Magda Adamek
05/04/2024
W artykule:
1. Czym jest biofilia?
2. Co to jest biofilny design?
3. Jak to zrobić w swoim domu?
4.Kuchnia, Salon Łazienka, Sypialnia
5. Projekt ogrodu
Choć nowoczesne budownictwo wykorzystuje często bardzo futurystyczny design oparty na czystych formach ze szlifowanego betonu, ogromnych powierzchniach szklanych, czy stalowych strukturach, to jest w nas jednak tęsknota za Naturą. W związku z tym pojawił się trend w projektowaniu wnętrz i ogrodów nazywany biofilią, który sprawia, że nasze miejskie przestrzenie wcale nie muszą być smutne, szare i sterylne.
Termin „biofilia” oznacza w dosłownym tłumaczeniu – “Miłość do natury”. Termin ten pojawił się po raz pierwszy w latach 80. i został wyjaśniony i spopularyzowany przez Edwarda Wilsona w jego książce pod tytułem “Biofilia”.
Celem tej książki było pokazanie tego, jak ważna jest dla człowieka naturalna więź z przyrodą. Ta potrzeba jest dla nas bardzo istotna i jeśli ją zaniedbamy, to nijak nie będziemy czuli się szczęśliwi. Tworzenie połączeń z naturą w praktyczny sposób jest niezmiernie ważne w projektowaniu przestrzeni życiowej w miastach. Nie każdy ma przecież możliwość życia w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, gór czy oceanu.
Dotychczas przestrzenie miejskie były zwykle projektowane w taki sposób, że przyroda była stawiana na ostatnim miejscu. Jednak koncepcja projektowania biofilnego niesie ze sobą zmianę spojrzenia na projektowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynków mieszkalnych.
Przez całe stulecia człowiek niszczył Naturę, żeby wybudować swoje siedliska, ale dzięki biofilnemu designowi, coraz częściej widzimy przestrzenie zaprojektowane wokół natury. Dotyczy to nie tylko przestrzeni publicznych, ale i naszych domów prywatnych. Choć przez długi czas projekt domu kojarzony był przede wszystkim z ochroną człowieka przed naturą (zwierzętami, insektami, roślinnością itp.), to w przypadku biofilnego projektowania przestrzeni chodzi o zaproszenie natury do wnętrza domu. Chodzi tu o włączanie do projektu elementów naturalnych przy jednoczesnym uwzględnieniu estetyki, nowoczesności i funkcjonalności. Projektowanie biofilne stawia naturę, sztukę i samopoczucie człowieka w centrum uwagi, wprowadzając do naszych domów elementy, takie jak rośliny, zwierzęta, naturalne kształty, materiały, kolory i światło.
Sposobów na wprowadzenie biofilnego designu do swojego domu jest mnóstwo. Wystarczy kilka kreatywnych pomysłów i odrobina wiedzy o naturze i jej terapeutycznych właściwościach.
Pierwszym i najprostszym sposobem wprowadzenia biofilnego designu są rośliny w domu – rośliny doniczkowe, zielone ściany, ściany z mchu, to tylko niektóre idee.
Ważne są też naturalne materiały i kolory, których użyjemy w dekoracji wnętrza. Bardzo dobrze sprawdza się drewno i kamień naturalny wykorzystywane na podłogach czy ścianach (lub fragmentach ścian). Ważne jest by pamiętać o podstawach dobrego smaku designerskiego i o tym, co pasuje do danego pomieszczenia. Na przykład nie wybieramy drewna i kamienia dla tego samego obszaru. Ważne jest więc, aby przemyśleć projekt z wyprzedzeniem i zachować ostrożność przy doborze elementów do każdego pomieszczenia. Oto kilka pomysłów i propozycji na wprowadzenie biofilnego designu do Twojego domu.
Jeśli lubisz gotować i spędzasz dużo czasu w kuchni jest to bardzo istotne, żeby dobrze się w niej czuć. Można na przykład wykorzystać materiały takie jak kamień naturalny, korek, szkło, terakotę czy bambus jako kuchenne elementy dekoru.
Możesz poszukać też ciekawych kształtów pochodzących od żywych organizmów – roślin, zwierząt, ryb, owadów. Takie wzory ożywią przestrzeń, a jeśli połączymy je z odpowiednią kolorystyką, otrzymamy kuchnię idealną i biofilną!
