Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 17/11/2023

Spis treści:

  1. Zioła na ból wywołany infekcją
  2. Naturalna ochrona podrażnionego gardła

Ból gardła może mieć różne przyczyny, od infekcji – w mniej więcej 80-90% przypadków za ból gardła odpowiadają infekcje wirusowe – po podrażniania o innym podłożu, a więc bakterie, grzyby, zapylenie, alergeny, inne choroby, gdzie ból gardła jest w objawem towarzyszącym. Dlatego też wykorzystywane przy nim mogą być zioła – i inne składniki naturalne – zarówno o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, jak i przeciwzapalnym lub na przykład nawilżającym. Poleca się też składniki wzmacniające system immunologiczny profilaktycznie, dzięki czemu skróci się czas ewentualnych infekcji – to witamina C, cynk – tzw. „naturalne antybiotyki”.

Zioła na ból wywołany infekcją

Najpopularniejsze leki naturalne na ból gardła o charakterze infekcyjnym to odwary z kory dębu (trzeba ją podgotować kilkanaście minut, by uwolnić garbniki), a także spożywane w różnorakiej formie tymianek, oregano, szałwia, rumianek, rzepik pospolity, nagietek lekarski, jeżówka, nasiona kozieradki, kłącze pięciornika, mirt cytrynowy, czosnek, sok z cytryny czy cebula, rośliny zawierające olejki eteryczne, często stosowane do inhalacji: eukaliptus, mięta pieprzowa, goździki, drzewo herbaciane. Można też tu umieścić różne przyprawy orientalne, na czele z cynamonem, imbirem i kurkumą. Coraz wyżej ceni się zioła zawierające karwakrol, skuteczny na przykład w zwalczaniu anginy, a obecny w ziołach śródziemnomorskich, cząbrze czy nasionach kminku. Poszczególne zioła mogą być z sobą łączone w mieszankach, robiono tak zresztą od wieków w różnych częściach świata – tu trzeba napomknąć o indyjskiej kadha chai, herbacie z imbirem, miodem, pieprzem i tulsi (bazylia azjatycka), czasem też miętą oraz goździkami.

Zobacz także: https://naturabazar.pl/ziola-jednorodne/10612-orginal-herbs-herbatka-ziolowa-kora-debu-50-g-4820183471642.html

Mniej znanym ziołem na ból gardła jest w naszym kraju brodziuszka wiechowata (Andrographis paniculata), powszechna w użyciu w Indiach czy Chinach, w tamtejszych medycynach tradycyjnych; z brodziuszką należy jednak uważać, gdyż przekroczenie zalecanych dawek może wywołać zaburzenia smaku o charakterze przejściowym lub w sporadycznych przypadkach nawet trwałym. Skoro jesteśmy przy medycynie chińskiej, ostatnio prowadzone są badania nad znakomitymi rezultatami związanymi z leczeniem bólu gardła (a także kaszlu i napadów astmy) przez belamkandę (iksję) chińską oraz kosaćca strzechowatego. Obie rośliny uchodzą za potencjalny składnik leków przyszłości, ekstrakty z obu wymienionych mają bardzo podobny skład, ale jednak oficjalnie uznano, że skuteczniejsze działanie ma kosacieć. Przeciwzapalnie i kojąco na bóle gardła działa tez pluskwica groniasta (w Chinach znana jako Shengma), do tej pory wykorzystywana głównie do zwalczania objawów menopauzy.

Czytaj także:

https://naturazdrowie.com/ziola-i-metody-medycyny-integracyjnej-na-bole-gardla-i-problemy-z-ukladem-oddechowym/

Naturalna ochrona podrażnionego gardła

Dla suchego lub podrażnionego czymś, chociażby suchym kaszlem, gardła lepiej sprawdzą się te zioła, które w swym składzie mają śluzy, nawilżające i powlekające gardło. Z powodzeniem stosuje się ślaz dziki i korzeń prawoślazu, liść podbiału (w odróżnieniu od innych tutaj wymienionych nie stosuje się go u dzieci), ziele babki lancetowatej, porost islandzki, dziewanna wielkokwiatowa, malwa czarna, jak również produkty pszczele, miód i propolis, czy ocet jabłkowy i olej kokosowy. Miód, propolis i ocet mają też właściwości antybakteryjne, antywirusowe, a miód działa hamująco na rozwój ponad 60 gatunków bakterii, grzybów i wirusów. Bardzo szerokim tematem są płukanki do gardła, które w lżejszych przypadkach mogą skutecznie zastąpić farmaceutyki, a przy cięższych być dobrym elementem wspomagającym kurację. Środki używane do płukania gardła mają wiele różnych zastosowań: działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (przykładem sól do płukania, sól sodowa, miód i propolis, liczne wymienione powyżej zioła), zmniejszają opuchliznę (soda), powlekają podrażnione błony (siemię lniane, prawoślaz), niektóre nawet wykazują właściwości przeciwbólowe (wśród nich jest korzeń lukrecji, jiaogulan, kwiat czarnego bzu). Panaceum na ból gardła i przeziębienie z domowej apteki był dawniej rosół – w Uniwersytecie Nebraska zrobiono na ten temat badania, z których wynika, że to w dużej mierze prawda: aminokwasy wytwarzane w czasie gotowania rosołu drobiowego zmniejszają stany zapalne w całym układzie oddechowym, pomagają również przy bólach gardła. Co więcej, rosół poprawia nastrój, a to jedna z opcji przyspieszonego samoleczenia.


Bibliografia:

https://draxe.com/health/sore-throat-remedies-fast-relief/ https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874123009595?via%3Dihub

Jan Matul

Leave A Comment