnych myśli i zmartwień. Bądź tu i teraz, świadomy chwili, dźwięku mantry i swojego oddechu.

Nawet 10-15 minut takiej praktyki da Ci głęboki spokój i wewnętrzną siłę na cały dzień – będzie Twoją tarczą antystresową.

7:00 Zadbaj o higienę i estetyczny wygląd zewnętrzny (coś dla ciała wzmocni ducha)

Po treningu czas na kilka porannych “rytuałów” takich jak:

  • czyszczenie języka – dzięki specjalnym srebrnym skrobaczkom do języka możesz usunąć biały nalot i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.
  • oczyszczenie jamy ustnej poprzez ssanie oliwy z oliwek – usuwa toksyny z krwi i limy, oczyszcza jamę ustną i odświeża oddech
  • prysznic zakończony zimną wodą – wzmacnia odporność i pobudza krążenie
  • automasaż połączony ze szczotkowaniem ciała – jest to naturalny peeling skóry, który pobudzenie krążenia, poprawa samopoczucia i wyglądu skóry

 

8:00 – 9:00 Czas na rytuał zdrowego śniadania

Czas na zdrowe śniadanie! Zapomnij o porannej kawie “na obudzenie” – już dawno nie śpisz, a teraz Twoje ciało potrzebuje energii i składników odżywczych. Oczywiście każdy z nas lubi co innego, ale idealne śniadanie powinno zawierać trzy składniki: białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Unikaj białego pieczywa, wysoko przetworzonych wędlin i mięsa oraz resztek z wczorajszego obiadu. Spróbuj owsianki na mleku roślinnym z orzechami lub suszonymi owocami. Jeśli nie lubisz owsianki – pełnoziarniste pieczywo z pastą roślinną, humusem, awokado i sałatką z fetą może być doskonałym rozwiązaniem.

Niektórzy lubią rozpocząć dzień od zdrowego pełnowartościowego koktajlu – jego skład zależy od inwencji twórczej i tego, co akurat mamy w lodówce – owoce, warzywa, białko w proszku, mleko roślinne i woda. Możesz dodać koncentrat z owoców Acai albo wyciąg z młodego jęczmienia – ile ludzi, tyle przepisów!

Warto tutaj dodać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, a osoby, które nie jedzą śniadań są 4,5 razy bardziej narażone na otyłość.

10:00 Rozwijaj się duchowo i intelektualnie

Znajdź czas na to, aby przeczytać coś wartościowego lub posłuchać podcastu, ciekawego wykładu – czegoś inspirującego intelekt. Powinniśmy dbać o to, abyśmy cały czas mogli się rozwijać, czerpać motywację, uczyć czegoś nowego. Warto słuchać mądrych ludzi, czy to w sferze materialnej czy duchowej i podnosić swoją świadomość.

11:00 Świadomy spacer na łonie Natury

Czas wyjść z domu i doświadczyć piękna Natury. Niech tym razem będzie to zupełnie inny spacer niż zwykle – niech to będzie spacer świadomy – w medytacji mindfulness. Zamiast pośpiesznie przechodzić przez park, tym razem postaraj się dostrzegać jak najwięcej szczegółów piękna natury. Poczuj zapach powietrza, powiewy wiatry na policzkach, rozejrzyj się i zobacz monumentalne piękno drzew, wsłuchaj się w otaczający Cię śpiew ptaków i szelest liści. Jeśli chcesz możesz zdjąć buty i dotknąć bosymi stopami Matki Ziemi, poczuć miękką trawę lub chłodny piasek pod stopami. W ten sposób uziemisz się i pozbędziesz negatywnej energii. Oddychaj i ciesz się chwilą.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/spacer-w-ciszy-goracy-trend-dbajacych-o-dobrostan-duszy-i-ciala/

13:00 Czas na zdrowy, bezstresowy lunchw dobrym towarzystwie

Kiedy dopada nas głód, czas na zdrowy lunch, który doda Ci energii. Może to być sałatka z dodatkiem cieciorki, kasza quinoa lub biała gryczana lub lekkie danie z warzyw i ryżu, albo smoothie – jeśli nie piłeś go na śniadanie. Celebruj przygotowanie posiłku, a potem zjedz go w spokoju – nie czytaj przy tym wiadomości o wojnach na świecie, bo stres zaburza trawienie. Jeśli masz ochotę na towarzystwo- zaproś na lunch tylko te osoby, które naprawdę darzysz sympatią i z którą nie łączą Cię trudne relacje lub praca.

14:00 Pamiętaj o nawadnianiu organizmu

Przez cały dzień pamiętaj o tym, aby pić dużo wody – naukowcy rekomendują około 2 l wody dziennie, najlepiej z cytryna lub miętą, ale sami wiemy, że często zapominamy pić, bo nie odczuwamy pragnienia. Kiedy zaś czujemy suchość w ustach, jesteśmy już mocno odwodnieni, co wpływa negatywnie na nasze ciało i umysł.