Salon to miejsce relaksu, zabawy i spędzania czasu z rodziną. Tu warto skupić się na roślinach i oświetleniu. Te dwa elementy natury są najważniejsze w pomieszczeniu, w którym chcemy odpocząć.
Jeśli chodzi o oświetlenie, to bierzemy pod uwagę dwie opcje – dzienne światło naturalne, którego warto wpuścić jak najwięcej. Ale dobrze jest też mieć kontrolę nad światłem aby mieć możliwość stworzenia przytulnej atmosfery. Warto zadbać o rolety, czy zasłony, które w razie potrzeby pomogą nam zredukować ilość wpadającego światła. Przytulne małe lampki poukrywane w rożnych częściach salonu dają nam możliwość regulacji oświetlenia określonych sekcji pokoju.
Kolejnym pomieszczeniem jest łazienka. Tutaj częstym elementem designy biofilnego są zielone ściany z mchu. Mech absorbuje wilgoć z powietrza i pomaga pozbyć się jej nadmiaru. Dodatkowo nie potrzebuje on aż tak dużo światła, więc łazienka będzie dla niego miejscem idealnym bytowania.
Miłymi elementami biofilnymi w łazience będzie też lampa solna, ozdobne muszle, czy kamienie, świece zapachowe oraz olejki aromaterapeutyczne o naturalnych zapachach. Można zaopatrzyć się w bawełniane lub bambusowe ręczniki oraz maty łazienkowe z kamyczków. Jeśli planujesz zmienić płytki łazienkowe, poszukaj płytek z naturalnego kamienia.
To najważniejsze pomieszczenie w domu, pokój, w którym możesz zapomnieć o wszystkich problemach, takich jak praca, kłótnia z mamą i niezapłacone rachunki. Natura ma na nas uspokajające działanie, dlatego zadbaj o bogactwo roślin w sypialni, możesz wykorzystać też motywy roślinne na tapetach lub zasłonach, mała fontanna symulująca dźwięki strumyka będzie niesamowitym dodatkiem do relaksu. Kup naturalną bawełnianą lub bambusową pościel i pamiętaj o delikatnej muzyce z dźwiękami natury oraz aromaterapii.
Projektowanie biofilne nie odnosi się wyłącznie do projektowania wnętrz. Przestrzenie zewnętrzne otaczające nasz dom są tak samo ważne. Warto więc zainwestować w projekt ogrodu, lub samemu probować ukształtować przestrzeń otaczającą nasz dom za pomocą nasadzeń roślin, ścieżek, miejsc do siedzenia i upraw warzywnych. Warto podzielić ogród na różne sekcje – miejsca do odpoczynku, strefę zabaw dla dzieci, część dekoracyjną i część uprawną. Dobrze zaprojektowany i utrzymany ogród to niesamowite naturalne SPA – domowy azyl i miejsce codziennych spotkań z naturą.
Czytaj też: https://naturazdrowie.com/hibiskus-naturalny-lek-mozesz-go-uprawiac-w-domu/
Zielona ściana z roślin może być idealnym sposobem na stworzenie przejścia między dwoma światami – wnętrzem domu i ogrodem. Innym sposobem na połączenie tych dwóch elementów może być tzw. atrium, czyli przeszklony taras pełen roślin z widokiem na ogród.
Bardzo ciekawym elementem biofilnego designu pochodzącym z Norwegii jest zielony dach, czyli dach na którym kładziemy maty z rozchodnika (Sedum sp.) lub na warstwie ziemi wysiewamy trawę. Jest to wyjątkowy sposób, aby jeszcze bardziej docenić naturę i nadać swojemu domowi elegancki wygląd. To z pewnością zyska to podziw sąsiadów.
Biofilne podejście do życia oznacza pamiętanie o tym, skąd pochodzimy i życie w zgodzie z naszą Naturą. Jest to naprawdę satysfakcjonujące doświadczenie, a dodatkowo dzięki temu mamy piękny dom i ogród pełen ciekawych zakątków, lepsze zdrowie i ogólne samopoczucie! Wystarczy poświęcić trochę czasu, a można zyskać tak wiele.