Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 29/11/2023

Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy jak wiele owoców, warzyw i przypraw zawiera substancje, które działają przeciwzapalnie. Przedstawiamy listę produktów, które warto wkomponować w nasze posiłki dla zdrowia i dłuższego życia.

Jakie produkty spożywcze pomogą nam zapobiec lub zredukować stany zapalne?

Owoce jagodowe

Truskawki, jagody, borówki amerykańskie, maliny i jeżyny otwierają tą listę z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów i antocyjanów. Badania przeprowadzone w 2018 r. sugerują, że te substancje zawarte w owocach jagodowych mogą nawet zahamować rozwój nowotworów. Wspomagają one w dużym stopniu funkcjonowania systemu odpornościowego człowieka. Warto więc spożywać w dużych ilościach – nie są one tuczące – więc tym bardziej można!

Brokuły i inne rośliny kapustne

Wraz z kalafiorem, brukselką, kapustą i jarmużem należą do tej samej rodziny roślin kapustnych (Brassicace). Z uwagi na dużą zawartość związków siarkowych (które nadają im specyficzny zapach) i antyoksydantów obniżają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i zmniejszają te już istniejące. W medycynie ludowej często słyszy się nawet o zawijaniu bolących stawów w liście kapusty.

Awokado

Owoc ten zawiera dużo potasu, magnezu i zdrowych nienasyconych tłuszczy, a także karotenoidów i tokoferoli, które zmniejszają ryzyko raka i chorób serca. Oprócz tego że jest ono przepysznie kremowe – warto często jeść awokado także ze względów zdrowotnych.

Zielona herbata

Znana również w w formie matcha jest jednym z najzdrowszych napojów. Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca, nowotworów, Alzheimera, a nawet pomaga w odchudzaniu. Trudno w kilku słowach opisać jej wspaniałe właściwości, ale wykazuje ona silne działanie przeciwzapalne szczególnie ze względu na obecność EGCG – epigallokateiny.

Papryka i jej siostry

Słodka papryka i jej ostra siostra papryka chilli zawierają duże ilości witaminy C i antyoksydantów – jednym z nich to słynna kwercetyna, która redukuje stany zapalne związane z cukrzycą.

Grzyby

Ogrom gatunków grzybów na świecie nie sposób tutaj wymienić, a wiele z nich wykazuje działanie przeciwzapalne. Oto tylko kilka przykładów ogólnodostępnych grzybów, które warto spożywać – grzyby shiitake, portobello, leśne grzyby, takie jak podgrzybki, maślaki i prawdziwki oraz drogocenne rarytasy – trufle.

Winogrona

Zawierają antocyjany, które działają przeciwzapalnie. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy, Alzheimera i artretyzmu. Ich unikalny składnik to resweratol – ostatnio coraz bardziej popularny, często występujący w suplementach diety, skutecznie działa przeciwzapalnie.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/czy-jedzenie-moze-powodowac-zapalenie/

Kurkuma

Ta żółta przyprawa to prawdziwe złoto! Wiele badań potwierdziło, że jej substancja aktywna – kurkumina jest silnym antyoksydantem i działa przeciwzapalnie szczególnie przypadku artretyzmu, cukrzycy, chorób nowotworowych i innych chorób. Kurkumina przyjmowana wraz piperyną wchodzi w synergię, a jej wchłanianie zwiększa się o 2000%.

Oliwa z oliwek – ekstra virgin

Jest najzdrowszym z tłuszczy, jaki możemy dostarczyć naszemu ciału, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiega chorobom serca, nowotworom mózgu, otyłości i innym poważnym schorzeniom. Warto jednak spożywać tylko najwyższej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia na zimno – tutaj nie trzeba sobie żałować i kupować najtańszej – jakość zwykle idzie za ceną.

Pomidory

Są one skarbnicą witaminy C, potasu i likopenu – antyoksydantu o spektakularnym działaniu przeciwzapalnym. Najlepiej jest spożywać pomidory i w postaci świeżej i gotowanej – każda z nich bowiem w inny sposób działa korzystnie na nasze zdrowie. Należy pamiętać również, że likopen jest karotenoidem, a więc jest on przyswajalny najlepiej wraz a tłuszczami.

Inne produkty o działaniu przeciwzapalnym to:

  • ciemna czekolada
  • wiśnie
  • sok z owoców granata
  • zielone warzywa liściaste (szpinak, liście buraka, jarmuż)
  • nasiona i orzechy
  • zioła (mięta, kolendra, bazylia)

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego artykułu następnym razem, kiedy będziecie w sklepie robić zakupy żywnościowe, już inaczej będziecie patrzyli na te produkty.


Bibliografia:

1. Review of Functional and Pharmacological Activities of Berries Oksana Golovinskaia and Chin-Kun Wang*

2. Ultra-Processed Foods and Health Outcomes: A Narrative Review Leonie Elizabeth,1 Priscila Machado,1,2 Marit Zinöcker,3 Phillip Baker,1,2 and Mark Lawrence1,2,*

3. Ultra-processed Foods and Cardiovascular Diseases: Potential Mechanisms of Action Filippa Juul, Georgeta Vaidean, and Niyati Parekh

4. Excessive intake of sugar: An accomplice of inflammation Xiao Ma, 1 Fang Nan, 1 Hantian Liang, 1 Panyin Shu, 1 Xinzou Fan, 1 Xiaoshuang Song, 1 Yanfeng Hou, 2 , * and Dunfang Zhan

Magda Adamek

Leave A Comment