Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 15/12/2023

W tym artykule:

1. Zalety konchowania uszu

2. Zabiegi dziś i w przeszłości

3. Skuteczna metoda na szumy uszne

4. Czy konchowanie uszu jest bezpieczne?

Zalety konchowania uszu

Chociaż widok osoby wykonującej zabieg konchowania uszu stał się dość powszechny, wiemy na czym polega ta metoda i jak przebiega, warto przypomnieć jakie są jej zalety, chociażby w oparciu o opinie osób, które się w tej metodzie specjalizują. Zabieg ten ma na celu oczyszczenie uszu z woskowiny i innych zanieczyszczeń oraz jest uważany za pomocny w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak katar sienny, bóle głowy, zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa, przeziębienia, grypa, czy szumy uszne. Zabieg trwa od 15-45 minut i jest wykonywany obustronnie. Raz na jedno, raz na drugie ucho. Za każdym razem wypala się 1-2 specjalne świece do konchowania uszu. Zwolennicy tej metody twierdzą, że płomień świecy zmniejsza ciśnienie w uchu na zasadzie efektu kominowego, co ma pomagać w wysysaniu woskowiny i innych zanieczyszczeń, a także regulować ciśnienie w systemie uszno-zatokowym. Uważa się również, że rozgrzewanie przewodu usznego może pobudzać naczynia limfatyczne, co wpływa korzystnie na odporność.

Zabiegi dziś i w przeszłości

Ciekawostką jest, że chociaż konchowanie uszu jest popularne w niektórych kręgach, nie ma naukowego potwierdzenia jego skuteczności i bezpieczeństwa. Praktyka ta wywodzi się z medycyny ludowej i zyskała popularność na całym świecie, ale jej stosowanie wiąże się z ryzykiem i powinno być przeprowadzane pod nadzorem wykwalifikowanej osoby. Dla wielu z nas tą wykwalifikowaną osobą są rdzenni mieszkańcy Ameryki, Indianie Hopi czy też Chińczycy i Tybetańczycy. W czasach nam współczesnych konchowanie uszu jest rozpowszechnione i popularne w Stanach Zjednoczonych, świece do konchowania uszu są tutaj popularne i powszechnie dostępne, jednakże ich sprzedaż i importowanie w celach terapeutycznych jest zabronione. Nie można ich rozprowadzać jako produktu w celach leczniczych i diagnostycznych. Służących usuwaniu problemów zdrowotnych. Skąd wywodzi się metoda konchowania uszu? Chociaż jest ona znana wielu kulturom i cywilizacjom trudno w sposób jednoznaczny wskazać, kto dał zaczątek jej istnieniu. Wskazuje się na udział kultury chińskiej, egipskiej, prekolumbijskiej Ameryki, Tybetu, plemienia Hopi. Niektórzy producenci świec mówią o Atlantydzie, starożytnym Egipcie i kulturze Majów. Jednakże wśród pleniom Hopi nie odnotowano takich praktyk leczenia, twierdzi się wręcz, że nie odnotowano wśród nich takich praktyk kiedykolwiek. Inne źródła podają, że świecowanie uszu było znane i stosowane przez Egipcjan, Esseńczyków, Hindusów i Tybetańczyków ponad 3000 lat temu. Ma powiązanie z antycznymi kulturami Ameryki Północnej i Południowej oraz z Lemurią. Trudno się wobec tego faktu dziwić, iż jest dziś popularna na terenie Stanów Zjednoczonych i w Ameryce. Jako zabieg silnie oczyszczający konchowanie uszu było popularne i powszechne w różnych kulturach. W czasach nam współczesnych konchowaniem zajmują się osoby praktykujące zabiegi z medycyny naturalnej. Osoby zainteresowane konchowaniem uszu powinny szukać wykwalifikowanych praktyków, którzy posiadają odpowiednie certyfikacje i doświadczenie w tej dziedzinie. Wybór odpowiedniego praktyka zapewnia większe bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Wyspecjalizowani praktycy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i uzyskali certyfikację w tej dziedzinie. Zabieg ten nie powinien być przeprowadzany samodzielnie, ponieważ wymaga udziału osoby doświadczonej i świadomej bezpieczeństwa jego przebiegu. Ważne jest, by osoba wykonująca konchowanie uszu miała wiedzę na temat środków ostrożności, znała technikę i potencjalne ryzyko związane z tym zabiegiem.   

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/zle-slyszysz-przyczyna-moze-byc-stres-lub-infekcje/

Skuteczna metoda na szumy uszne

Jedną z dolegliwości, na które zaleca się i wykonuje konchowanie uszu są szumy w uszach. Podczas zabiegu wytwarza się podciśnienie, które umożliwia wyciąganie zanieczyszczeń i woskowiny z ucha, ułatwiając oddychanie przez nos poprzez uregulowanie ciśnienia w uchu środkowym i zatokach. Jest to pomocne w leczeniu szumów w uszach. Świat medycyny konwencjonalnej twierdzi, że tego typu zabiegi są niepotrzebne, uszy posiadają zdolność samooczyszczania się, w istocie chodzi o brak naukowego potwierdzenia skuteczności zabiegów, jak twierdzą lekarze, podciśnienie, które się wytwarza jest zbyt słabe, aby mogło doprowadzić do usunięcia zanieczyszczeń i woskowiny. Zabieg przy użyciu konchy zaleca się w przypadku usuwania szumów w uszach raz na pół roku. W innych dolegliwościach, takich jak niedosłuch, bóle głowy, migreny, zespół przewlekłego zmęczenia, można powtarzać zabiegi kilkakrotnie w razie potrzeby. Konchowanie zaleca się i wykonuje także przy bólach gardła, nawracających infekcjach, przeziębieniach, innych schorzeniach uszu poza szumami, może być pomocne usuwaniu zawrotów głowy.

Czy konchowanie uszu jest bezpieczne?

Spoglądając przez pryzmat badań naukowych, ich braku w przypadku metody konchowania uszu, można wysnuć zastrzeżenie, że jest to metoda, której brakuje medycznego potwierdzenia. Jednakże wiemy, że nie zawsze metody, które okazują się skuteczne, posiadają certyfikaty medyczne. Konchowanie uszu jest metodą naturalną i posiadającą tradycję w wielu kulturach i medycynie ludowej. To, że mamy specjalistów i praktyków, którzy przetrwali do naszych czasów, może być określoną rekomendacją na działanie i stosowanie woskowania na różne, wskazane powyżej dolegliwości i problemy zdrowotne związane z zatokami i uszami.

Magdalena Bogusz

Leave A Comment