Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Aleksandra Marek-Hipner 03/10/2024

Uelastycznienie ciała z medytacją

Dbanie o formę fizyczną przekłada się na lepszy stan zdrowia

10 kroków, aby nasze ciało było bardziej elastyczne

Na kondycję swojego ciała pracujemy każdego dnia. Potrzeba do tego sumienności i regularności. Niemniej jednak każdy świadomy ruch i oddech można poczuć od razu. Przynoszą one natychmiastową ulgę, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z napiętymi mięśniami. Ponadto praca nad elastycznością ciała jest kluczowa dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i zapobiegania kontuzjom.

Wprowadzenie kilku prostych technik i ćwiczeń do codziennej rutyny może przynieść ekspresową ulgę i szybkie efekty.

Rozgrzewka to podstawa

Każde ćwiczenia warto zacząć od rozgrzewki, aby przygotować mięśnie do rozciągania. Może to być kilka minut marszu, skakania w miejscu, pajacyków czy przysiadów. Ważne, żeby poczuć, że tętno wzrasta, a ciało się rozgrzewa.

Kiedy ćwiczyć - Rano czy wieczorem?

Rano nasze ciało jest jeszcze “zastane” po nocy. Jeżeli decydujemy się na ćwiczenia rozciągające rano, trzeba wziąć to pod uwagę i nie wymagać od siebie zbyt dużo. Wieczorem ciało jest już rozgrzane po całym dniu. Wtedy można wchodzić w większe zakresy pozycji np. głębszy skłon. W obu przypadkach należy być bardzo świadomym swojego ciała i nie forsować się.

rozgrzewka to podstawa
podstawowe ćwiczenia rozluźniające
Podstawowe ćwiczenia rozciągające

Na początku warto skupić się kluczowych grupach mięśni i swoją przygodę z rozciąganiem zacząć od nóg, pleców czy ramion. W każdej z poniższych pozycji należy zostać przynajmniej 10-15 oddechów:

 

  • Usiądź na podłodze w szerokim rozkroku. Postaraj się złapać za palce stóp. Twoje nogi na początku mogą być ugięte. Za każdym wydechem staraj się je rozluźniać i coraz bardziej prostować. Poczuj rozciąganie w tyłach nóg. Pamiętaj, aby przy skłonie zachować proste plecy.
  • Rozpocznij w pozycji klęk podpartego (ręce pod barkami, kolana pod biodrami). Na wdechu, opuść brzuch w dół, podnieś głowę i kość ogonową ku górze. Na wydechu, zaokrąglij plecy, wciągnij brzuch i opuść głowę. Powtarzaj te ruchy przez min. 10-15 oddechów, płynnie przechodząc z jednej pozycji do drugiej. Poczuj ulgę w mięśniach pleców.

Stań prosto z nogami na szerokość bioder. Unieś prawą rękę nad głowę, a następnie zegnij ją w łokciu, tak aby dłoń dotknęła pleców. Lewą ręką delikatnie pociągnij za łokieć prawej ręki, aby pogłębić rozciąganie. Utrzymuj tę pozycję przez 10-15  oddechów, czując rozciąganie w ramieniu i boku. Następnie zmień stronę.

Joga dla ciała i umysłu

Wprowadzenie do codziennej rutyny kilku pozycji jogi np. pies z głową w dół, pozycja dziecka czy krowa-kot może znacząco poprawić elastyczność. Każda pozycja powinna być wykonywana uważnie w połączeniu z głębokim oddechem. Regularna praktyka jogi sprzyja także redukcji stresu i poprawie koncentracji, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Prawidłowe oddychanie

Podczas rozciągania należy skupić się na świadomym, głębokim i pełnym oddechu. Dzięki temu można rozluźnić napięte mięśnie i zwiększyć efektywność ćwiczeń rozciągających, odczuwając korzyści natychmiast.

Medytacja oddechem

Aby rozluźnić napięte mięśnie, a przy okazji odprężyć umysł można spróbować medytacji. Wystarczy usiąść w wygodnej pozycji, zamknąć oczy i skupić się na oddechu. W tym ćwiczeniu wdychamy i wydychamy powietrze powoli przez nos. Wyobrażamy sobie, że z każdym oddechem uwalniamy napięcie z mięśni. Na początku wystarczy 5 minut medytacji, a później warto zwiększać czas jej trwania. Oczywiście w miarę możliwości.

joga dla ciała i umysłu
skan ciała
Skan ciała

Rozluźnić spięte mięśnie pomaga nie tylko ruch sam w sobie, ale także świadomy skan ciała. Aby go wykonać należy położyć się na plecach w cichym miejscu. Skupiamy się na każdej części ciała, zaczynając od palców stóp i przesuwając się uwagą w górę. Zauważamy, które obszary są napięte. Następnie wyobrażamy sobie, że wpuszczamy w to miejsce rozluźniający wydech, a napięcia znikają.

Aktywność fizyczna

Wprowadźmy też do swojego życia różnorodne formy ruchu, takie jak taniec, pływanie czy jazda na rowerze. Ważne, żeby było to coś, co lubimy robić. Wszystko to sprzyja poprawie elastyczności, a także przynosi radość i zwiększa poczucie dobrostanu.

Cierpliwość

Jeżeli wcześniej nie praktykowaliśmy rozciągania, to nie od razu wejdziemy w pełne zakresy pozycji. Bądźmy dla siebie łaskawi. Postawmy na regularność i cierpliwie dążmy do celu. Pamiętajmy, że na pewno pojawią się gorsze dni. Nie zrażajmy się i kontynuujmy ćwiczenia.

Regularność to klucz do sukcesu

W momencie odczuwania dyskomfortu w ciele potrzebujemy pomocy tu i teraz. Wszystkie powyższe wskazówki powinny przynieść natychmiastową ulgę. Niemniej jednak regularna praktyka rozciągania jest kluczowa. Nawet kilka minut każdego dnia przyniesie rezultaty.

cierpliwość

Poprawa elastyczności ciała nie musi być czasochłonna ani trudna. Wykorzystanie tych dziesięciu porad na pewno pomoże. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest regularność oraz pozytywne nastawienie. Z czasem można zauważyć, jak nasze ciało staje się bardziej elastyczne i zrelaksowane. Ważne też, aby przy rozciąganiu nie robić nic na siłę i być świadomym swoich ograniczeń, aby uniknąć kontuzji. W razie potrzeby należy skonsultować się ze specjalistą.

Aleksandra Marek-Hipner