Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

oprac. Redakcja 11/12/2024

Psychologia odżywiania i wpływ emocji na dietę

Jak trauma i emocje kształtują nasze nawyki żywieniowe?

Psychodietetyka odkrywa powiązania między trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa, emocjami i wyborem jedzenia

Nawyki żywieniowe nie zawsze wynikają z głodu czy wiedzy o zdrowym odżywianiu. Często są głęboko zakorzenione w emocjach i doświadczeniach z przeszłości. Poznaj, jak traumy z dzieciństwa oraz emocjonalne podejście do jedzenia wpływają na zdrowie i dietę w dorosłym życiu.

Traumy z dzieciństwa przekładają się na niezdrową dietę w dorosłości. Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (ACEs), takie jak np. przemoc czy zaniedbanie emocjonalne, mogą mieć istotny związek z nawykami żywieniowymi w dorosłości – wynika z nowych polskich badań. Może to być powiązane m.in. z trudnością w regulacji emocji.

„W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie psychologicznym podłożem otyłości. Uzyskane przez nas wyniki potwierdzają, że narażenie na traumę we wczesnym okresie życia może być istotnym czynnikiem ryzyka niekorzystnych zachowań żywieniowych, a w konsekwencji – zaburzeń zdrowia w wieku dorosłym” – mówi prof. Marcin Rzeszutek.

traumy z dzieciństwa wpływają na nawyki żywieniowe

Z niedawnych badań jego zespołu wynika, że niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa korelują z wyższym poziomem BMI, rzadszym spożywaniem produktów korzystnych dla zdrowia – i częstszym sięganiem po produkty niezdrowe. Publikacja ukazała się w czasopiśmie naukowym „Appetite”.


„Warto, żeby pacjenci, ale również lekarze rodzinni czy dietetycy zdawali sobie sprawę, że za powstanie nieprawidłowych wzorców odżywiania i otyłości mogą odpowiadać nieoczywiste na pierwszy rzut oka czynniki” – zwraca uwagę dietetyk dr Małgorzata Desmond z University College London, współautorka badania.

Sposób odżywiania może wpływać na funkcjonowanie mózgu

Dieta to nie tylko zdrowie fizyczne. Sposób odżywiania może wpływać na funkcjonowanie mózgu, a przez to na ryzyko odczuwania stanów lękowych lub rozwoju depresji. Coraz częściej jedzenie pełni rolę regulatora emocji, co może prowadzić do zaburzeń odżywiania – mówią dr Joanna Jurek i Kinga Wittenbeck.

Dr nauk biomedycznych, specjalistka ds. immunoodżywiania oraz nutripsychiatrii Joanna Jurek i psychodietetyczka Kinga Wittenbeck są autorkami książki „Psychodietetyka dla każdego, czyli o zdrowej relacji z jedzeniem”, omawiającej związki diety i mózgu, rolę mikrobiomu jelitowego w utrzymywaniu zdrowia psychicznego i rosnącą rolę psychodietetyki.

Jedzenie nie powinno budzić silnych emocji

„To bardzo dobrze, że o diecie nie rozmawiamy już wyłącznie w kontekście tego, jakie produkty jeść, a jakich unikać, czy lepiej smażyć, czy gotować albo do ilu jajek tygodniowo się ograniczać. Zaczynamy widzieć ten temat szerzej i zauważać, że poza strefą żywieniową jedzenie pełni w naszym życiu także inne funkcje” – mówi Kinga Wittenbeck.

Specjalistka wymienia m.in. społeczną i emocjonalną funkcję diety: „Dobrym przykładem jest to, kiedy idziemy do kogoś na urodziny i jemy tort. To jest jedzenie emocjonalne, bo nie robimy tego z głodu, ale aby coś celebrować. I to jest normalne; to prawidłowy element naszego życia”.

jedzenie nie powinno budzić silnych emocji

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105655%2Ctraumy-z-dziecinstwa-przekladaja-sie-na-niezdrowa-diete-w-doroslosci.html

oprac. Redakcja