Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

anna mackojć
Dorota Oyrzanowska 05/01/2022

Pani Aniu, zajmuje się Pani trychologią. Czym ona jest i skąd zainteresowanie właśnie taką tematyką?

Trychologia to dziedzina nauki, zajmująca się diagnozowaniem problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Początek mojej zawodowej przygody z trychologią się sięga jeszcze okresu studiów. Studiowałam biotechnologią i zdecydowałam się na specjalizację z fitogeografii i taksonomii roślin leczniczych w schorzeniach skóry głowy. Po studiach pracowałam m.in. w Instytucie Badawczym Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, gdzie zajmowałam się włosem jako materiałem badawczym, jak również w laboratorium znanej marki kosmetycznej, gdzie tworzyłam  receptury kosmetyków. Zanim zdecydowałam się powołać do życia Instytut Trychologii, pogłębiałam wiedzę z biotechnologii i trychologii we współpracy z największymi europejskimi i światowymi autorytetami w tym zakresie. Uzyskałam m.in. certyfikat TCE (Trichology Clinical Education) uprawnienia analityka – diagnosty trychologii. Trychologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która może skutecznie pomagać ludziom zmagającymi się z coraz częstszymi schorzeniami skóry głowy i włosów. Wymaga również ciągłego pogłębiania wiedzy i otwartości. To zdecydowało o tym, że postanowiłam swoje życie zawodowe związać właśnie z trychologią. 

Kto powinien skorzystać z wizyty u trychologa?

Na wizytę do trychologa warto zgłosić się, kiedy dotyczy nas problem nadmiernie wypadających włosów, ich przerzedzenia, jak również w przypadku problemów związanych ze skórą głowy np. złuszczającego się naskórka, nadmiernego przetłuszczania się włosów, suchości czy świądu skóry. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas sygnały, związane z pogarszającą się kondycją włosów czy mamy wątpliwości dotyczące stanu naszej skóry głowy, warto zasięgnąć konsultacji u trychologa.

Czy mogą z wizyty korzystać kobiety w ciąży, osoby starsze czy dzieci?

Coraz więcej osób w różnym wieku, bez wględu na płeć zmaga się z  problemami skóry głowy i włosów. Każda z nich może skorzystać z konsultacji trychologicznej, oczwiście w przypadku dziecka wizyta powinna być realizowana w towarzystwie opiekuna prawnego. Następstwem wizyty może być rekomendacja indywidualnej terapii trychologicznej, dlatego kluczowe jest wyłączenie ewentualnych przeciwwskazań do jej realizacji. Dla przykładu młode mamy jakiekolwiek zabiegi trychologiczne mogą wykonywać dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

Jakie badania powinno się wykonać przed wizytą u trychologa? Jak wygląda badanie trychologiczne i o co może zapytać nas trycholog?

Do pierwszej wizyty trychologicznej warto jest dobrze się przygotować i zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnychwykonane do roku przed wizytą, przede wszystkim morfologię krwi i również dodatkowe, jak na przykład poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg czy określenie poziomu ferrytyny. Na 24h przed wizytą trychologiczną nie powinno się myć głowy i nakładać środków do stylizacji na włosy. Na tydzień  przed wizytą nie powinno się farbować włosów.  

Konsultacja trychologiczna składa się z kilku etapów. Wizyta rozpoczynana się od zebrania szczegółowego wywiadu, omawiany jest czas trwania problemu, z którym zgłaszamy się do trychologa, jak również m.in.: współistniejące choroby, dieta, stosowane produkty do pielęgnacji skóry głowy. Specjalista może zadać wiele różnych pytań do analizy problemu, z którym przychodzimy i zalecić dalsze kroki. Omawiane są również wyniki badań krwi, które pacjent przyniósł ze sobą i ewentualnie zlecane kolejne, analogicznie do występującego problemu. Podczas wizyty trychologicznej, kluczowym elementem jest również wykonanie trichoskopii, czyli nieinwazyjnego ibezbolesnego badanie diagnostycznego przy użyciu cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera. Za pomocą mikrokamery o różnym stopniu powiększenia (x60, x150, x700) oraz z czterema rodzajami światła, trycholog dokładnie obserwuje stan skóry głowy, włosa, naczynek, zwracamy uwagę na cechy okołomieszkowe oraz międzymieszkowe. Dzięki badaniu możemy ocenić kondycję i wygląd skóry głowy, ujść mieszków włosowych i łodyg włosów. 

