Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 09/04/2024

Wątroba – jak chronić ją przed uszkodzeniami?

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić czy z wątrobą jest wszystko w porządku?


Powodów obciążających wątrobę jest bardzo wiele. To zatrute chemią i pozbawione niezbędnych witamin, mikro i makro elementów jedzenie, które kupujemy i spożywamy. Bez odpowiedniej ilości witamin i minerałów nasza wątroba będzie miała problem, by prawidłowo pracować. Powodem jest spożywanie nadmiaru tłustych pokarmów, przetworzonej żywności, zbyt duża ilość cukru w organizmie, zajadanie się słodyczami i fast foodami. Problem alkoholowy, nadużywanie i picie alkoholu. Przyjmowanie dużej
ilości lekarstw. Do szkodliwych substancji uderzających w wątrobę należą: syrop glukozowo-fruktozowy, rafinowany cukier, przetworzone tłuszcze typu trans. Wszystko to prowadzi do poważnych obciążeń i chorób wątroby, do marskości wątroby, jej otłuszczenia, stanów zapalnych. Wątroba jako organ nie posiada unerwienia, dlatego też nie wysyła nam sygnałów bólowych. Jeżeli odczuwamy ból związany z wątrobą, dzieje się tak wówczas, gdy wątroba jest powiększona i uciska sąsiednie tkanki, ból pochodzi od
innych tkanek i narządów. Do objawów związanych z chorą wątrobą należą: utrata apetytu, spadek masy ciała, pojawiająca się gorączka, zaburzenia snu, poty nocne – to częste objawy marskości wątroby. Marskość wątroby wywołują najczęściej: nadmierne spożywanie alkoholu, chociaż bywają i takie przypadki, gdzie osoby nie piją alkoholu prawie w ogóle bądź sięgają po niego okazjonalnie i sporadycznie. Poza alkoholem jest to cukrzyca, otyłość, stłuszczona wątroba, stosowanie leków lub ich przewlekłe przyjmowanie. Innym objawem może być chroniczne zmęczenie, pojawiający się często ból po prawej stronie w okolicy pod żebrami, który czasami promieniuje w okolicę brzucha, mogą występować
również biegunki i zaparcia.

Mariusz Buchtalarz, właściciel zielarni w Ustrzykach Dolnych
Wątroba jest głównym organem odpowiedzialnym za detoksykację organizmu, wpływa i warunkuje prawidłową przemianę materii. Co zatem możemy zrobić, aby ją wspierać i wzmacniać każdego dnia, a szczególnie wówczas gdy zacznie chorować?


Mamy cały zestaw ziół, które rosną na naszych łąkach. Wiele z tych leczniczych roślin wspiera naszą wątrobę. Należy do nich na przykład taki, zapomniany ostatnio widłak gwiaździsty. Jego kurację zaleca się zwłaszcza w przypadku marskości wątroby. Ale ma on inne cenne właściwości, wpływa korzystnie na bóle stawów, artretyzm, polecany jest przy chorobach dróg moczowych. Tworzy w organizmie korzystną synergię. Obok widłaka, polecam ostropest pod wieloraką postacią, karczoch, kłącze tataraku,
czarnuszkę, korzeń mniszka, młodą pokrzywę, ziele dziurawca, korzeń cykorii, kłącze kurkumy. Mniszek lekarski i pokrzywa niebawem się pojawią, warto zerwać świeżą pokrzywę oraz mniszka i skorzystać z ich cennych właściwości oczyszczających.

Ostropest jest tu najbardziej wskazany, ma wielorakie działanie, przeciwzapalne, rozkurczowe, żółciopędne, żółciotwórcze, poza oczyszczeniem wątroby, dzięki sylimarynie, dodatkowo będzie obniżał wspomagająco poziom cholesterolu i miał pozytywny wpływ na nerki, również jako uzupełnienie diety przeciwnowotworowej.
Ostropest ma jeszcze tę zaletę, że jest neutralny, nie wchodzi w niepożądane interakcje z lekami, można go przyjmować bezpiecznie. Forma przyjmowania ostropestu może być różna, istnieją wyciągi z ostropestu, zawierające sylimarynę, można zmielić na świeżo nasiona, pić olej z ostropestu, zaparzać herbatę z ostropestu i pić regularnie w ciągu dnia.
Ostropest pełni ważną funkcję detoksykacyjną. To jedno z najbardziej bezpiecznych ziół, jeżeli chodzi o oczyszczanie wątroby. Jeżeli przyjmujemy lekarstwa, warto zrobić pół godzinną lub godzinną przerwę w podaniu ostropestu.