Istnieją aplikacje na telefon, które przypominają o piciu wody, możesz też używać bidonu do picia i mierzyć w ten sposób ilość wody, którą udało Ci się wypić. Aby zwiększyć nawodnienie organizmu, polecane jest dodanie odrobiny soli do wody, którą pijesz – przyczynia się to do zatrzymania większej ilości wody w komórkach ciała. Nie jest to polecane dla osób, z tendencją do naturalnego zatrzymywania wody w organizmie.

15:00 Zawsze rób, to co kochasz i zdobądź się na „godzinę szczerości

Wykorzystaj swój czas na to, co lubisz – hobby, pasje, sport, spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie talentów i umiejętności itp. Niech ten czas będzie spędzony w wartościowy, sensowny i inspirujący sposób. Podczas spotkań z przyjaciółmi zróbcie sobie godzinę szczerości – zapytaj ich za co Cię lubią i jakie cechy Twojego charakteru im przeszkadzają. Zaproś ich na spacer do pobliskiego parku – tam postarajcie się nie dyskutować, tylko wspólnie delektować się ciszą i …obejmujcie drzewa, aby poczuć ich energię pochodzącą prosto z Ziemi.

18: 00 Obiad/Kolacja, ale tylko zdrowa i pełnowartościowa

To ostatni posiłek w ciągu dnia, ważne, aby nie jeść go za późno. Zbyt późny posiłek obciąża organizm i sprawia, że ciało nie odpoczywa podczas snu, bo musi się rozprawić z tym, co ma w żołądku. Istnieje wiele aplikacji, czy przepisów w internecie, jak przygotować zdrowy i szybki obiad. Warto rozważyć dietę roślinną i jej zalety. Coraz więcej osób eliminuje mięso ze swojej diety, zastępując je toffu, seitanem, rozmaitością fasolek, soczewicy i warzyw. Dieta bezmięsna to prawdziwa inwestycja w nasze zdrowie.

20:00 Czas na (pełen) relaks

Wieczorem, kiedy wszystko zwalnia tempa, to naturalny czas na odpoczynek i przygotowanie ciała i umysłu do snu. Nie zaczynaj już żadnych “projektów”, nie czytaj, a tym bardziej nie oglądaj stresujących wiadomości. Postaraj się zrezygnować z patrzenia na ekrany przynajmniej na 30 min przed snem. Wycisz się, pomedytuj lub włącz muzykę medytacyjną, weź gorącą kąpiel z aromaterapią, napij się dobrej herbaty z ziołami, które ułatwiają zasypianie (lipa, rumianek, Ashwaganda). Jeśli masz czas, wyjdź na powolny, wieczorny spacer i delektuj się urokami krajobrazu.

21:00 Rytuał zasypiania – zadbaj, aby się wyspać

Czas na sen powinien być zaplanowany na godzinę 22-23, tak by nasze ciało mogło spokojnie zregenerować się w nocy i obudzić wcześnie rano. Nie siedź do późna – bo cały ten misterny plan wstawania wcześnie rano weźmie w łeb. Porzuć rozpamiętywanie problemów dnia codziennego i podejmowanie ważnych decyzji o tej porze – na to będzie czas jutro. Rozpyl kominek z olejkami aromaterapeutycznymi w sypialni np. lawendowy, pomarańczowy i rozkoszuj się zapachem.

To tylko kilka idei na dzień dla siebie zgodny z Naturą. Jeśli spróbujecie zastosować ten plan dnia w dzień wolny od pracy – sobotę czy niedzielę, zobaczycie sami, że te małe zmiany czynią ogromną różnicę. A jeśli na co dzień bylibyście w stanie zastosować choćby część z tych porad, bardzo szybko docenicie ich wartość dla zdrowia i dobrego samopoczucia.


Training in the fasted state improves glucose tolerance during fat-rich diet

Karen Van Proeyen,1 Karolina Szlufcik,1 Henri Nielens,2 Koen Pelgrim,1 Louise Deldicque,3 Matthijs Hesselink,4 Paul P Van Veldhoven,5 and Peter Hespel1

Journal Of The American College Of Nutrition: Cognitive Performance & Dehydration, Ana Adan PhD,

Naukowa ocena diety wegetariańskiej, Kwaśny Natalia (2017)

Grounding – The universal anti-inflammatory remedy. Stephen Sinatra, Drew Sinatra, Geatan Chevalier (2022)

The effect of grounding the human body on mood. Geatan Chavalier (2015)

Analiza czynników wpływających na sen  – Piotr Kozłowski, Magdalena Kozłowska, Karolina Kozłowska (2017)

Magda Adamek

Leave A Comment