Katarzyna
05/07/2024
Orzechy kokosowe rosną w klimacie tropikalnym na drzewach znanych naukowo jako Cocos nucifera i z botanicznego punktu widzenia są uważane za owoce.
Woda kokosowa to płyn znajdujący się w środku młodego, zielonego kokosa. Pomaga odżywić owoce. W miarę dojrzewania kokosa, które trwa ok. 10-12 miesięcy, część płynu pozostaje, a reszta dojrzewa do stałego, białego miąższu zwanego miąższem kokosa.
Woda kokosowa zazwyczaj pochodzi z młodych kokosów, choć można ją również znaleźć w dojrzałych owocach. Przeciętny zielony kokos dostarcza około 1/2–1 szklanki wody kokosowej. Zawiera 94% wody i bardzo mało tłuszczu. Nie należy go mylić z mlekiem kokosowym, które powstaje poprzez dodanie wody do startego miąższu kokosa. Mleko kokosowe zawiera ok. 50% wody i ma dość wysoką zawartość tłuszczu.
Jedna filiżanka (240 ml) zawiera ok. 60 kalorii, a także:
– Węglowodany: 15 gramów
– Cukier: 8 gramów
– Wapń: 4% dziennej wartości
– Magnez: 4%
– Fosfor: 2%
– Potas: 15%
Wolne rodniki to cząsteczki wytwarzane w komórkach podczas metabolizmu. Ich produkcja wzrasta w odpowiedzi na stres lub uraz. Kiedy jest zbyt dużo wolnych rodników, organizm wchodzi w stan stresu oksydacyjnego, który może uszkodzić komórki i zwiększyć ryzyko chorób.
Woda kokosowa zawiera przeciwutleniacze, które mogą modyfikować wolne rodniki i je neutralizować. Aktywność wolnych rodników spada, podobnie jak ciśnienie krwi, trójglicerydy i poziom insuliny.
Badanie z 2014 r. wykazało, że uszkodzone wątroby szczurów wykazały znaczną poprawę stresu oksydacyjnego po leczeniu wodą kokosową. Woda kokosowa nie tylko pomogła obniżyć markery cholesterolu, ale także wykazała „moc przeciwutleniającą.
Woda kokosowa może obniżyć poziom cukru i glukozy we krwi oraz poprawić inne wskaźniki zdrowotne u chorych na cukrzycę.
Kolejną zaletą wody kokosowej związaną z poziomem cukru we krwi jest to, że jest ona dobrym źródłem magnezu, który może zwiększać wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 i stanem przedcukrzycowym.
Mając to wszystko na uwadze, należy pamiętać, że woda kokosowa zawiera węglowodany (które w organizmie rozkładają się na cukry), więc jeśli cierpisz na cukrzycę lub masz wysoki cukier, porozmawiaj najpierw ze swoim lekarzem lub dietetykiem przed dodaniem jej do swojej diety.
Picie wystarczającej ilości płynów jest ważne w zapobieganiu kamicy nerkowej. Chociaż zwykła woda jest dobrym wyborem, badania sugerują, że woda kokosowa może być jeszcze lepsza. Kamienie nerkowe powstają, gdy wapń, szczawian i inne związki łączą się, tworząc kryształy w moczu. Kryształy te mogą następnie tworzyć maleńkie kamienie. Woda z kokosa wpływa na szybsze ich rozpuszczanie.
Idealne nawilżenie, regulacja gospodarki wodnej i metabolizmu oraz antybakteryjne właściwości faktycznie mogą być wielkim sprzymierzeńcem pięknych kobiet, zwłaszcza tych, którym oszczędna dieta ogranicza dopływ substancji odżywczych. Regularne picie wody kokosowej wpływa korzystnie na stan cery, dodając jej blasku i miękkości, zaś mieszanie jej z wodą w kąpieli czy szamponem poprawi gładkość ciała oraz zmniejszy przetłuszczanie się włosów.
Na rynku dostępne są napoje na bazie wody kokosowej, ale nie należą do szczególnie tanich. Orzechy można kupić za niewielkie pieniądze w większych supermarketach i skorzystać z całości dobrodziejstwa – starty na wiór miąższ można wykorzystać do maseczek (albo deserów), zaś wodę wypić ze smakiem. Najpierw ostrym nożem wydrążamy trzy ciemne oczka na wierzchołku orzecha, po czym zlewamy przez nie wodę do szklanki i wtedy dość łatwo rozłupujemy czaszę kokosa młotkiem. Smak nie jest szczególnie dobry, ale ze względu na właściwości zdrowotne warto popijać wodę z kokosa regularnie.