Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Marek Witkowski 29/11/2023

Spis treści:

  1. Jakie właściwości zdrowotne ma kurkuma?
  2. Jakie stany zapalne łagodzi kurkuma?
  3. W jaki sposób kurkuma pomaga w pracy mózgu?
  4. Czy kurkuma jest przydatna przy niestrawności?
  5. Kto nie może spożywać kurkumy?

Roślina pochodzi z krajów azjatyckich (przede wszystkim z Indii). Kłącza są używane jako świeże lub gotowane w wodzie i suszone, po czym mielone na żółto-pomarańczowy proszek, który jest powszechnie stosowany jako barwnik i aromat w wielu kuchniach azjatyckich, zwłaszcza do curry. Kurkuma występuje w handlu w formie kapsułek, herbat, proszków i ekstraktów.

Według ekspertki ds. żywienia z Cleveland Clinic w USA, Nicole Hopsecger, kurkuma ma wiele zalet zdrowotnych, które uzasadniają jej włączenie do codziennej diety.

Jakie właściwości zdrowotne ma kurkuma?

Według Hopsecger zalety kurkumy tkwią w kurkuminie, która ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Naukowcy prowadzą badania, czy może ona pomóc w chorobach związanych ze stanami zapalnymi, od zapalenia stawów po wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Mary-Eve Brown, dietetyczka i specjalistka ds. diety w onkologii klinicznej w Johns Hopkins Medicine w Stanach Zjednoczonych, wyjaśniła, że „…podobnie jak inne barwniki roślinne, kurkuma jest bogata w związki chemiczne, które mogą działać poprzez neutralizację wolnych rodników (zanieczyszczeń, promieniowania UV ) dając ochronę komórkom przed uszkodzeniem.”

Diety bogate w pokarmy roślinne, kojarzone są z profilaktyką schorzeń, takich jak nowotwory i choroby układu krążenia.

Paola Hernández, profesor na Uniwersytecie ISALUD w Argentynie, podkreśliła, że kurkuma ma właściwości zdrowotne, w postaci przeciwutleniaczy i związków o działaniu przeciwzapalnym. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z dobrodziejstw tej żywności, „…musimy prowadzić zdrową dietę i styl życia, ponieważ nie ma magicznych potraw”.

Czytaj również: https://naturazdrowie.com/dieta-przodkow-budujaca-odpornosc/

Jakie stany zapalne łagodzi kurkuma?

Każdy, kto stara się kontrolować stan zapalny, może odnieść korzyść, dodając do jedzenia odrobinę kurkumy” – twierdzi Mary-Eve Brown. Wspomina o stanach zapalnych, takich jak zapalenie stawów, inne choroby stawów, zapalenie jelita grubego, alergie i infekcje.

W badaniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego opublikowanym w czasopiśmie Randomized Controlled Trial wykazano, że osoby, które przyjmowały 2 gramy kurkuminy dziennie wraz z przepisanymi lekami, częściej utrzymywały remisję niż osoby, które przyjmowały sam lek. „Niekoniecznie będzie to pomocne podczas aktywnego zaostrzenia choroby, ale może pomóc w przedłużeniu remisji” – utrzymuje Hopsecger.

W jaki sposób kurkuma pomaga w pracy mózgu?

Spożywanie kurkumy może również pomóc naszemu mózgowi, poprawiając znacząco pamięć. Badania kliniczne opublikowane w The American Journal of Geriatric Psychiatry wykazało, że 90 miligramów kurkuminy przyjmowanych dwa razy dziennie przez 18 miesięcy pomogło poprawić wydajność pamięci u dorosłych osób bez demencji. „Naukowcy zauważyli, że zmniejszenie stanu zapalnego mózgu kojarzonego z właściwościami przeciwutleniającymi kurkuminy prowadzą do mniejszego upośledzenia neuropoznania, czyli zdolności myślenia i rozumowania” – twierdzi Hopsecger.

Czy kurkuma jest przydatna przy niestrawności?

Według niedawnych prac opublikowanych w czasopiśmie BMJ Evidence-Based Medicine istnieją wstępne dowody na to, że kurkuma może być tak samo skuteczna jak lek omeprazol w leczeniu objawów niestrawności. Naukowcy losowo przydzielili 206 pacjentów w wieku od 18 do 70 lat z nawracającymi rozstrojami żołądka (niestrawność czynnościowa) o nieznanej przyczynie, rekrutowanych ze szpitali w Tajlandii w latach 2019–2021, do jednej z trzech grup terapeutycznych (przyjmującej kurkuminę , przyjmującej omeprazol oraz do grupy z leczeniem skojarzeniowym). Spośród 206 włączonych pacjentów 151 ukończyło badanie. Pacjenci we wszystkich trzech grupach mieli podobną charakterystykę kliniczną i wyniki niestrawności, oceniane na początku badania za pomocą narzędzia do oceny niestrawności (S.O.D.A.). Pacjentów oceniano ponownie po 28 dniach i po kolejnych 56 dniach.

Wyniki S.O.D.A. wykazały znaczące zmniejszenie nasilenia objawów w 28 dniu w przypadku bólu (-4,83, -5,46 i -6,22) i innych objawów (-2,22, -2,32 i -2,31) w grupach leczonych łącznie, odpowiednio samą kurkuminą i samym omeprazolem. Poprawa ta była jeszcze większa po 56 dniach w przypadku bólu (odpowiednio -7,19, -8,07 i -8,85) i innych objawów (odpowiednio -4,09, -4,12 i -3,71).

Czytaj również: https://naturazdrowie.com/naturalne-barwniki-spozywcze/

Kto nie może spożywać kurkumy?

Jak podaje Medical News Today, te same składniki zawarte w kurkumie, które wspomagają zdrowie układu trawiennego, mogą również powodować podrażnienie w przypadku spożycia jej w dużych ilościach. Kurkuma pobudza żołądek do produkcji większej ilości kwasu żołądkowego. Chociaż niektórym osobom pomaga to w trawieniu, na innych może wpłynąć naprawdę negatywnie. Za sprawą oczyszczających właściwości kurkumy może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Osoby mające problemy z krwią (niedostateczny poziom witaminy K, hemofilia), nie powinny spożywać kurkumy. Badania te stoją w pewnej sprzeczności z pracami zapoczątkowanymi na Politechnice Wrocławskiej, mające na celu sprawdzenie, w jaki sposób bioflawonoidy (do których należy kurkumina) oraz ich mieszaniny wpływają np. na zdolność do namnażania komórek. W badaniach zostały wykorzystane linie komórkowe mysich fibroblastów, które są podstawą procesów naprawczych w ranach na skórze. Wymarzonym finałem będzie opracowanie wyrobu medycznego w formie materiału opatrunkowego, wpływającego pozytywnie na proces gojenia się ran, przeznaczonego dla ludzi i zwierząt – mówi współdziałający w projekcie mgr Mateusz Jackowski, doktorant w Katedrze Inżynierii Bioprocesowej, Mikro i Nanoinżynierii na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej.


Przypisy:

1. Uniwersytet Buenos Aires – Valeria Román

2. Politechnika Wrocławska – Wydział Chemii

Marek Witkowski

Leave A Comment