Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 17/11/2023
Spis treści:
 1. Sarkopenia: Czym jest i jak się rozwija?
 2. Podział sarkopenii: Pierwotna, ostra i przewlekła
 3. Różnica między sarkopenią a zanikiem mięśni
 4. Przyczyny i czynniki ryzyka sarkopenii
 5. Objawy i diagnostyka sarkopenii
 6. Leczenie i profilaktyka sarkopenii

Sarkopenia to zjawisko stopniowej utraty masy mięśniowej, siły i funkcji, które dotyka głównie osoby starsze. Warto zrozumieć, jak przebiega rozwój sarkopenii oraz jak można jej uniknąć, aby lepiej zrozumieć jej przyczyny, objawy i metody leczenia.

Sarkopenia: Czym jest i jak się rozwija?

Sarkopenia jest procesem, który prowadzi do stopniowej utraty masy mięśniowej, siły i funkcji. W miarę starzenia się organizmu, mięśnie tracą swoją zdolność do regeneracji, co prowadzi do ich osłabienia i zaniku. Proces rozwoju sarkopenii może być przyspieszony przez czynniki, takie jak: niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, choroby przewlekłe czy zmiany hormonalne.

Podział sarkopenii: Pierwotna, ostra i przewlekła

Wyróżniamy trzy główne formy sarkopenii: sarkopenia pierwotna, postać ostra sarkopenii oraz postać przewlekła sarkopenii. Sarkopenia pierwotna jest związana z procesem starzenia się organizmu i występuje u osób starszych, które nie mają innych chorób wpływających na mięśnie. Postać ostra sarkopenii może wystąpić w wyniku nagłego urazu, operacji czy ciężkiej choroby, prowadząc do szybkiego zaniku mięśni. Natomiast postać przewlekła sarkopenii rozwija się powoli, często w wyniku przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory.

Różnica między sarkopenią a zanikiem mięśni

Choć zarówno sarkopenia, jak i zanik mięśni prowadzą do utraty masy mięśniowej, istnieje pewna różnica między tymi schorzeniami. Sarkopenia jest procesem związanym z wiekiem, który dotyka głównie osoby starsze, podczas gdy zanik mięśni może wystąpić u osób w każdym wieku, będąc wynikiem różnych przyczyn, takich jak choroby, urazy czy niezdrowy styl życia. Warto zatem pamiętać, że sarkopenia jest jednym z rodzajów zaniku mięśni, ale nie każdy zanik mięśni jest sarkopenią.

Przyczyny i czynniki ryzyka sarkopenii

Przyczyny sarkopenii są złożone i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Warto zrozumieć, jakie są czynniki ryzyka sarkopenii, które zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia, aby móc skutecznie zapobiegać i leczyć to schorzenie.

Czynniki wpływające na rozwój sarkopenii

Wśród czynników sarkopenii można wymienić:

 • Starzenie się organizmu – z wiekiem spada produkcja hormonów anabolicznych, takich jak testosteron czy hormon wzrostu, co prowadzi do osłabienia mięśni.
 • Niezdrowa dieta – niedobór białka, witamin i minerałów może wpływać na zdolność mięśni do regeneracji.
 • Brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia prowadzi do osłabienia mięśni i zwiększa ryzyko sarkopenii.
 • Choroby przewlekłe – cukrzyca, choroby serca czy nowotwory mogą wpływać na rozwój sarkopenii.
 • Zmiany hormonalne – menopauza u kobiet czy andropauza u mężczyzn mogą prowadzić do zmniejszenia masy mięśniowej.

Przyczyny zaniku mięśni w sarkopenii

Przyczyny zaniku mięśni w sarkopenii są związane z procesami starzenia się organizmu oraz wpływem czynników środowiskowych. W miarę starzenia się, mięśnie tracą swoją zdolność do regeneracji, co prowadzi do ich osłabienia i zaniku. Dodatkowo, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej czy choroby przewlekłe mogą przyczyniać się do utraty tkanki mięśniowej i zwiększać ryzyko sarkopenii.

Ryzyko wystąpienia sarkopenii wśród osób starszych

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem, a szacuje się, że nawet 50% osób powyżej 80. roku życia może być dotkniętych tym schorzeniem. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby starsze są w grupie wysokiego ryzyka, gdyż im wcześniej zostanie zdiagnozowana sarkopenia, tym większe są szanse na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. Dlatego ważne jest monitorowanie stanu zdrowia osób starszych, dbanie o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz kontrolowanie poziomu hormonów anabolicznych.

Objawy i diagnostyka sarkopenii

Wiedza na temat objawów sarkopenii oraz metod diagnostyki sarkopenii jest kluczowa dla wczesnego wykrycia tego schorzenia i podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych. W tym rozdziale omówimy najważniejsze objawy sarkopenii oraz badania wykorzystywane do jej diagnozowania.

Utrata siły i deficyt mobilności

Głównymi objawami sarkopeniiutrata siły mięśniowej oraz deficyt mobilności. Objawy te mogą prowadzić do trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie, wstawanie z pozycji siedzącej czy podnoszenie przedmiotów. W miarę postępu schorzenia, osłabienie mięśni może prowadzić do większego ryzyka upadków, złamań oraz innych powikłań zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na te objawy, zwłaszcza u osób starszych, gdyż wczesne rozpoznanie sarkopenii może znacznie poprawić jakość życia pacjentów.

