Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
Paulina Jędrocha20/11/2023
Zielona transformacja miejskiego krajobrazu
Zielony rewolucjonizm – jak rośliny poprawiają jakość życia w betonowych dżunglach
Dlaczego miejskie rośliny są kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia?
W miastach zdominowanych przez beton i asfalt rośliny stają się nieocenionymi sojusznikami w poprawie jakości życia. Zielone przestrzenie nie tylko wzbogacają estetykę, ale przede wszystkim wpływają na nasze zdrowie psychiczne, czystość powietrza i komfort życia. Drzewa, kwiaty i krzewy tworzą naturalne oazy spokoju, redukują poziom stresu, poprawiają mikroklimat oraz wspierają bioróżnorodność. Dowiedz się, jak rośliny w miastach mogą przyczynić się do lepszego zdrowia i samopoczucia mieszkańców.
Spis treści:
Wprowadzenie 1.1 Kontekst życia miejskiego 1.2 Rola roślin w miejskim otoczeniu
Korzyści płynące z otaczania się roślinami 2.1 Oczyszczanie powietrza 2.2 Poprawa jakości snu 2.3 Redukcja stresu i działanie uspokajające 2.4 Dekoracyjna funkcja roślin 2.5 Uczenie odpowiedzialności 2.6 Wpływ na wydajność 2.7 Przypomnienie o przyrodzie
Analiza efektów badania – Wpływ roślinności na środowisko pracy 3.1 Przebieg badania 3.2 Obserwacje dotyczące wilgotności powietrza 3.3 Parametry środowiska wewnętrznego 3.4 Ankiety i ich wyniki
Wnioski z badań ankietowanych 4.1 Problem braku kontaktu z naturą w polskich biurach 4.2 Reakcje pracowników na wprowadzenie roślinności 4.3 Pozytywny wpływ roślin na różne obszary 4.4 Ocena wprowadzenia roślin do przestrzeni biurowej 4.5 Preferencje pracowników dotyczące umieszczenia roślin
Korzyści płynące z otaczania się roślinami
Rośliny nie tylko wzbogacają wizualnie naszą przestrzeń, ale również wpływają na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Oczyszczają powietrze z nadmiaru toksyn i oparów, które gromadzą się u nas w domach oraz działają na nas relaksacyjnie. Dlaczego warto mieć je w swoim otoczeniu?
Oczyszczają powietrze
Na całym świecie istnieje mnóstwo roślin, które są w stanie oczyścić powietrze z toksyn i innych trujących oparów znajdujących się w naszym zaciszu domowym. Są to m.in. takie rośliny jak epipremnum, skrzydłokwiat, bluszcz, dracena czy też sansewieria. Oczyszczają one powietrze dzięki strukturze swoich liści, która jest dość specyficzna. Szkodliwe substancje lotne oraz różnego rodzaju pyły osiadają się na ich powierzchni i tam się gromadzą. Dlatego też co jakiś czas należy przeczyścić naszą roślinkę w celu usunięcia toksyn.
Poprawiają jakość snu
Nie od dziś wiadomo, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, który wydychamy i oddają tlen. Warto więc otoczyć nimi wnętrze swojej sypialni, ponieważ u wielu roślin taki cykl zachodzi nocą. Dzięki temu w naszej sypialni będzie więcej czystego powietrza (tlenu) podczas snu.
Redukują stres i uspakajają
Według licznych badań przeprowadzanych przez wielu naukowców, przebywanie wśród roślin działa kojąco na nas układ nerwowy. Już po około 15 minutach obcowania z przyrodą obniża się w nas poziom stresu i niepokoju.
Dekorują i wzbogacają wnętrze
Rośliny pełnią również funkcje estetyczne. Można nimi dekorować pomieszczenia na różne sposoby, a obecnie na rynku jest wiele pięknych gatunków, które możemy kupić. Więc oprócz dobrego wpływu na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, udekorują nasz dom i będą cieszyć nasze oko każdego dnia.
Uczą odpowiedzialności
Każda roślinka, którą mamy w domu wymaga stałej opieki i dbania o nią poprzez podlewanie, przesadzanie oraz zapewnienia jej dogodnych warunków. Uczą więc one odpowiedzialności i troski zarówno nas, jak i nasze dzieci.
Pomagają w byciu bardziej wydajnym
Według badań, które zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii – jeśli posiadamy rośliny w pracy, poprawia to nasze skupienie oraz uwaga o około 20%. Wydajność pracowników również wzrasta o około 15%, gdy w miejscu pracy postawione się tzw. ścianki zieleni.
Przypominają, że jesteś częścią natury – bo też żyjesz!
