Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Paulina Jędrocha 11/09/2023

Bylica wykazuje działania bakteriostatyczne i przeciwnowotworowe, ale to nie jest wszystko, co potrafi ta roślina. Ma ona wiele właściwości oddziałujących pozytywnie na nasz organizm oraz urodę. Dlatego warto zapoznać się z jej właściwościami prozdrowotnymi i włączyć ją w nasz codzienny rytuał dnia. A czym rzeczywiście jest ta roślina i dlaczego powinniśmy ją stosować dla poprawy zdrowia?

Podczas spaceru możemy spotkać ją w lasach liściastych oraz okolicach dróg od lipca do października. Najczęściej rośnie przy rzekach i rowach, na glebach gliniastych, bogatych w azot i lekko zasadowych. W medycynie alternatywnej wykorzystywane są wierzchołki i liście bylicy, które zbierane są zaraz przed zakwitnięciem, a surowiec nadający się do spożycia wczesną wiosną lub jesienią. Natomiast przy produkcji suplementów diety stosuje się dodatkowo jej korzeń.

Prozdrowotne właściwości bylicy

W jej skład wchodzą takie substancje jak: wulgaryna, eukaliptol, artemizyna, psilostachina C kwasy organiczne, sterole, substancje goryczkowe, kamfen, borneol, tujon, pinen. Regularne spożywanie bylicy pospolitej pomaga w walce ze stanami zapalnymi oraz infekcjami bakteryjnymi. Zwiększa ona wydzielanie moczu, co działa oczyszczająco na organizm.
Zalecana jest szczególnie dla osób, które borykają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest dodawanie jej jako przyprawy do przyrządzanych posiłków. Warto tutaj zaznaczyć, że jej smak jest dość gorzki, a zapach intensywny i korzenny, dlatego najlepiej pasuje do mięsa, grzybów, kapusty, cebuli, jajek, przyprawiania piwa, zupy jarzynowej oraz sałatek. Suszone pędy liści można wykorzystać do zaparzenia herbatki.
Bylica stosowana jest też na dolegliwości układu trawiennego, takie jak: ból i nieżyty brzucha, kolkę jelitową, wzdęcia, niedokwaśność, ponieważ w swoim składzie ma olejki eteryczne, gorycz i żywicę. Roślina ta może również poprawić apetyt, dlatego dość często podawana jest pacjentom w trakcie rekonwalescencji oraz dzieciom i osobom starszym.
Stosuje się ją także w przypadku padaczki, neuropatii i nerwobóli. Pomocna jest dla osób
ze schorzeniami reumatycznymi oraz dla tych, co cierpią na ciężkość nóg. Wtedy dobrym
sposobem na tę przypadłość są okłady z bylicy. Nasiadówki z bylicy pomagają w przypadku hemoroidów, a napar z tej rośliny zalecany jest kobietom, które miesiączkują nieregularnie.
Posiada ona również związki, które minimalizują ryzyko zachorowania na raka. W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywana jest w celu zwalczenia gorączki, a dym z palonych roślin służy jako pomoc dla osób z astmą.

Czy poprawia pamięć i koncentrację?

Zioło to wpływa korzystnie na kondycję naszego umysłu, jego pamięć i koncentrację. Wynika to głównie z zawartości olejku eterycznego, który ma właściwości stymulujące pracę naszego mózgu. Kiedy spożywamy bylicę pospolitą, np. poprzez parzenie jej liści na herbatkę, uwalnia się wówczas olejek, który działa pobudzająco na nasz układ nerwowy. Gdy nasz układ nerwowy zostaje pobudzony, to stajemy się bardziej czujni i skoncentrowani. Może to pomóc w lepszym zapamiętywaniu informacji oraz utrzymywaniu wyższego poziomu uwagi podczas wykonywania zadań wymagających skupienia. Co więcej, bylica pospolita jest rośliną dostępną niemal wszędzie i stosunkowo łatwą do pozyskania. Nie wymaga specjalnych wysiłków ani kosztownego zaopatrzenia.

Na co należy uważać?

Należy jednak pamiętać, że zbyt duże ilości bylicy działają toksycznie na organizm, więc spożywanie jej powinno odbywać się z rozwagą, a najlepiej według zaleceń specjalisty. Bylica pospolita nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży lub podczas karmie piersią. Może ona również prowadzić do nasilenia krwawień z przewodu pokarmowego oraz wywoływać silne uczucie osłabienia. Nie jest również zalecana w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Warto również pamiętać, że istnieje ryzyko alergii na bylicę pospolitą oraz istnienie interakcji między składnikami tej rośliny a niektórymi przyjmowanymi lekami. Dlatego, jeśli rozważasz suplementację preparatami ziołowymi zawierającymi bylicę pospolitą i masz jakiekolwiek wątpliwości lub przyjmujesz inne leki, to trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia. Wspólna decyzja z profesjonalistą pomoże uniknąć
wywołania potencjalnych problemów zdrowotnych.


Paulina Jędrocha