Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 11/09/2024

Sztuka Zawierania Przyjaźni

Kontakty z nowymi ludźmi wzbudzają w wielu z nas mieszane uczucia. W zależności od naszych poprzednich doświadczeń i systemu wierzeń, często zdarza się że mamy do czynienia z poczuciem ekscytacji lub lęku. I nie ma się co dziwić, bo gdy poznajemy nowe osoby podchodzimy do nich z pewnymi oczekiwaniami. Oczekiwaniami, że być może tym razem będzie inaczej, że tym razem ta nowa osoba okaże się miła, uprzejma i zainteresowana naszym życiem lub światopoglądem. I mówiąc w skrócie różnie z tym bywa, bo jak dobrze wiemy: oczekiwania to najlepsza recepta na rozczarowanie!

Bliskie przyjaźnie to relacje intymne, które trzeba pielęgnować i w nie inwestować. No i czasem faktycznie – trwają one całe życie, a czasami kończą się dość szybko…

Dlaczego tak się dzieje?

Powszechnie uważa się, że wraz z wiekiem nawiązywanie nowych przyjaźni staje się trudniejsze. Ale nie musi tak być! Przy odrobinie wysiłku i chęci możesz nawiązać nowe, piękne przyjaźnie na każdym etapie życia. Jest to umiejętność, której można się nauczyć i ja doskonalić. Ale mimo to badania pokazują, że około 30% osób przyznaje, że czuje się samotna.

Prawda jest taka, że żyjemy w czasach epidemii samotności, która może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Samotność podnosi poziom kortyzolu, osłabia układ odpornościowy, zwiększa ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca. Badania naukowe z Uniwersytetu w Stanford potwierdzają, że samotność jest tak samo szkodliwa dla zdrowia jak palenie 15 papierosów dziennie!

W związku z tym nawiązywanie nowych i odświeżanie ‘’starych’’ kontaktów jest niezbędne zarówno dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ale mimo to wiele z nas ma trudności z poznawaniem nowych ludzi. Czy miałaś kiedyś wrażenie, że twoje kręgi społeczne się kurczą?  Nasi przyjaciele się przeprowadzają, pobierają, zakładają rodziny lub angażują się w karierę. I często ślad po nich ginie.

Dlaczego mamy trudności z nawiązaniem nowych przyjaźni?

Gdy jesteśmy dorośli, poszerzanie naszych kręgów społecznych może wydawać się zniechęcające. Dzieje się tak z wielu powodów. Nasze mózgi są tak zaprogramowane, że przypominają nam o bolesnych doświadczeniach z przeszłości zamiast pomagać nam nawiązywać nowe znajomości. I w ten sposób pamiętamy o naszych rozczarowaniach, momentach, kiedy ktoś nas skrzywdził lub złamał nam serce. Nasze wzorce myślowe również nas osłabiają – wyolbrzymiamy potencjalne negatywne skutki lub zakładamy, że nie mamy z kimś nic wspólnego. Ponadto często, po całym dniu lub tygodniu pracy, domyślnie wybieramy praktyczne rozwiązania zamiast przyjemności.

Stawienie się w nowych sytuacjach i nawiązanie kontaktu z nieznanymi ludźmi wymaga trochę wysiłku i pozytywnego myślenia. Dużo łatwiej jest trzymać się swojej rutyny i nie podejmować wysiłku lub ryzyka w celu nawiązania nowego kontaktu.

Wielu z nas czuje się nieśmiało lub niezręcznie, próbując nawiązać nowe przyjaźnie w wieku dorosłym. Możemy bać się odrzucenia lub martwić, że nie będziemy mieli nic wspólnego z nowymi ludźmi. Wychodząc ze strefy komfortu, być może walczymy z nieśmiałością lub niską samooceną. Musimy jednak próbować pokonywać te bariery, aby mieć wspaniałych znajomych, spełnione życie i uniknąć chronicznej samotności.

W codziennym zabieganym życiu często popadamy w pułapkę, kiedy zakładamy, że jedno lub dwa złe doświadczenia oznaczają, że nigdy więcej nie zdobędziemy nowego przyjaciela. Nasze mózgi są tak zaprogramowane, aby nas chronić od ryzyka i dlatego tak często skupiamy się na kiepskich doświadczeniach z przeszłości, zamiast wyobrażać sobie pozytywne scenariusze. Nasza tendencja do rozmyślania również nam przeszkadza, ponieważ bez końca omawiamy nasze zmartwienia, zamiast podejmować nowe działania.

