Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
oprac. Redakcja26/11/2024
Przełom w diagnostyce wzroku
Innowacyjna technologia STOC-T – przyszłość badań okulistycznych
Polscy naukowcy rewolucjonizują diagnostykę oczu za pomocą nowoczesnej technologii
Technologia STOC-T, opracowana przez polskich naukowców z ICTER, umożliwia ultraszybkie i bezbolesne badanie oczu. Dzięki precyzyjnym obrazom siatkówki pozwala na wczesne wykrywanie chorób takich jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa. Sprawdź, jak działa ten nowoczesny system i jakie korzyści przynosi pacjentom.
Specjalna kamera, laser i komputer jeszcze precyzyjniej pokażą, co dzieje się we wnętrzu naszych oczu – informują badacze z centrum naukowego ICTER. Nowe badanie jest bezbolesne, a jego wykonanie trwa 8,6 milisekundy, czyli tyle co dwukrotne uderzenie skrzydeł lecącej pszczoły. Technologia ta ma podnieść poziom wykrywalności chorób oczu już na wczesnym etapie ich rozwoju.
Dostarczona przez naukowców technologia STOC-T będzie mogła zastąpić dzisiejsze badanie OCT, nazywane popularnie tomografią oka. Na czele zespołu, który opracował nową technologię stoi szef ICTER prof. Maciej Wojtkowski. To także on 20 lat temu stworzył pierwszy prototyp urządzenia do badania OCT, które jest dziś wykorzystywane w klinikach okulistycznych na całym świecie.
Uchwycić oko w bezruchu
– W badaniu oka kluczowy jest czas. Narząd ten ciągle wykonuje drobne [lub: szybkie] ruchy, których nie jesteśmy świadomi. Mimo, że na przeprowadzenie badania w dotychczasowej technologii potrzebowaliśmy tylko kilku sekund, każdy taki ruch wprowadzał szumy, które zmniejszały czytelność wyników – tłumaczy prof. Maciej Wojtkowski.
Z pomocą przyszedł rozwój technologii cyfrowych. Naukowcy wykorzystali kamerę, która rejestruje aż 60 tys. klatek na sekundę. To ponad tysiąc razy więcej niż standardowe kamery, z których korzystamy w naszych smartfonach. Dzięki temu czas badania skrócił się do mniej niż 0,01 sekundy.
– W tym niezauważalnym dla człowieka ułamku sekundy, stworzony przez nas system naświetla oko wieloma falami światła laserowego. Kamera utrwala setki ujęć, na których widać, jak światło rozchodzi się w komórkach oka. Następnie utrwalone klatki są na siebie nakładane i analizowane przez nasze oprogramowanie, które na tej podstawie tworzy precyzyjny obraz warstw oka – mówi prof. Maciej Wojtkowski.
Dzięki temu okulista dostanie dokładny obraz siatkówki, na którym będzie mógł dostrzec ślady wczesnego rozwoju wielu chorób oczu, w tym jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej czy retinopatii cukrzycowej. Zwiększenie precyzyjności diagnozy jest tak istotne, ponieważ dzisiaj w Polsce na jednego okulistę przypada około 10 tys. pacjentów. Tymczasem postawienie diagnozy na wczesnym etapie choroby umożliwi szybsze podjęcie leczenia, które w wielu przypadkach może uchronić przed utratą wzroku.
Międzynarodowe wsparcie
Centrum naukowe ICTER jest częścią Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, a pracujący w nim naukowcy łączą wiedzę z zakresu fizyki, biologii, chemii, inżynierii i medycyny. To właśnie tak szerokie spojrzenie na problemy związane ze zdrowiem oczu pozwala im tworzyć nowe sposoby badania i leczenia wzroku.
Opracowana technologia jest jednym z kolejnych kroków zaplanowanych przez badaczy. Ich głównym celem jest znalezienie rozwiązania technologicznego, które pomoże w szybszym dostępie do specjalistycznej pomocy okulistycznej