Badania i diagnozowanie sarkopenii

W celu diagnozowania sarkopenii, lekarze mogą zlecić różne badania mające na celu ocenę siły mięśniowej, masy mięśniowej oraz funkcji mięśni. Do najczęściej wykorzystywanych badań należą:

 • Test siły chwytu – ocena siły mięśni przedramienia za pomocą dynamometru.
 • Test siedzenia i wstawania – ocena siły mięśni nóg oraz równowagi poprzez sprawdzenie, jak szybko pacjent jest w stanie usiąść i wstać z krzesła.
 • Test chodu – ocena prędkości chodu oraz wydolności mięśni nóg.

Ocena masy mięśniowej w diagnostyce sarkopenii

W diagnostyce sarkopenii kluczowe znaczenie ma ocena masy mięśniowej. W tym celu ocenia się masę mięśni szkieletowych, która może być zmierzona za pomocą różnych technik, takich jak:

 • Badanie ultrasonograficzne – nieinwazyjna metoda oceny masy mięśniowej za pomocą fal ultradźwiękowych.
 • Tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) – zaawansowane techniki obrazowania medycznego, które pozwalają na precyzyjne określenie masy mięśniowej oraz struktury mięśni.
 • Analiza impedancji bioelektrycznej (BIA) – metoda oceny masy mięśniowej oparta na pomiarze oporu elektrycznego tkanek organizmu.

Warto podkreślić, że ocena masy mięśniowej powinna być przeprowadzana w połączeniu z innymi badaniami, takimi jak testy siły mięśniowej czy funkcji mięśni, aby uzyskać pełny obraz stanu zdrowia pacjenta i postawić właściwą diagnozę.

Leczenie i profilaktyka sarkopenii

Właściwe leczenie oraz profilaktyka sarkopenii są kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów dotkniętych tym schorzeniem. W tym rozdziale omówimy metody leczenia sarkopenii oraz sposoby jej zapobiegania.

Metody leczenia sarkopenii: Fizjoterapia i farmakoterapia

Fizjoterapia sarkopenii oraz pomocnicza farmakoterapia stanowią podstawowe metody leczenia tego schorzenia. Fizjoterapia obejmuje różne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które mają na celu zwiększenie siły mięśniowej, poprawę równowagi oraz ogólnej wydolności organizmu. Farmakoterapia może obejmować stosowanie leków, które wspomagają procesy anaboliczne w mięśniach, takich jak hormon wzrostu czy testosteron, jednak zawsze powinna być stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne i trening siłowy w leczeniu sarkopenii

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne oraz trening siłowy są niezwykle ważne w leczeniu sarkopenii. Ćwiczenia siłowe mają na celu zwiększenie masy mięśniowej oraz siły mięśni, co przekłada się na poprawę funkcji mięśni oraz ogólnej wydolności organizmu. Przykłady ćwiczeń siłowych to przysiady, wyciskanie sztangi czy podciąganie na drążku. Ważne jest, aby ćwiczenia były dostosowane do indywidualnych możliwości pacjenta oraz prowadzone pod okiem specjalisty.

Rola diety w leczeniu i zapobieganiu sarkopenii

Dieta sarkopenii odgrywa kluczową rolę w leczeniu i zapobieganiu temu schorzeniu. Prawidłowa, zdrowa dieta powinna być bogata w białko, które jest niezbędne dla budowy i regeneracji mięśni. Ponadto, dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości witamin i minerałów, takich jak witamina D, wapń czy magnez, które wspomagają funkcjonowanie mięśni oraz układu kostnego. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie nadmiernego spożycia alkoholu czy innych substancji szkodliwych dla mięśni.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/mozemy-sami-zlagodzic-skurcze-miesni/

Zapobieganie utracie masy mięśniowej i unikanie sarkopenii

Zapobieganie sarkopenii jest możliwe dzięki odpowiedniej profilaktyce. Oto kilka porad, które pomogą zapobiegać utracie masy mięśniowej:

 • Regularne ćwiczenia fizyczne, w tym trening siłowy oraz ćwiczenia aerobowe.
 • Zdrowa, zrównoważona dieta bogata w białko, witaminy i minerały.
 • Unikanie nadmiernego spożycia alkoholu oraz innych substancji szkodliwych dla mięśni.
 • Dbanie o odpowiednią ilość snu oraz relaks, które są niezbędne dla regeneracji mięśni.
 • Konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu opracowania indywidualnego planu ćwiczeń oraz diety.

Stosując się do powyższych zasad, można skutecznie opóźnić lub nawet uniknąć wystąpienia sarkopenii, co przekłada się na lepszą jakość życia oraz zdrowie.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy przyczyny, objawy, diagnostykę oraz leczenie sarkopenii. Sarkopenia to schorzenie, które dotyka głównie osoby starsze, prowadząc do utraty masy mięśniowej, siły oraz funkcji mięśni. Wśród przyczyn sarkopenii można wymienić czynniki genetyczne, hormonalne, a także niezdrowy styl życia. Objawy sarkopenii obejmują utratę siły, deficyt mobilności oraz problemy z równowagą.

Diagnostyka sarkopenii opiera się na badaniach klinicznych, ocenie masy mięśniowej oraz testach funkcjonalnych. Leczenie sarkopenii obejmuje fizjoterapię, farmakoterapię, ćwiczenia siłowe oraz odpowiednią dietę. W profilaktyce sarkopenii kluczowe jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularne ćwiczenia fizyczne oraz dbanie o zrównoważoną dietę bogatą w białko, witaminy i minerały.

Stosując się do powyższych zasad, można skutecznie opóźnić lub nawet uniknąć wystąpienia sarkopenii, co przekłada się na lepszą jakość życia oraz zdrowie. Pamiętajmy, że zapobieganie sarkopenii jest możliwe dzięki odpowiedniej profilaktyce oraz świadomości na temat tego schorzenia.

Katarzyna

Leave A Comment