Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 20/01/2024

Naukowcy wciąż szukają „eliksiru młodości”. Badacze z Uniwersytetu w Nottingham przed kilku laty poinformowali środowisko naukowe, że znaleźli pewien rodzaj białka, który najprawdopodobniej odpowiada za procesy starzenia. Mowa o anhydrazach węglanowych, w których reakcje zachodzą wręcz błyskawicznie. Wraz z wiekiem ich ilość u ssaków rośnie, gdyby zaś spowolnić te reakcje enzymatyczne, powstałby lek spowalniający skutki starzenia lub wręcz zatrzymujący pewne jego (nie wszystkie) symptomy. Szczególnie przydatny mógłby być w leczeniu procesów zwyrodnieniowych i neurodegeneracyjnych. Rzeczywiście, do dziś trwają badania pod tym kątem, wiadomo, że anhydrazy węglanowe mają wpływ na rozwój patologii w naczyniach krwionośnych i nerwowych w mózgu. Wciąż jednak nie udało się opracować leku, który uderzając w nie zapobiegałby chociażby chorobie Alzheimera. W ubiegłym roku z kolei swoje badania przedstawił zespół naukowców z Harvard Medical School – opublikowali oni pierwsze chemiczne próby przeprogramowania komórek do stanu z młodości. Stworzyli 6 różnych „koktajli chemicznych” w tydzień przywracających profile transkryptów NCC (białka nukleocytoplazmatyczne) i genomu do stanów młodzieńczych. Testy prowadzono na myszach i małpach, stwierdzono, że poprawił się ich wzrok i wydłużyła średnia życia. To wciąż nie odwrócenie czasu, ale odkrycie ma przyszłość.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/masaz-gua-sha-skuteczny-na-przebarwienia-i-zmarszczki/

Boostery NAD+ dla układu nerwowego

Można także trafić na informacje o suplementach będących „eliksirem młodości” dla układu nerwowego. Chodzi o boostery NAD+ (dinukleotydy nikotynoamidoadeninowe). Pochodne tego związku to silne antyoksydanty, łączone z procesami oddychania komórkowego. Stąd też badano je m.in. jako potencjalny środek walki ze stresem antyoksydacyjnym, nowotworami, chorobami neurodegeneracyjnymi, a nawet jako substancję ogólnie odmładzającą komórki naszego ciała. Badania na myszach wypadły pozytywnie, ale potem zaczęły się schody, gdyż nie tak łatwo ustalić dawkę dla człowieka, wielokroć cięższego od gryzonia, a poza tym takie stężenie nie było badane i możliwe, że dla organizmu ludzkiego byłoby szkodliwe… Póki co trzeba ograniczyć się do prekursora NAD+ (rybozyd nikotyamidu), która jest jedną z form niacyny, czyli witaminy B3, a ta ma potwierdzone właściwości terapeutyczne dla całego układu nerwowego. Jest dopuszczony do sprzedaży jako suplement, choć wciąż także o wiele mniej o nim wiemy niż o zwykłej niacynie.

Tabletki z wodorem na odwrócenie procesów starzenia?

Wodór jako substancja odmładzająca nie raz był brany pod uwagę. Najnowsze badania na jego powiązań z odmładzaniem przeprowadzili naukowcy chińscy z Shanghai Jiao Tong University, którzy w grudniu 2023 r. poinformowali o tym na łamach „Nature Communications”, a potem w „South China Morning Post” (gazeta ze 120-letnią tradycją, uważana przez wiele osób za najbardziej rzetelną w Hongkongu). Wykorzystując wiedzę o przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych właściwościach wodoru testowali go jako środek mający za zadanie naprawę uszkodzonych i starzejących się komórek. Testy takie przeprowadzano już wcześniej, ale problemem było wprowadzenie do organizmu takiej ilości pierwiastka i na tak długo, by miał długofalowe działanie lecznicze. Badaczom udało się z pomocą nanotechnologii stworzyć coś w rodzaju implantu, która uwalnia duże ilości wodoru przez 7 do 9 dni. Nieskromnie stwierdzili, że taki sposób dostarczania ciału wodoru jest aż 40 tysięcy razy skuteczniejszy niż wcześniej stosowane. „Implanty” zaaplikowali myszom, których wiek odpowiadał 70 ludzkim latom, a które miały dodatkowo schorzenia kości. Uwalniany wolno wodór znacząco poprawił stan kości gryzoni i zniwelował stany zapalne w ich obrębie. Póki co naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak wykorzystać wodór w leczeniu innych chorób, na przykład neurodegeneracyjnych, ale zakładają, że jest to możliwe. Na początek konieczne jest opracowanie „implantów”, które mogą uwalniać pierwiastek przez czas o wiele dłuższy, gdyż tylko taka ekspozycja na wodór w większych dawkach wydaje się mieć właściwości zapobiegające starzeniu lub wręcz cofające zmiany związane z wiekiem. Droga oczywiście do tego daleka, potem niezbędne będą testy na ludziach, ale pojawiło się dość wyraźne światełko w tunelu.


Bibliografia:

https://www.news18.com/viral/can-hydrogen-therapy-reverse-ageing-scientists-think-so-8704925.html https://www.thesun.co.uk/health/25038583/chinese-scientists-reverse-ageing-immortality/ https://interestingengineering.com/science/chinese-scientists-age-reversing-hydrogen https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8635164/

https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/suplementy-i-odzywki/eliksir-mlodosci-dla-ukladu-nerwowego-oto-nowy-hit-na-rynku-suplementow-aa-UJq7-jwYL-5sb3.html

https://www.news-medical.net/news/20230712/Researchers-develop-a-chemical-approach-to-reverse-aging.aspx

Jan Matul

Leave A Comment