Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Płatki na śniadanie
Katarzyna 13/09/2024

“Jedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak” – w myśl tego powiedzenia, to właśnie rano powinniśmy zjeść najbogatszy posiłek, ale co jeśli rano wcale nie chce nam się jeść? A co gorsza musimy w pośpiechu wybiec z domu do pracy i nie mamy czasu przyrządzić sobie królewskiego śniadania? Co jeśli twój żołądek i twoje trawienie nadal śpią i wcale nie kwapią się do roboty? Dlaczego śniadanie jest jednak takie ważne?

Czy ty też opuszczasz śniadanie?

Dr Lizzy Pope, adiunkt i dyrektor programu dietetyki na studiach licencjackich na University of Vermont, potwierdza, że wiele osób zmaga się z tym problemem. „To nie jest nic nienormalnego ani wyjątkowego, że nie czujesz głodu rano”. Potwierdzenie tego znajdujemy między innymi w badaniu z 2020 r. przeprowadzonym na 193 nastolatkach, opublikowanym w czasopiśmie BMC Nutrition. Okazuje się, że tylko 32% z nich regularnie przez cały rok jada śniadania. Powodów było wiele, niemniej jednak, jeśli nie jadasz śniadań, nie jesteś odosobnionym przypadkiem.

Dlaczego nie chce nam się rano jeść?

Brak apetytu rano niekoniecznie jest powodem do obaw, istnieje bowiem kilka powodów, dla których możesz nie odczuwać porannego głodu.

Według dr Pope, możesz być mniej wrażliwy na sygnały głodu, z powodu stresu albo doświadczać wahań niektórych hormonów na przykład związanych z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Również intensywny trening może spowodować obniżenie apetytu, na kilka godzin poprzez obniżenie poziomu hormonu głodu – greliny. Dr Pope wykazuje, że adrenalina i estrogen mogą działać jako środki hamujące apetyt, podczas gdy progesteron i testosteron mogą mieć odwrotny efekt. Innym powodem brak apetytu o poranku, może być też to, że po prostu dużo zjadłeś przed pójściem spać i Twój organizm nadal pracuje nad poprzednią dostawą pożywienia.

Redakcja poleca: https://naturabazar.pl/zywnosc-bezglutenowa/3241-platki-sniadaniowe-z-miodem-bezglutenowe-375-g-5904954645445.html

Dlaczego warto zjeść śniadanie?

Istnieje kilka powodów dla których mimo wszystko warto jest coś zjeść o poranku. Dlaczego śniadanie jest takie ważne? Oto kilka korzyści ze zjedzenia porannego posiłku:

1. Poranny posiłek pomaga pobudzić metabolizm na cały dzień. Warto jest uruchomić nasze prywatne laboratorium generujące energię organizmu.

2. Na samym początku dnia należy dostarczyć ważnych składników odżywczych, tak aby nasze ciało miało siłę do działania. Dr Pope. mówi, że nawet lekkie śniadanie – w postaci puddingu Chia lub sałatki owocowej są bogate w błonnik, który ma wiele korzyści trawiennych.

3. Warto zjeść coś przed wyjście z domu, aby zapobiec odczuwaniu wilczego głodu później w ciągu dnia.

4. Jedzenie rano pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na bardziej stabilnym poziomie przez cały dzień, co może zapobiec uczuciu ociężałości po późniejszym większym posiłku.

5. Jeśli masz cukrzycę lub regularnie przyjmujesz jakieś leki, które należy przyjmować z jedzeniem, zjedzenie śniadania jest wyjątkowo ważne.

Nie rezygnuj ze śniadania!

Ktoś może powiedzieć, że brak uczucia głodu rano jest dla niego naturalny i zawsze tak miał. Niemniej jednak dietetyczka Anna Maria Merz z Ohio State University Wexner Medical Center mówi, że warto mimo wszystko spróbować zjeść coś zaraz po przebudzeniu — najlepiej w ciągu godziny lub dwóch od wstania z łóżka. „Nie musi to być wielkie, wymyślne śniadanie. Może to być po prostu przekąska”.

