Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Paulina Jędrocha 20/03/2024

Czy wiesz jak dokładnie oczyścić organizm z nadmiaru toksyn? Co prawda organizm pozbywa się naturalnie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Pomagają w tym różne narządy, współpracując ściśle ze sobą, takie jak nerki, wątroba, układ pokarmowy, oddechowy, limfatyczny oraz skóra. Natomiast warto pamiętać, że żyjemy w czasach, w których spożywamy dużo przetworzonej i niezdrowej żywności, przez co naturalna detoksykacja może okazać się niewystarczająca. Z tego właśnie powodu powinniśmy wspierać organizm w tym procesie, korzystając z różnych naturalnych, dostępnych nam od ręki metod. W poniższym artykule przeczytacie o bardzo skutecznych sposobach na detoksykacje organizmu oraz przygotowanie go na wiosnę.

Czym jest oczyszczanie organizmu z toksyn?

Detoks organizmu jest to proces, który ma na celu pozbycie się toksyn i produktów przemiany materii. Nagromadzenie ich może być przyczyną zaburzenia funkcjonowania organizmu, co może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami z jego strony. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć wnikania toksyn przez nasz organizm, ponieważ są one obecne w naszym otoczeniu i mamy z nimi kontakt prawie każdego dnia. Należą do nich między innymi substancje chemiczne zawarte w lekach, konserwanty w pożywieniu, spaliny samochodowe itp. Detoksykacja jest odpoczynkiem dla organizmu, dzięki niej proces regeneracji przebiega sprawniej. Oczyszczanie wspiera pracę układu pokarmowego, wątroby i nerek, które usuwają zbędne substancje każdego dnia. Toksyny nagromadzone w zbyt dużej ilości mogą znacząco ograniczyć, poprawne funkcjonowanie tych narządów. Odtruwanie organizmu jest bezpieczne tylko wtedy, gdy przeprowadzane jest z rozsądkiem, a najlepiej według zaleceń. Jeśli detoksykacja będzie trwała zbyt długo, nie będzie dopasowana do stanu zdrowia danej osoby lub zostaną użyte szkodliwe metody, wówczas mogą pojawić się różnego rodzaju powikłania. Dlatego przed rozpoczęciem detoksu organizmu najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Kiedy najlepiej oczyścić organizm?

Odtruwanie organizmu powinno powtarzać się regularnie, ponieważ jest to istotny proces zdrowotny, który zapobiega gromadzeniu się zbyt wielu szkodliwych substancji. Najlepsze rezultaty będą wtedy, gdy detoksykacja będzie połączona ze zdrowym trybem życia prowadzonym na co dzień. Objawami do przeprowadzenia detoksu mogą być:

 • pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci
 • problemy ze snem
 • częste zmęczenie
 • rozdrażnienie
 • powtarzające się bóle głowy
 • problemy układu pokarmowego (np. niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia)
 • obrzęki związane z zatrzymywaniem wody
 • trudności w koncentracji
 • problemy skórne
 • brak energii do działania

Dla kogo zalecane jest odtruwanie organizmu?

Choć temu procesowi może poddać się każdy, to w szczególności zalecany jest dla osób, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, niezdrowo się odżywiają, prowadzą nieregularny tryb życia, spożywają dużo kofeiny oraz dla tych, co narażeni są na wpływ niekorzystnych warunków środowiskowych. Detoksykacja organizmu może być również pierwszym krokiem w kierunku diety odchudzającej. Nie tylko wspomaga eliminację toksyn z ciała, ale także reguluje przemianę materii i poprawia perystaltykę jelit.

Naturalne sposoby na oczyszczenie organizmu:


1. Spożywaj więcej warzyw i owoców
Zrób kolorową sałatkę z mieszanki świeżych warzyw i owoców, takich jak sałata, pomidory, ogórki, papryka, awokado, truskawki, jagody i plasterki cytryny. Skrop całość delikatnie sosem z oliwy z oliwek, soku z cytryny i szczyptą soli morskiej.
Wybieraj sezonowe warzywa i owoce, ponieważ są one bogatsze w składniki odżywcze. Unikaj gotowych sosów do sałatek, które mogą zawierać dodatkowy cukier i sztuczne składniki.