Z jakimi chorobami skóry głowy i włosów zgłaszają się najczęściej pacjenci?

Najczęstszym problem, z jakim Polacy zgłaszają się do trychologa, co potwierdzają moje obserwacje, jak również badanie zealizowane przez Instytut Trychologii, jest wypadanie włosów. Równie powszechne są także problemy związane ze skórą głowy. Osoby szukające pomocy u trychologa cierpią najczęściej na łojotok, łupież, świąd oraz suchość skóry głowy. Wśród diagnozowanych  schorzeń pojawia się także rumień skóry głowy i łuszczyca. Często zdarza się, że trycholog rozpoznaje u jednej osoby kilka problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Wizyta u doświadczonego trychologa to szansa na dobrą analizę kondycji skóry głowy, w razie potrzeby podjęcie terapii trychologicznej przywracającej lepszy wygląd i prawidłowe funkcjonowanie włosów i skóry głowy, jak również zdobycie praktycznych wskazówek dotyczących właściwego doboru preparatów odpowiednich do naszych potrzeb.

Jak długo należy stosować kuracje trychologiczne? Kiedy można spodziewać się poprawy stanu skóry głowy i włosów?

Terapie trychologiczne są dobierane indywidualnie do problemów i potrzeb skóry głowy i włosów danej osoby. Ważne jest, aby mieć świadomość, że współpraca z trychologiem i odpowiednie kuracje są długotrwałe, gdyż walka z jakimkolwiek schorzeniem na skórze głowy to długoterminowy proces. Często wymaga zaangażowania, zastosowania kilku metod i również odpowiedniej pielęgnacji domowej. Specjalista decyduje także czy rekomendowane jest również stosowanie odpowiednich trychokosmetyków, czyli specjalistycznych produktów, które ze względu na swój silnie skoncentrowany skład przynoszą skuteczniejsze działanie.

Czym różnią się stosowane przez Panią preparaty trychologiczne od tych dostępnych w drogerii?

Preparaty trychologiczne, czyli dermokosmetyki są produktami przede wszystkim leczniczymi. Różnią się od produktów dostępnych w drogeriach w pierwszej kolejności składem. Trycholog dobierając preparat do danego problemu, zwraca uwagę na mechanizm działania składników aktywnych w nim zawartych na skórę głowy i mieszek włosowy. Wie na co zwrócić szczególną uwagę i jakie składniki cechują się dużą skutecznością w danym schorzeniu trychologicznym. Lista składników aktywnych stosowanych w trychologii jest długa i wraz z rozwojem tej dziedziny zwiększa się coraz bardziej. Zgodnie z założeniem produkty profesjonalne stosowane w gabinecie trychologicznym są polecane klientowi po wnikliwym wywiadzie i badaniu. Dla przykładu w drogerii znajdziemy preparaty np. na łupież. W gabinecie trychologicznym są dostępne produkty na łupież suchy, tłusty, zmniejszający nadmierną proliferację. Trycholog po badaniu zaleci produkt ukierunkowany na odpowiedni rodzaj łupieżu, z którym się zmagamy.

Preparaty trychologiczne to preparaty terapeutyczne, a w drogerii są dostępne głównie preparaty pielęgnacyjne. Zastosowanie produktów drogeryjnych jest bardzo ogólne. Zastosowanie preparatów profesjonalnych trychologicznych jest wąsko ukierunkowane. Co za tym idzie przy wsparciu wiedzy i doświadczenia trychologa są one bardzo skuteczne.

Dlaczego włosy wypadają? Jak temu zapobiec?