Zdrowe śniadanie na dobry początek dnia

Krótko mówiąc, warto postarać się zjeść śniadanie – nawet niewielkie. A jakie śniadanie będzie zdrowe i szybkie do przygotowania?

Anna Maria Merz jako dietetyczka zwraca uwagę na to, że „śniadanie” nie musi oznaczać wielkiej uczty. Według dr Pope’a warto jest poszukać prostych rozwiązań, które dostarczają węglowodanów, białka, trochę tłuszczu i mikroelementów.

Co w takim razie jeść na śniadanie?

Do szybkich rozwiązań można zaliczyć na przykład: musli albo granolę z jogurtem, owsiankę z jagodami oraz mlekiem roślinnym. Może to być tostowana kanapka z razowego chleba z masłem orzechowym i bananem, albo jakąś zdrową pastą kanapkową, albo pudding chia na mleku kokosowym. Wszystkie te propozycje są stosunkowo łatwe do przygotowania, ale nawet coś tak mało wymagającego jak baton proteinowy może pomóc dostarczyć paliwa niezbędnego do obudzenia organizmu, mówi dietetyk Merz.

Tak naprawdę, to aby śniadanie dodało nam energii, nie musi być ono stałym pokarmem, może to być zdrowe śniadanie w formie smoothie z owoców i jogurtu greckiego – można dodać też proszek proteinowy, aby zwiększyć wartość odżywczą płynnego śniadania. „Wiele osób twierdzi, że rano trochę łatwiej jest coś wypić niż zjeść, jeśli nie czują się szczególnie głodni” – mówi dietetyczka Merz. Należy jednak zwrócić uwagę, aby poranne smoothie nie było za słodkie, ponieważ może spowodować skok cukru we krwi i gwałtowny spadek poziomu energii, podkreśla.

Jedz śniadanie dla zdrowia – argumenty na “tak”

Dlaczego warto zmienić swoje nawyki i zacząć jeść śniadania? Oto kilka argumentów dla których warto jeść śniadanie, które pomogą Ci podjąć decyzję:

1. Energia na start dnia – dzięki niej lepiej funkcjonujesz fizycznie i umysłowo w ciągu dnia.

2. Poprawa koncentracji i pamięci – dowiedziono w badaniach, że regularne jedzenie śniadania poprawia koncentracja, pamięć i zdolność rozwiązywania problemów – szczególnie istotne dla uczniów i pracowników umysłowych.

3. Stabilny cukier we krwi – poranny posiłek pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zapobiega nagłym spadkom energii.

4. Śniadanie a odchudzanie? Tak – jeśli obudzisz swój metabolizm o poranku za pomocą zdrowego śniadania, wpłynie to na lepsze spalanie kalorii w ciągu dnia. Regularne spożywanie śniadań pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

5. Czy śniadanie może wpłynąć na poprawę nastroju? Oczywiście! Człowiek głodny to człowiek zły – badania pokazują, że jedzenie rano może zapobiec drażliwości i zmęczeniu w ciągu dnia.

6. Śniadanie da Ci zdrowie – badania wykazują, że regularne jedzenie śniadań może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, otyłość czy choroby serca.

7. Zdrowe śniadanie – zdrowy początek dnia. Okazuje się, że osoby, które jedzą śniadanie, mają zazwyczaj zdrowsze nawyki żywieniowe w ciągu dnia. Zdrowy posiłek o poranku zmniejsza “zachciewajki” na fast foody i niezdrowe przekąski.

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać do jedzenia prostych, zdrowych śniadań. Nie martwcie się, jest wiele sposobów na przygotowanie szybkiego i zdrowego śniadania, a w internecie znajdziecie wiele inspirujących przepisów, które dodadzą wam energii na dobry początek dnia. Sporo rzeczy można przygotować nawet poprzedniego dnia. Powodzenia w zmianie nawyków na zdrowsze!

Magda Adamek-Kverneland, dziennikarka naturazdrowie.com


Źródło:

https://www.self.com/story/is-it-okay-to-skip-breakfast

Katarzyna