Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 06/12/2023

Zielone koktajle to prawdziwy hit wśród fanów zdrowego odżywiania. Za prekursorkę picia zielonych koktajli uważa się Victorię Boutenko, autorkę „Zielonego eliksiru życia”, Rosjankę, która od lat mieszka w Ashland w stanie Oregon. Ich stałą cechą jest niska kaloryczność przy równoczesnym bogactwie minerałów, witamin, antyoksydantów, kwasu foliowego. Zawierają sporo błonnika, więc na długo zapewniają uczucie sytości i pobudzają przemianę materii. Ze względu na sposób przyrządzenia – rozdrobnienie – w taki koktajl można wkomponować zdrowe części roślin, które normalnie byłyby trudne do spożycia ze względu na twardość, a pełnią ważną rolę na przykład jako prebiotyk i wpływają na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Oprócz wymienionych powyżej zalet koktajli można jeszcze wymienić poprawę kolorytu skóry, kondycji włosów i paznokci, łagodzenie stanów zapalnych, odświeżenie oddechu, zapobieganie potliwości, a trwają też badania walorów antynowotworowych.

Dietetycy zalecają, by co pewien czas zmieniać skład koktajli, aby dostarczać organizmowi jak najszersze spektrum składników odżywczych i mineralnych. Składników koktajlu nie powinno być jednak zbyt wiele – 4-6 to liczba idealna. Podobnie różne koktajle są zalecane w różnych porach – rano lepsze są dodające energii koktajle z większą ilością owoców, popołudniu warzywne, a odchudzające, lekkostrawne na podwieczorek czy kolację (wypić je należy około 2 godzin przed snem). Obecnie można kupić już gotowe zielone koktajle, ale nic nie zastąpi tych robionych samemu – kupne często są pasteryzowane, a na dodatek mogą zawierać dodatkowe substancje słodzące i konserwujące.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/koktajl-z-truskawkami-i-slonecznikiem-dla-mocnych-i-zdrowych-zebow/

Rodzaje i składniki koktajlów

Zielone koktajle często dzieli się ze względu na ich konsystencję i wybrane składniki na lekkie warzywne z dodatkiem owoców, warzywne z dodatkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych (czyli chociażby z dodatkiem orzechów), mleczno-owocowe (kefir, jogurty, maślanka) i wreszcie na koktajle z dodatkiem mleka roślinnego (najczęściej migdałowego). Czasem za ich odmianę uznaje się tak zwane koktajle proteinowe, skierowane dla osób, które uprawiają czynnie jakiś sport, ciężko ćwiczą, pracują. W nich pojawić się może chociażby ryż, płatki owsiane, pestki dyni, słonecznik lub miód. Jako że koktajle nazywa się zielonymi (w języku angielskim: „green juice”, a nie „green cocktail”, w tym drugim przypadku mowa o napojach alkoholowych) – ich bazą są zielone warzywa. Nie ma oczywiście jednej recepty, skład dobiera każdy wedle smaku i uznania, ale ta zieleń świadcząca o obecności chlorofilu jest dominująca. Najczęściej mowa o szpinaku, jarmużu (ze względu na łykowate nerwy w liściach tak rozdrobniony sprawdzi się idealnie), selerze naciowym, boćwince, rukoli, młodym jęczmieniu, ogórkach, natce pietruszki, mięcie, tak zwanej trawie pszenicznej. Z owocowych dodatków, służących w dużej mierze przełamaniu mdławego smaku, to głównie cytrusy, kiwi, ananas, maliny, jagody, jabłka, mango. Czasem dodaje się też przyprawy łagodzące ewentualne dolegliwości żołądkowe, tu sprawdzi się kurkuma i imbir.

Zielone koktajle celowane

Przygotowane za pomocą blendera warzywne i owocowo-warzywne koktajle mogą być pite po prostu dla zdrowia i urody, ale znajdziemy tez wiele przepisów na tak zwane zielone koktajle celowane. Ich skład opracowany jest przez dietetyków i ma pomagać na konkretne problemy ze zdrowiem. Dobrym przykładem są koktajle dla osób, które mają niski poziom żelaza, koktajle skierowane dla osób z zaburzeniami glikemii czy z nietolerancją fruktozy, koktajle diuretyczne, mające odprowadzać nadmiar wody z organizmu czy wreszcie przeznaczone specjalnie dla cierpiących na chorobę Hashimoto. Dla odmiany, nie każdy zielony koktajl jest dla wszystkich. Na przykład te ze szpinakiem i szczawiem zawierają dużo kwasu szczawiowego, który odkłada się w nerkach jako szczawian wapnia – może prowadzić do kamicy i niedoborów wapnia w organizmie u osób chorujących na nerki. Pamiętajmy, że zielone koktajle szybko się psują, nie powinny być przechowywane dłużej niż 24 godziny, oczywiście w lodówce.


https://www.healthline.com/nutrition/green-juice-benefits#benefits

https://biokurier.pl/jedzenie/zielone-koktajle-przepisy-i-wlasciwosci/

https://www.elizabethrider.com/green-juice-benefits/ https://time.com/3818098/green-juice-kale-healthy/

Jan Matul

Leave A Comment