Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Aleksandra Marek-Hipner 01/02/2024

Bark to kompleks kilku stawów, kości oraz odpowiednich struktur. W jego skład wchodzą kość ramienna, łopatka i obojczyk, stawy: ramienny, barkowo-obojczykowy, mostkowo-obojczykowy, łopatkowo-żebrowy. Wszystkiemu towarzyszą ścięgna, mięśnie, więzadła i kaletki. Budowa barku jest skomplikowana, dzięki czemu umożliwia duży zakres ruchu. Charakterystyczne dla kompleksu barkowego jest to, że często pomimo występowania jakiś dolegliwości, można wykonywać zamierzone ruchy. Przykładowo, jeżeli chcemy podnieść rękę do góry, to osiągniemy to wykorzystując do tego inne struktury anatomiczne. Tym sposobem można doprowadzić do przeciążenia, które pogorszą jego stan.

Diagnoza jest kluczem

Leczenie dolegliwości barku powinno zacząć się od prawidłowej diagnozy u specjalisty (ortopeda, fizjoterapeuta). Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ bark potrafi się zaadaptować do istniejących ograniczeń i wykonywać podstawowe ruchy w sposób nieprawidłowy i generujący duży ból. Ostre przypadki schorzeń okolicy barku wymagają natychmiastowego leczenia. Często konieczna jest operacja czy farmakoterapia. Natomiast przypadki umiarkowane mogą wykorzystywać do leczenia bardzo skuteczne terapie naturalne.

Uśmierzanie bólukilka porad

Zanim podejmiemy właściwą terapię możemy radzić sobie z codzienną aktywnością poprzez doraźne łagodzenie bólu lub zmniejszanie obrzęku. Przydatne będą zimne okłady wykonane samodzielnie z kostek lodu lub przy użyciu specjalnego kompresu chłodzącego. Warto też sięgnąć po okłady ziołowe z owocu dzikiej róży, szałwii lekarskiej, pokrzywy, wiązówki błotnej czy żywokostu lekarskiego. Zioła te można bez problemu kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zielarskim.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/cwiczenia-dobrane-do-wieku/

Leczenie ruchemnarządu ruchu

Istnieje powiedzenie, że narząd ruchu leczy się ruchem. W wielu przypadkach dolegliwości w okolicach barku wykorzystywane będą właśnie terapie polegające na wykonywaniu ruchów biernie przez terapeutę lub aktywnie przez pacjenta. Można tutaj zaliczyć cały wachlarz metod fizjoterapeutycznych (np. terapie manualne, kinezyterapia, masaż tkanek głębokich), jak również jogę terapeutyczną czy samodzielne wykonywanie ćwiczeń w domu (po odpowiednim instruktażu). Rehabilitacja z wykwalifikowanym terapeutą pozwala na nauczenie się prawidłowych wzorców ruchowych i na zapobieganie nawrotom. Dodatkowo, dzięki kilkutygodniowej obserwacji chorego, terapeuta często jest w stanie pogłębić diagnostykę i bardziej trafnie ocenić źródło bólu czy przyczynę ograniczeń. Należy pamiętać, że terapia bólów w barku to proces długotrwały. Niezbędna jest cierpliwość i rzetelnie wykonywanie zaleceń terapeuty.

Fizykoterapiaredukcja bólu

Fizykoterapia to część fizjoterapii, w której wykorzystuje się zjawiska fizyczne. Metody te mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku dolegliwości okolic barku można wykorzystać leczenie ultradźwiękami, działanie polem magnetycznym, elektrostymulację, falę uderzeniową, termoterapię. Terapia ultradźwiękowa polega na oddziaływaniu fali ultradźwiękowej poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała w celu złagodzenia bólu i wspieraniu procesów naprawczych komórek. Podobne działanie ma zastosowanie pola magnetycznego – redukuje ból i regeneruje uszkodzone tkanki miękkie. Elektrostymulację mięśni wykorzystuje się do łagodzenia bólu, poprzez wysyłanie impulsów elektrycznych stymulujących nerwy czuciowe. Termoterapia to leczenie ciepłem lub zimnem (krioterapia). Ma na celu przyśpieszenie krążania krwi, redukcję obrzęków i regenerację tkanek, łagodzi również ból stawów czy mięśni. Skuteczne może też okazać się wykonanie kinesiotapingu. To metoda polegająca na oklejenie stawu elastycznymi taśmami, które wspierają naturalne procesy samoleczenia organizmu.

Należy pamiętać, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Przyczyn dolegliwości bólowych barku może być wiele. Niektóre ostre czy przewlekłe przypadki mogą wymagać operacji, a te umiarkowane mogą ustąpić dzięki rzetelnej realizacji terapii i praktyk domowych. Przed wykorzystaniem jakiejkolwiek terapii należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami do jej wykonania.

Sprawdź swoją wiedzę – rozwiąż quiz:

  1. Ile stawów wchodzi w skład barku?
    1. 2
    2. 3
    3. 4
  1. Czy szałwię lekarską można wykorzystać do redukcji bólu?
    1. tak
    2. nie
  1. Krioterapia to leczenie:
    1. ciepłem
    2. zimnem

Aleksandra Marek-Hipner