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Część z nich wynika z podłoża stresowego lub genetycznego. Utrata włosów może mieć charakter przejściowy, jak w przypadku ciąży czy drastycznego odchudzania. Wśród przyczyn nadmiernego wypadania włosów można wskazać np.: błędy dietetyczne i niedobory pokarmowe, zaburzenia gospodarki hormonalnej, braki w mikro- i makroelementach np. żelaza czy cynku, infekcyjne choroby owłosionej skóry głowy, przebyte choroby z wysoką gorączką, choroby o podłożu psychicznym, stosowanie niektórych leków, jak również zabiegi stylizacyjne w postaci nadniernego farbowania włosów, zbyt mocnego ich upinania czy tapirowania. Lista przyczyn wypadania włosów jest długa, mogą one być czasem nieoczywiste i zaskakujące. Dlatego istotny jest wizyta u specjalisty połączona z realizacją wywiadu i prawidłową diagnostyką. Bez znalezienia przyczyny wypadania włosów, nie możemy podjąć skutecznej terapii lub wyeliminować czynników i błędów, które sami popełniamy, przyczyniając się do pogorszenia kondycji włosów. Zapobiegać wypadania włosów możemy także odbywając profilaktyczne wizyty u trychologa, aby sprawdzać na bieżąco stan naszych włosów. 

Co jest potrzebne włosom, aby rosły, były bujne i pełne blasku? Co jeść aby mieć piękne włosy?

Kondycja naszych włosów odzwierciedla w dużym stopniu stan organizmu. Mówi dużo mówi o sposobie, w jaki się odżywiamy. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objawy nie tylko chorób, ale również efekt nieprawidłowej diety. Aby nasze włosy były mocne, musimy im dostarczyć w pierwszej kolejności składników poprawiających ich strukturę, jak również odżywiających skórę głowy. W naszym jadłospisie powinno znaleźć się produkty m.in. bogate w białko, krzem, miedź czy bardzo ważne witaminy i minerały. Posiłki powinny zawierać witaminy, przede wszystkim A, D, E, K, jak również B6 i B12. Dietę warto uzupełnić o źródła biotyny (np. orzechy i nasiona), która odżywia mieszki włosowe. W diecie, realizowanej z myślą o włosach nie powinno zabraknąć nabiału, mięsa i ryb. Głównym budulcem włosa jest białko, zwane keratyną, która składa się z aminokwasów takich jak arginina, cytrulina i ornityna. Aby włosy zdrowo rosły konieczna jest obecność każdego z nich. Jeśli brakuje jakiegoś elementu budulca następuje zatrzymanie porostu.

Aby włosy wyglądały zdrowo, były lśniące i silne, potrzebują wielu składników. Należy ich poszukiwać w wartościowym jedzeniu, które jest źródłem przeciwutleniaczy, niszczących wolne rodniki. Podstawą jest przede wszystkim zbilansowanie jadłospisu oraz opieranie go na jak najmniej przetworzonych produktach, zawartości fitozwiązków i witamin oraz unikaniu ryzykownych strategii żywieniowych, mogących pogorszyć stan włosów. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie, możemy prawidłowo nawilżać i odżywiać włosy od środka, aby miały one piękny i zdrowy wygląd. 

Włosy są ważnym elementem wyglądu, ale także wyznacznikiem kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Czy Polacy potrafią świadomie dbać o zdrowie i pielęgnację swoich włosów. Czy częściej odwiedzają trychologa niż kilka lat temu?

Trychologia rozwija się dynamicznie na świecie i w Polsce już od wielu lat. Przybywa doświadczonych trychologów zajmujących się schorzeniami skóry głowy i włosów, wdrażane są coraz bardziej innowacyjne terapie trychologiczne. Rośnie także świadomość dotycząca zdrowia i pielegnacji włosów. Coraz więcej osób zgłasza się do trychologów, szukając pomocy z problemami wypadania włosów, z różnymi schorzeniami skóry głowy, jak na przykład łojotok czy łupież. Nie brakuje też osób poszukujących profesjonalnych wskazówek dotyczących lepszej pielęgnacji włosów z wykorzystaniem preparatów trychologicznych. Jako trycholog i założyciel Instytutu Trychologii postanowiłam także dołożyć swoją ciegiełkę do edukacji i szerzenia profilaktyki zdrowia i pielęgnacji włosów, stąd idea przygotowania bezpłatnego eboka

„Zdrowe włosy od podstaw. Praktyczny poradnik“. Zapraszam do jego pobrania na: https://wlosy.edu.pl/ 

Dorota Oyrzanowska