Mieszkając i pracując na co dzień w mieście, gdzie dookoła nas jest coraz mniej zieleni, a coraz więcej betonowych budowli, bardzo łatwo zapomnieć, że jesteśmy częścią natury. Dlatego posiadanie roślinek w domu oraz spacery wśród drzew, przypominają nam o tym, a dzięki temu czujemy się znacznie lepiej psychicznie oraz fizycznie.
Analiza efektów badania – Wpływ roślinności na środowisko pracy
Badania naukowe na światową skalę jasno pokazują, że bezpośredni kontakt z roślinami ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, zbliżając go do natury. Jednak w kontekście polskich pracowników biurowych, spędzających 80% czasu w zamkniętych pomieszczeniach, powstaje pytanie, jakie są efekty tego kontaktu? Przez 12 tygodni, wspólnie z 93 pracownikami i 34 roślinnymi prototypami (1444 różne rośliny) w 10 renomowanych firmach, m.in. Skanska, IKEA Retail, Tétris, WSP Poland, Keller Williams Poland, JLL, HB Reavis, Vastint, 4Nature System – Wertykalni, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Politechnika Śląska, przeprowadziły kompleksową analizę wpływu żywej natury na pracowników biurowych.Obecność żywych roślin w pomieszczeniach pozytywnie wpływa na wilgotność powietrza w okresie grzewczym,sugerując potencjał tej metody do nawilżania powietrza w biurach. Badania obejmują pomiary kluczowych parametrów środowiska wewnętrznego, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, stężenie pyłów zawieszonych, oraz natężenie oświetlenia. Przeprowadzono także ankietę oceniającą subiektywne doświadczenia pracowników biurowych dotyczące warunków środowiskowych, zdrowia oraz wydajności pracy. Analiza trwała od października 2018 r. do stycznia 2019 r., obejmując sezon grzewczy z podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza zewnętrznego. Przed instalacją testowych zielonych ścian w wybranych biurach, przeprowadzono ankiety wśród pracowników, a także dokonano pomiarów parametrów fizycznych powietrza. Następnie, przez 8 tygodni, do 10 biur wprowadzono 34 zielone prototypy z automatycznym systemem nawadniania, rozmieszczone bezpośrednio w miejscach pracy pracowników, używając 1444 roślin. W tym czasie przeprowadzono dwie rundy ankietowe i ponownie zmierzono parametry środowiska wewnętrznego. W ostatnim etapie, 2 tygodnie po demontażu testowych zielonych ścian, uczestnicy badania udzielili odpowiedzi na ostatnią ankietę, przeprowadzono też pomiary we wnętrzach badanych biur. Badania objęły 93 osoby pracujące w 10 różnych firmach o łącznej powierzchni 694 mkw. Analizę 240 ankiet poddano odpowiednim testom statystycznym w celu potwierdzenia istotności obserwowanych zależności.
Z przeprowadzonych badań ankietowych wynika szereg interesujących wniosków. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem badania 60% uczestników było niezadowolonych z ilości roślin w biurze, co podkreśla powszechny problem braku kontaktu z naturą w polskich biurach. Po wprowadzeniu roślinności znacząco wzrosła liczba zadowolonych pracowników Odnotowano wyraźny wzrost zadowolenia z jakości powietrza w okresie obecności roślin.
Rośliny skutecznie wyeliminowały skargi na zbyt suche powietrze
Subiektywna ocena zdrowia była bardziej pozytywna podczas obecności roślin w biurze Zauważono różnicę w poziomie zmęczenia i koncentracji między okresem przed a w trakcie badania, na korzyść tego ostatniego. Po usunięciu roślin z przestrzeni pracy pracownicy ocenili wpływ roślinności na różne obszary: estetyka biura w obecności zielonych ścian została oceniona pozytywnie przez 94% ankietowanych; 86% osób pozytywnie oceniło wpływ roślin na komfort pracy; 84% pracowników zauważyło poprawę jakości powietrza; 84% respondentów odnotowało poprawę samopoczucia 62% pracowników zauważyło pozytywny wpływ na efektywność pracy, natomiast 34% oceniło go neutralnie; 52% badanych zauważyło poprawę zdrowia, 44% oceniło ten wpływ neutralnie. Warto zauważyć, że 88% pracowników oceniło pozytywnie wprowadzenie roślin do biura, a 92% chciałoby utrzymać rośliny w przyszłości. Ponadto 88% pracowników preferuje, aby rośliny były umieszczone maksymalnie blisko ich stanowiska pracy, najlepiej w odległości do 2 metrów. Ostateczna ocena biura przed wstawieniem roślin wskazywała, że 52% pracowników było zadowolonych. W trakcie trwania badania liczba ta wzrosła do 77%, natomiast po usunięciu roślin spadła do 28%. To sugeruje, że brak roślinności wpłynął negatywnie na postrzeganie przestrzeni pracy przez pracowników.