Właściwości oczyszczające ma także korzeń cykorii, powinno się go przyjmować w postaci rozdrobnionej lub w formie zaparzanej herbaty, cykoria ma ponadto dobry wpływ na przewody pokarmowe, wspomaga wydzielanie soków trawiennych, pobudza pracę dwunastnicy, jest pomocna przy problemach z zaparciami. Ma działanie podobne do koperku podawanego małym dzieciom. Obniży także cholesterol, może się przydać osobom, które borykają się z tym problemem. Możemy także połączyć niektóre z ziół i wypijać całościowo. Polecam zestawienie ziela dziurawca z korzeniem cykorii, karczochem, korzeniem mniszka, owocami berberysu, kwiatami nagietka i ostropestem. Owoce berberysu są cenne z uwagi na berberynę, która ma działanie przeciwzapalne i wpływa korzystnie na pracę trzustki, reguluje poziom cukru, wydzielanie insuliny. Jest dostępna w postaci owoców do zaparzania herbaty lub dodawania do potraw, ale także dostępna jest w formie kapsułek.
Berberyna powinna mieć oznaczenie HCL – ta forma jest najlepiej wchłaniana przez organizm. Przy problemach z wątrobą powinniśmy także pamiętać o odpowiedniej diecie.
Dieta powinna być zbilansowana ilościowo, tj. być o odpowiednich proporcjach względem siebie białek, węglowodanów, zdrowych tłuszczy i błonnika. Osobiście jestem zwolennikiem diet niskowęglowodanowych. Skoro o tłuszczu mowa, trzeba pamiętać o zdrowych tłuszczach, dostarczających kwasów omega 3-6-9. O piciu olejów naturalnych, pochodzenia roślinnego, tłoczonych metodą na zimno. Olej lniany, olej z czarnuszki, lnianki, olej z awokado, z pestek dyni będą tutaj bardzo wskazane. Wątroba jest uszkadzana przez tłuszcze typu trans, np. przetworzony olej palmowy, niestety nadal powszechnie obecny w naszym pożywieniu oferowanym przez przemysł spożywczy.
Uszkodzona wątroba wymaga odpowiedniej diety, pozbawionej ostrych przypraw, które mogą podrażniać wątrobę, jedzenia dietetycznego, gotowanego, z dodatkiem kurkumy. Warto mieć pod ręką chlorofil, pić także wodę z cytryną i imbirem.

Czy istnieje powiązanie pomiędzy wątrobą a odchudzaniem?


Wątroba powinna wspierać generalne porządki wykonywane w organizmie, dotyczy to także odchudzania. Przy zdrowym odchudzaniu będzie nas wspierała berberyna i korzeń mniszka, warto je włączyć, będą pomocne przy procesie odchudzania, w oczyszczaniu i usuwaniu toksyn. Berberyna wspiera procesy odchudzania, podobnie jak kapsaicyna obecna w papryczkach chili. Pamiętajmy o obowiązkowym włączeniu ruchu, bez aktywności fizycznej trudno o wymierne efekty odchudzania i spalania tłuszczu. Kolejnym krokiem jest spożywanie warzyw i owoców, sporo surówek i jedzenia nieprzetworzonego.
Woda z cytryną i imbirem na czczo, w połączeniu z zieloną herbatą rano – zmniejszy wchłanianie pokarmów i odkładanie się tłuszczów w organizmie. Ważne jest odpowiednie nawadnianie, tj. picie wody ze szczyptą soli kłodawskiej, by dostarczać mikroelementów. Błonnik witalny zwiększy uczucie sytości i pomoże w walce z nadwagą, wskazane są także: chlorella, spirulina, yerba mate, wyciąg z grejpfruta i wspomniana już kapsaicyna.


Sklep zielarsko-medyczny ZIOŁO, Rynek 6, 38-700 Ustrzyki Dolne, tel. +48/ 781 568
310, email: sklepziolo@wp.pl

Małgorzata Musioł

Leave A Comment