Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 18/08/2024

Kiedy potrzebna jest stymulacja nerwu błędnego?


Nerw błędny to najdłuższy z nerwów czaszkowych, powiązany z autonomicznym układem nerwowym. Zwany również nerwem X. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Umiejętność jego stymulowania pomaga w usprawnianiu pracy serca, oddychania, pracy i perystaltyki jelit, a nawet samopoczucia. Kiedy warto wrócić na niego uwagę i przyjrzeć się czy funkcjonuje prawidłowo?


Nerw błędny i jego rola


Nerw błędny biegnie od mózgu przez szyję, klatkę piersiową aż do jamy brzusznej, łącząc mózg z wieloma organami wewnętrznymi w ciele, w tym z sercem, płucami, wątrobą, układem pokarmowym. Pełni on kluczową rolę w regulacji autonomicznego układu nerwowego, działającego niezależnie od naszej woli, kontrolując i zawiadując pracą serca, oddychaniem, trawieniem, odpowiedzią immunologiczną. Odpowiada za kontrolę oddechową, szybkość bicia naszego serca, funkcje trawienia, oddychania, kaszlu, wymiotów, funkcjonowanie jelit. Ale też jest powiązany z mechanizmem odpoczynku i regeneracją (odpowiedź parasympatyczna). Ma wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, a nawet redukcję stresu. Odpowiada za równowagę w chodzeniu.


Objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwu błędnego


Dysfunkcje nerwu błędnego mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Kiedy pracuje on nieprawidłowo możemy spodziewać się problemów z trawieniem, takich jak gastropareza (spowolnione opróżnianie żołądka), refluksu żołądkowo-przełykowego czy wzdęć. Zaburzeń rytmu serca, tachykardii (przyspieszone bicie serca) lub bradykardii (zwolnione bicie serca). Trudności w oddychaniu lub zmian w głosie (pojawianie się chrypki). Problemy z kontrolą ciśnienia krwi, mogące prowadzić do omdleń. Zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego, związanych ze wzmożoną podatnością na infekcje. Pojawianie się czkania co pięć sekund, które może trwać nieustająco przez parę dni i nocy. Mogą przestać pracować nerki i jelita. Pojawia się problem z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się. Brak łaknienia. Zmiany w nastroju z ciążeniem ku depresji i lękom, co wiąże się z brakiem odpowiedniej regulacji autonomicznej.


Powiązania nerwu błędnego z nastrojem i samopoczuciem


Nerw błędny wpływa także na to, w jaki sposób się czujemy. Przy obniżonych stanach nastroju, zwiększonej podatności na stres, stymulacja nerwu błędnego spowoduje, że nasze samopoczucie zacznie się poprawiać, będziemy czuć się lepiej, bardziej spokojni, odprężeni, wypoczęci i zmotywowani do pozytywnego działania. W wyniku stymulacji nerwu błędnego dochodzi bowiem do zwiększonej produkcji, wydzielania serotoniny w jelitach. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, w 90 % produkowanym w jelitach. Kiedy jej poziom wzrasta czujemy radość, przypływ pozytywnych uczuć i emocji. Co przekłada się na dobre samopoczucie.


Jak możemy stymulować nerw błędny?

Okazuje się, że istnieją różne techniki, dzięki którym jesteśmy w stanie wpływać na pracę naszego autonomicznego układu nerwowego, gdy funkcjonuje on nie tak, jak powinien. Dzieje się tam za pośrednictwem oddziaływania na nerw błędny. Stymulacja nerwu błędnego odbywa się poprzez:

  • Oddychanie przeponą
  • Uciskanie oczu
  • Odpowiednie ćwiczenia mięśni brzucha, masaż brzucha
  • Płukanie gardła, tzw. bulgotanie (pełne usta)
  • Wypicie duszkiem pełnej szklanki wody
  • Jedzenie pokarmów o różnych smakach w odpowiedniej kolejności po to, aby zwiększyć wydzielanie śliny
  • Wykonanie masażu wewnątrz ucha
  • Śpiew przy uruchamianiu przepony
  • Ustawienie ciała w pozycji głową w dół
  • Rozluźnienie powięzi
  • Rozluźnienie gardła poprzez odpowiednią intonację określonych spółgłosek czy samogłosek, np. mruczenie, powtarzanie: mmmmmm, gaaaaaa, maaaaaa, aaaaa
  • Spanie na lewym boku ciała
  • Udawanie głośnego szczekania, typu: łoł-łoł, łof-łof!
  • Nabrać w usta dużo wody i odczekać dłuższą chwilę, po czym wypluć wodę lub ją połknąć
  • Bezpośrednio po przebudzeniu umyć twarz zimną wodą

Gdy zorientujemy się, że nasz nerw błędny nie działa właściwie, warto udać się do neurologa na konsultację neurologiczną oraz rozpocząć odpowiednią terapię stymulującą nerw błędny. Tego typu trapie stały się obecnie bardzo popularne. Prowadzą je fizjoterapeuci, osoby wykonujące profesjonalny masaż, logopedzi. Wspomagające będzie także przyjmowanie elektrolitów (mieszanki witamin z grupy B, witaminy C, potasu, magnezu, sodu, glukozy, niacyny, ryboflawiny). Terapie ukierunkowane na stymulację nerwu błędnego zyskują na znaczeniu, ponieważ pomagają w regulacji układu nerwowego, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wewnętrznej równowagi i zdrowia. Taka praca nad sobą przynosi wymierne efekty.



Małgorzata Musioł