Małgorzata Musioł
13/01/2025
Pamiętajmy, że połączenie żelaza i witaminy C wpływa korzystnie na proces wchłaniania żelaza do naszych organów, tkanek i komórek. Dlaczego tak się dzieje? Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza. Pomaga uwolnić żelazo z ferrytyny – białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza i wpływa na połączenie żelaza z transferyną – białkiem, które umożliwia przedostawanie się żelaza z krwi do naszych tkanek.
Witamina C (kwas askorbinowy) zwiększ przyswajalność jonów żelaza w przewodzie pokarmowym. Badania tego typu były przeprowadzane między innymi wśród chińskich naukowców. Randomizowane badanie miało na celu prześledzenie potencjalnych korzyści z dodawania witaminy C do suplementacji żelaza. Badanie było prowadzone przez trzy miesiące w dwóch grupach osób, u których stwierdzono anemię. Jednej grupie podawano 200 mg witaminy C na 100 mg żelaza, podczas gdy drugiej tylko samo żelazo. Znaczne zmiany w stężeniu żelaza w hemoglobinie zauważono już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia badania. Po ośmiu tygodniach zauważono znaczą zmianę stężenia ferrytyny. Porównanie stężeń żelaza po ośmiu tygodniach w obydwu grupach wskazywało na jego większy wzrost w grupie, której podawano dodatkowo witaminę C.
Starajmy się łączyć produkty roślinne bogate w witaminę C z dostarczanym żelazem. To może być szpinak i pomidory w połączeniu ze szklanką wypitego soku, pełnoziarniste zboża (kasza jaglana, kasza gryczana), rośliny strączkowe, warzywa, takie jak burak, groszek zielony, jarmuż, kiełki. Pełnowartościowe są nasiona, orzechy i pestki. Gdy mamy do czynienia z formą żelaza niehemową, tzn. roślinną – wymaga ona podaży witaminy C. Pamiętajmy o świeżo wyciskanych sokach z pomarańczy czy grejpfruta, kiwi, jagodach, pomidorach, zielonych warzywach, ziemniakach czy papryce. Preparat zawierający żelazo można popić sokiem z cytryny lub włączyć suplementację. Korzystna jest zielona żywność, np. algi morskie.
Zobacz produkt: https://naturabazar.pl/przy-przyziebieniu/7534-ziolo-piast-floradix-zelazo-i-witaminy-500-ml-4004148047503.html
Jednoczesna podaż witaminy C i żelaza jest szczególnie pożądana i uzasadniona, gdy mamy do czynienia z poważnym niedoborem żelaza w organizmie, np. została stwierdzona anemia. W takim przypadku podajemy witaminę C, która umożliwi szybki przyrost żelaza w organizmie. W innych sytuacjach powinniśmy być ostrożni, aby nie doszło do sytuacji nadmiaru żelaza w organizmie. Naukowcy chińscy zaobserwowali wzrost stężenia żelaza już po pierwszych dwóch tygodniach od podawania witaminy C.