Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Karolina Milik 31/10/2024

Ajurweda dla zdrowia psychicznego

Jak Ajurweda wspiera zdrowie psychiczne i emocjonalne

Holistyczne podejście do zdrowia umysłu – ajurwedyjskie techniki, dieta i codzienne rytuały

Ajurweda, starożytny system medycyny, pomaga zachować równowagę psychiczną i emocjonalną dzięki harmonii ciała, umysłu i ducha. Poznaj techniki, zioła i zasady, które mogą wesprzeć Twój stan emocjonalny w codziennym życiu.

Ajurweda, to starożytny system medycyny wywodzący się z Indii, znany jest przede wszystkim z holistycznego podejścia do zdrowia. W jej rozumieniu zdrowie to nie tylko brak chorób, ale pełna harmonia ciała, umysłu i ducha. Ajurwedyjskie metody od wieków są wykorzystywane do wspierania zdrowia psychicznego i emocjonalnego, ponieważ to właśnie nasz stan umysłu najczęściej prowadzi do zaburzeń chorobowych w ciele, a współczesne badania coraz częściej wskazują na skuteczność tych starożytnych praktyk.

Przybliżę teraz praktyczne porady jak ajurweda może wspierać zdrowie psychiczne i emocjonalne, oraz jakie techniki i zasady warto poznać i wdrożyć.

dosze
Dosze: Podstawowy fundament ajurwedy

W Ajurwedzie centralne miejsce zajmują trzy podstawowe typy energetyczne, zwane doszami: Vata, Pitta i Kapha. Każda z nich wpływa na nasze ciało, umysł i emocje w różnorodny sposób.

Vata jest związana z ruchem i kreatywnością. Tak jak żywioły jej przypisane – powietrze i eter, jest lekka i zmienna. 

Pitta to ognista energia i pasja. To działanie, bystrość umysłu.

Kapha, zarządzana przez ziemię i wodę, to stabilność i spokój. 

Występowanie nierównowagi w jednej z dosz może prowadzić do problemów psychicznych i emocjonalnych, takich jak lęk, gniew czy apatia.

Dla przykładu, nadmiar Vaty często wiąże się z lękiem i niepokojem, podczas gdy nadmiar Pitty może prowadzić do gniewu, a nadmiar Kaphy do depresji i apatii.

Każdy z nas już w momencie narodzin ma przypisane do siebie konkretne dosze w różnych proporcjach, przez co jest narażony na związane z nimi stany emocjonalne. Dlatego warto poznać jakie energie dominują w każdym z nas, aby lepiej zrozumieć siebie i zadbać o równowagę emocjonalną. Często nasza nerwowość czy wybuchowość może być łatwo uregulowana poprzez wpłynięcie na poziom Vaty czy Pitty w naszym organizmie.

Wiedząc, że moją główną doszą jest Vata wiem, że w momencie, kiedy dopadają mnie ataki lęku, niepokoju czy nerwowość to nie musi oznaczać, że coś jest ze mną nie tak. Posiadając tą wiedzę jestem w stanie w prosty i szybki sposób – dietą czy codziennymi zabiegami, wyrównać poziom Vaty w organizmie i ustabilizować swój „rozdmuchany” umysł i stan emocji.

Dieta i zdrowie psychiczne

Ajurweda podkreśla, że „jesteśmy tym, co jemy”, dlatego dieta ma bezpośredni wpływ na nasz stan umysłu, np. jedzenie ciepłych, dobrze przyprawionych potraw pomaga uspokoić Vatę. Pitta reguluje się poprzez chłodzące posiłki, surowe warzywa i owoce. Natomiast Kapha może być równoważona za pomocą lekkich i ostrych pokarmów. Ajurwedyjska dieta opiera się na świeżych, naturalnych produktach, które są dostosowane do pór roku, co sprzyja harmonii i równowadze wewnętrznej.

Badania nad wpływem diety na zdrowie psychiczne wykazały, że regularne spożywanie ciepłych, pełnowartościowych posiłków może wpływać na obniżenie poziomu kortyzolu i zmniejszenie objawów stresu.

Oprócz diety mamy też przyprawy, zioła i adaptogeny, które mają udokumentowany, korzystny wpływ na redukcję lęku i poprawę koncentracji.

adaptogeny ajurweda
Adaptogeny i naturalne środki wspierające zdrowie psychiczne

W Ajurwedzie od wieków stosuje się różne zioła i adaptogeny, które wspierają zdrowie psychiczne i emocjonalne. Ashwagandha, brahmi, shatavari czy gotu kola są często stosowane, aby zmniejszyć poziom lęku, poprawić jakość snu i nastrój.

Naukowcy potwierdzają, że ashwagandha, znana z właściwości adaptogennych, wpływa na redukcję poziomu kortyzolu, co przekłada się na lepszą reakcję organizmu na stres. Brahmi natomiast wspiera funkcje poznawcze, poprawiając pamięć i koncentrację, co ma bezpośredni wpływ na lepsze radzenie sobie ze stresem psychicznym.

Piękno Ajurwedy polega na tym, że w naturze odnajduje wsparcie dla naszego ciała i umysły, przez co uczy nas, że jesteśmy jej częścią i jeśli tylko się na to otworzymy to zadba o nas jak o swoje dzieci.