Świadomość tego, że tak robimy, może pomóc nam to zmienić. Jeśli zauważymy, że na przykład przeszkadza nam nasz wewnętrzny krytyk lub perfekcjonizm, możemy aktywnie przejść do bardziej konstruktywnego myślenia. Zmiana naszego sposobu myślenia jest tak samo ważna, jak wyjście z domu i stawienie się na nowym spotkaniu networkingowym.

Co możemy zrobić, by mieć więcej przyjaciół?

Istnieje wiele sposobów na poznanie nowych przyjaciół w każdym wieku. Kluczem jest próbowanie nowych zajęć zgodnych z Twoimi zainteresowaniami. Dobrym pierwszym krokiem może być dołączenie do klubów towarzyskich, zespołów rekreacyjnych, grup wolontariuszy lub społeczności wyznaniowych. Kontakty zaczynają się tworzyć naturalnie, gdy masz do czynienia z ludźmi, którzy podzielają Twoje pasje.

Kiedy spotykasz osobę, która wydaje się interesująca i którą chciałbyś poznać lepiej, nie bój się zainicjować pierwszego kontaktu. Wykonanie pierwszego ruchu jest kluczowe przy nawiązywaniu przyjaźni.

Spróbuj również ustalić sobie z góry swój kalendarz towarzyski. Życie dzieje się szybko i warto mieć zaplanowane comiesięczne picie kawy z koleżanką, wyjście do kina lub wyjazd na konferencję na której chcesz posłuchać ciekawego wykładu.

Aczkolwiek to nasze codzienne czynności, takie jak wyjście do sklepu lub parku jest kluczem do tworzenia więzi z innymi, ale pamiętaj, aby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tworzenie najsilniejszych relacji wymaga czasu. Budujemy wtedy zaufanie. Bądź pozytywna i otwarta. Zmieniaj myśli, które mówią Ci, że jest to beznadziejne lub niewarte wysiłku. Zamiast tego skup się na tym, aby każda interakcja była przyjemna.

Dzięki tej prostej praktyce możesz udoskonalić swoje umiejętności budowania przyjaźni! Pamiętaj, że inni też mają trudności i są nieśmiali, więc nie zakładaj, że tylko tobie z tym ciężko.

A co z pracą nad samym sobą?

Praktykowanie samoakceptacji może pomóc nam stać się bardziej otwartymi na nowe przyjaźnie. Kiedy przyznajemy się do swoich słabości i niedoskonałości, jest bardziej prawdopodobne, że będziemy wyrozumiali dla innych. Zbyt surowe ocenianie siebie utrudnia nawiązanie kontaktu. Praktykowanie współczucia wobec siebie pozwala nam podejmować ryzyko społeczne bez obawy przed porażką. Zawieranie przyjaźni wymaga prób i błędów. Dzięki otwartej i tolerancyjnej postawie łatwiej nam przetrwać niezręczne chwile i znaleźć ludzi dla siebie.

Przyjaźń w każdym wieku nie polega tylko na zaspokajaniu potrzeb społecznych. Chodzi o tworzenie cennych wspomnień, śmiechu i wsparcia, które Cię podtrzyma w trudnych lub samotnych momentach życia. Wyciągnij rękę i bądź życzliwy. Życie jest bogatsze, gdy się nim dzielimy z innymi.

O Autorze

Elżbieta Senghera

Life coach i terapeutka CBT ktora inspiruje transformacje w życiu dorosłych i dzieci. Założycielka i dyrektorka firmy Virtually Unbreakable. Pisarka i twórca treści edukacyjnych. Z pasja pomaga ludziom stać się szczęśliwą wersja siebie. Gospodyni podcastu Virtually Unbreakable oraz redaktor audycji ”Lekcje z Życia Wzięte” w radiu Polonia Fm. Autorka 3 książek (’Finding Love”, ’’Mental Health Guide for Busy Mums’orazTeach Your Kids to Build a Positive Self Image”)

strona Facebook: www.facebook.com/ela.fiedurek www.virtuallyunbreakable.co

Katarzyna