Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 05/03/2024

COLOTECT™ 1.0 to pierwszy nieinwazyjny 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie nowotworów jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju. Nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, a prosta i intuicyjna procedura pozwala na pobranie próbki przez pacjenta w warunkach domowych. Jest to pierwsze badanie, które ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalne do złotego standardu jakim jest badanie kolonoskopowe.

Głównym partnerem na Polskę firmy BGI, producenta testu COLOTECT™ 1.0, jest poznańskie Laboratorium Novazym. COLOTECT™ 1.0 jest epigenetycznym testem diagnostycznym pozwalającym na wykrycie raka jelita grubego oraz jego faz przednowotworowych, czyli tzw. polipów gruczolakowatych. Badaną próbką, z której izoluje się DNA z komórek nabłonka jelita, jest kał. Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej.

Rak jelita grubego (CRC) jest trzecim najczęściej występującym i drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie, jednak jego wczesne wykrycie zwiększa szansę na wyleczenie nawet do 90% 1. We wczesnym stadium rozwoju nie wykazuje żadnych objawów. Polipy okrężnicy lub odbytnicy mogą przejść transformację nowotworową nawet po 10-15 latach, a 25% pacjentów w momencie rozpoznania ma już przerzuty. Z tego powodu ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, które pozwolą na zidentyfikowanie i usunięcie zmian przednowotworowych, zanim przekształcą się one w formę złośliwą. Wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie ma ogromne znaczenie w zmniejszeniu zachorowalności oraz śmiertelności.

Aktualnie dostępne na rynku testy cechuje wysoki odsetek fałszywie pozytywnych lub negatywnych wyników, co czyni je wątpliwymi w zastosowaniu, a które jeżeli wykrywają nowotwory, to na późnym etapie rozwoju. Wiele z nich charakteryzuje się dużym odsetkiem wyników fałszywie pozytywnych. W przeciwieństwie do nich COLOTECT™ 1.0 charakteryzuje wysoka dokładność na poziomie 92% w stosunku do badania kolonoskopowego, a dla wczesnych form nowotworu czułość wynosi nawet ponad 46%.

Niewątpliwą zaletą testu diagnostycznego COLOTECT™ 1.0 jest brak konieczności jakiegokolwiek przygotowania się pacjenta pod kątem diety lub zmian w przyjmowaniu leków. Próbkę kału można pobrać samodzielnie, w warunkach domowych, za pomocą prostego w użyciu zestawu do poboru próbki (IVDR), który posiada certyfikację CE-IVDR. W jego skład wchodzi instrukcja oraz narzędzia do poboru i wysyłki próbki z domu do laboratorium Novazym, umożliwiające transport w temperaturze pokojowej. DNA jest na ten czas zabezpieczone w specjalnym rozworze konserwującym, dostarczonym wraz z zestawem.

Próbka badana jest w warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem technologii multiplex-PCR. Analizuje się hipermetylację promotorów trzech genów, które są ściśle związane z rozwojem nowotworu jelita grubego: ADHFE1, SDC2, PPP2R5C. Biomarkery te wykazują istotną wartość kliniczną w badaniach przesiewowych w kierunku tego rodzaju raka. W przypadku wyniku negatywnego następne badanie trzeba powtórzyć dopiero po 3 latach, a w przypadku wyniku pozytywnego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Według danych z 2020 r. odnotowano 1,9 miliona nowych przypadków zachorowań na raka jelita grubego oraz 935 000 zgonów z powodu tego nowotworu 2. Szacuje się, że zachoruje 1 na 22 mężczyzn i 1 na 35 kobiet. Test COLOTECT™ 1.0 jest więc szczególnie zalecany dla osób w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, w tym dla kobiet i mężczyzn:

  • w wieku powyżej 50 lat,
  • z obciążeniami rodzinnymi, tj. stwierdzonymi przypadkami nowotworu w rodzinie,
  • cierpiących na zapalenie jelit,
  • z cukrzycą typu drugiego,
  • którzy przebyli nowotwór jelita grubego lub mają polipowatość gruczolakowatą.

Badanie dedykowane jest również osobom, które mają nadwagę lub otyłość, nie wykazują żadnej aktywności fizycznej, palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz stosują dietę bogatą w czerwone lub wysoko przetworzone mięso. Te czynniki generują nieprawidłowości w rejonie jelita grubego i okrężnicy 3.

Dzięki temu, że COLOTECT™ 1.0 jest testem nieinwazyjnym, osoby z nadwrażliwością jelit, przeciwwskazaniami anatomicznymi, czy źle znoszące narkozę oraz badanie kolonoskopowe, mogą bezboleśnie wykonać takie badanie.

źródło: materiały prasowe

Katarzyna

Leave A Comment