2. Pij więcej wody
Dodaj do wody plasterki ogórka, plasterki cytryny i gałązkę mięty. Pozostaw w lodówce na kilka godzin, aby smaki się dobrze połączyły, a potem pij przez cały dzień. Pij około 8 szklanek wody dziennie. Możesz także wybierać inne napoje bezkaloryczne, takie jak zielona herbata lub herbata ziołowa, aby urozmaicić smak.

3. Regularne ćwiczenia fizyczne
Wybierz się na długie spacery na świeżym powietrzu lub zapisz się na zajęcia z jogi w parku. Ćwiczenia na świeżym powietrzu dodatkowo wspomagają oczyszczanie organizmu poprzez głęboki oddech i stymulację krążenia. Czas spędzaj aktywnie co najmniej 30 minut dziennie, nawet jeśli to tylko krótka przerwa na szybki spacer w pracy czy po obiedzie.

4. Detoks sokowy
Wyciśnij sok z 2 zielonych jabłek, 1 ogórka, garści szpinaku, pół cytryny i kilku gałązek natki pietruszki. Składniki umieść w sokowirówce i wyciśnij sok. Podawaj w schłodzonych kieliszkach. Staraj się pić sok świeżo wyciskany zaraz po przygotowaniu, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych.

5. Herbaty ziołowe
Zalej szklankę wrzątkiem z łyżeczką suszonej pokrzywy. Pozostaw herbatę na 5-10 minut, po czym dodaj łyżeczkę miodu, aby złagodzić smak. Pij herbatę ziołową przed snem, aby wspomóc proces detoksykacji organizmu podczas nocnego odpoczynku. Unikaj słodzenia herbaty cukrem, wybierając naturalne słodziki, takie jak miód czy syrop klonowy.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/detoksykacja-warto-zaczac-od-testu-biorezonansowego/

Zioła, które wspomagają odtruwanie organizmu:

 • Pokrzywa jest bogata w chlorofil i działa jako naturalny środek oczyszczający dla organizmu. Możesz ją stosować w postaci herbaty lub dodawać do soków oczyszczających.
 • Mniszek lekarski wspiera funkcjonowanie wątroby i nerek, pomagając w usuwaniu toksyn z organizmu. Spożywaj jako herbatę lub dodawaj do sałatek.
 • Skrzyp polny jest bogaty w krzemionkę, co pomaga w usuwaniu metali ciężkich z organizmu. Przyjmuj jako suplement diety lub jako składnik herbaty ziołowej
 • Mięta pieprzowa pomaga w usprawnieniu procesów trawienia oraz działa łagodząco na układ pokarmowy. Możesz ją dodawać do herbaty lub przygotowywać z niej napary.
 • Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Dodawaj ją do potraw, napojów lub przyjmuj w formie suplementu.

6. Głodówka oczyszczająca
Wsparciem w eliminacji toksyn z organizmu może być również metoda głodówki. W trakcie głodówki należy zaniechać spożywania pokarmów, skupiając się na spożywaniu dużej ilości wody. Warto jednak pamiętać, że głodówka oczyszczająca powinna być stosowana przez maksymalnie 20–24 godziny przez osoby o niskiej aktywności fizycznej oraz przez 16–20 godzin przez osoby aktywne.

Wskazane jest również, aby przed przystąpieniem do tej metody zapoznać się z nią i skonsultować ją z lekarzem, szczególnie jeśli istnieją jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Sok z cytryny jako składnik w procesach oczyszczania organizmu

Zawiera on witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i pomaga w neutralizacji szkodliwych wolnych rodników. Ponadto, sok z cytryny pobudza produkcję enzymów wątrobowych, co wspiera proces detoksykacji. Dodanie soku z cytryny do wody i picie tego napoju na czczo może również pomóc w stymulowaniu trawienia oraz oczyszczaniu układu pokarmowego.

Należy pamiętać, że sok z cytryny może być kwaśny i drażnić delikatny żołądek lub podrażniać kwaśny refluks u niektórych osób. Dlatego zaleca się unikanie picia go w czystej postaci, a zamiast tego rozcieńczanie go wodą.

Paulina Jędrocha

Leave A Comment