Katarzyna
12/09/2024
W „Nature Microbiology” opisano wyniki największych w historii badań mikrobiomu niemowląt, które przeprowadził Wellcome Sanger Institute, wspólnie z uniwersytetami z Londynu i Birmingham. Zbadano blisko 1300 zdrowych niemowląt poniżej 1 miesiąca. W ich organizmach wykryto bakterię jelitową, znaną wcześniej, ale o której wpływie na rozwój dziecka do tej pory nie wiedziano.
Bakteria ta – Bifidobacterium breve, nazwana pionierską – ma niezwykłą cechę. Otóż jest genetycznie przystosowana do pełnego wykorzystywania składników odżywczych z mleka matki – inaczej mówiąc, pozwala dziecku przyjmować optymalną dawkę tych składników i tym samym wspiera jego rozwój. To jeszcze nie wszystko, bowiem potrafi również blokować różne patogeny, które chcą zasiedlić organizm dziecka i jest bardzo mocnym probiotykiem.
Odkrycie to może zmienić skład wspierających rozwój mieszanek odżywczych dla niemowląt, a także probiotyków o naturze terapeutycznej skierowanej do najmłodszych – tym bardziej, że w tych dotychczas produkowanych stosowana jest zupełnie inna bakteria, Bifidobacterium infantis, będąca, owszem, probiotykiem, ale obca dla większości organizmów niemowląt w krajach rozwiniętych gospodarczo (nie odkryto jej w badanych mikrobiomach).
Przy okazji badań trafiono na bakterię Enterococcus faecalis, która może być dla odmiany szkodliwa, ponieważ w pewien sposób wspiera kolonizację bakterii antybiotykoopornych, zakłóca rozwój dziecięcego mikrobiomu i naraża go na infekcje.
Można zbadać i określić skład flory jelitowej niemowląt (ten jest różny w zależności od rodzaju porodu, zastosowania antybiotyku itp), wesprzeć ją ową bakterią pionierską lub też uderzyć w liczebność wspomnianej powyżej bakterii potencjalnie szkodliwej. Pozwoliłoby to na uregulowanie na optymalnym poziomie mikrobiomu niemowlęcia, a pierwszy miesiąc życia i kształtowanie się środowiska bakteryjnego w tym czasie znaczy bardzo wiele – w zasadzie zostało już potwierdzone, że mikrobiom w tym okresie życia wpływa na rozwój mózgu, zachowania, emocje, psychikę w późniejszych latach życia.
(jm)
https://www.sanger.ac.uk/news_item/natural-probiotic-discovered-in-uk-newborns-microbiomes