Pranajama i medytacja: oddech jako narzędzie uzdrawiania

Ajurwedyjskie techniki oddechowe, znane jako pranajama, mają istotny wpływ na stan psychiczny. Kontrola oddechu pomaga zredukować stres, zwiększyć świadomość ciała i umysłu oraz poprawić koncentrację. Pranajama, w połączeniu z medytacją, może prowadzić do głębokiej relaksacji i zmniejszenia objawów depresji oraz lęku.

Badania potwierdzają, że regularna praktyka oddechowa aktywuje układ przywspółczulny, który jest odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację. Dodatkowo wpływając na oddech jesteśmy w stanie wpłynąć na nasze ciało. Praktyki takie jak Nadi Shodhana (naprzemienne oddychanie przez nozdrza) oraz Kapalabhati (energiczny wydech) przyczyniają się do uspokojenia umysłu i redukcji lęków. Medytacja, z kolei, działa na korę przedczołową, odpowiedzialną za planowanie, emocje i reakcje na stres, co sprzyja ogólnemu zdrowiu psychicznemu.

pranajama oddech ajurweda
joga ajurweda
Joga i świadomy ruch

Ajurweda i joga są ściśle ze sobą powiązane, a ich współdziałanie ma kluczowe znaczenie w dbaniu o zdrowie psychiczne. Joga jako system ćwiczeń fizycznych i duchowych, harmonizuje ciało i umysł. Regularna praktyka zwiększa poziom serotoniny, poprawia nastrój, obniża poziom kortyzolu i ułatwia zarządzanie emocjami.

Badania wskazują, że joga zmniejsza objawy depresji, lęków oraz stanów stresowych. W Ajurwedzie wybiera się odpowiednie pozycje dla różnych typów dosz. Na przykład, osoby z przewagą Vata powinny skupić się na pozycjach stabilizujących i uziemiających, Pitta – na łagodnych rozciągnięciach, a Kapha – na bardziej dynamicznych ćwiczeniach. Dzięki takiemu podejściu joga może stać się narzędziem wspomagającym w przywracaniu równowagi emocjonalnej.

We współczesnym świecie mamy bardzo dużo odmian jogi i każdy jest w stanie znaleźć taką, która najbardziej odpowiada danym preferencjom i potrzebom.

Ajurwedyjska filozofia i podejście do stresu

Ajurweda uczy nas, że stres jest wynikiem dysharmonii pomiędzy jednostką a otoczeniem. Współczesny styl życia, wypełniony presją i napięciem, może zaburzać równowagę naszych dosz i prowadzić do chronicznego stresu oraz wypalenia. Również oddalenie się od Natury, która ma nas kojący wpływ nie wspiera regeneracji i równowadze w życiu.

W Ajurwedzie kładzie się nacisk na codzienne rytuały (dinacharya), które pozwalają na „uziemienie” i zapobiegają przeciążeniu umysłu. Każdego dnia wydarzają się sytuacje, na które nie mamy wpływu, dlatego zarezerwowanie czasu po przebudzeniu na codziennie, powtarzalne czynności pozwala nam się wzmocnić i lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Dlatego właśnie dzienna rutyna jest niezwykle istotna i może być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Ty decydujesz jak chcesz, żeby wyglądała i ile czasu możesz na nią poświęcić. Może to być tak proste jak codzienne wypicie ciepłej szklanki wody i krótka medytacja czy joga po przebudzenia, albo pełna godzina, gdzie poświęcasz czas na zadbanie o swoje ciało, umysł, emocje i ducha.

Regularny sen, zrównoważone posiłki i dbanie o czas na relaks i medytację stanowią podstawę zdrowia psychicznego. Ajurweda promuje również stosowanie aromaterapii i olejków, takich jak olejek sandałowy, lawendowy czy różany, które mają potwierdzone właściwości uspokajające i łagodzące napięcie nerwowe.

Podsumowanie

Ajurweda, w swoim holistycznym podejściu, oferuje kompleksowe wsparcie dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dzięki praktykom takim jak pranajama, medytacja, odpowiednia dieta i adaptogeny, możemy skutecznie pomóc sobie w okresach wzmożonego stresu, czy stanach lękowych. Ajurwedyjskie podejście koncentruje się na budowaniu harmonii między ciałem, umysłem a środowiskiem, co sprzyja długofalowemu zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu.

W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań i napięć, Ajurweda może być wartościowym uzupełnieniem współczesnych metod dbania o zdrowie psychiczne, przywracając równowagę, której często nam brakuje.

Karolina Milik

Ekspertka biohackingu, autorka książki i licznych artykułów, prelegentka na festiwalach i kongresach oraz prowadząca warsztaty i szkolenia, które pomagają innym odkrywać pełen potencjał zdrowia. Z wykształcenia jest terapeutką Ajurwedy, fitoterapeutką, zielarką, instruktorką jogi i Gimnastyki Słowiańskiej oraz orientalistką po Uniwersytecie Warszawskim. Swoją wiedzę z zakresu Ajurwedy zdobywała w renomowanym instytucie Jiva Ayurveda w Indiach, a inspiracje czerpie z licznych podróży. Łączy nowoczesne techniki biohackingu ze starożytną mądrością naturalną, oferując holistyczne wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego, które wzmacnia ciało, umysł i ducha. Wierzy, że pełnia zdrowia wynika z wewnętrznej harmonii i świadomego życia, co przekazuje swoim klientom, inspirując ich do sięgania po nowe możliwości i optymalizacji swojego życia. | www.karolinamilik.com