Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

chusteczki nawilżane dla dzieci
Klaudia Gregorczyk 03/11/2022

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że chusteczki – początkowo nasączone oliwą, mlekiem, a nawet śmietaną – są z nami już od ponad 30 lat. Pierwsze chusteczki zostały przebadane przez Instytut Matki i Dziecka w 1991 roku. Przez lata zmieniał się skład płynów do nasączania, a także materiały z jakich je produkowano.

Chusteczki przydają się nie tylko do szybkiego oczyszczenie skóry, ale także do jej nawilżenia. Ze względu na łatwość użycia, coraz więcej rodziców używa ich podczas pielęgnacji swojego dziecka. Jak zdrowa jest taka mokra chusteczka? Na co rodzice powinni zwrócić uwagę, kiedy wybierają nawilżające chusteczki dla maluchów?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chusteczek nawilżających?

Należy mieć świadomość, że każdy produkt, który wybierasz dla swojego dziecka jest wyjątkowy, naturalny i zdrowy. Należy wziąć pod uwagę następujące cechy przy wyborze mokrej chusteczki.

– Upewnij się, że chusteczki są wykonane w 100% z bawełny. Bawełna jest naturalnym produktem, który dostosowuje się do wrażliwej skóry Twojego dziecka. Chusteczki chronią również Twoje dziecko przed podrażnieniami skóry dzięki swojej bawełnianej fakturze.

– Należy wybierać chusteczki, które nie zawierają alkoholu, parabenów i bisfenolu A, które są nasączone naturalną wodą. Substancje chemiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego dziecka.

– Wybieraj produkty sterylne, jałowe, odpowiednio opakowane. W ten sposób chusteczki zapewnią higieniczne i zdrowe oczyszczanie.

Jakie substancje w chusteczkach nawilżających są dobre dla dzieci?

– Substancje o działaniu nawilżającym i natłuszczającym – takie jak np.: naturalne oleje roślinne o działaniu emolientów, które odżywiają skórę i odbudowują warstwę lipidową czyli: olej ze słodkich migdałów, lniany, z awokado czy jojoba. Ze względu na swoje korzystne działanie oleje te stosowane są również w kosmetykach dla dzieci ze skórą atopową.

– Niektóre ekstrakty roślinne z potwierdzonym bezpieczeństwem w długotrwałym stosowaniu np.: wyciąg z kwiatów rumianku, z kwiatów nagietka, z liści aloesu, z nasion bawełny, z liści oliwek.

– Substancje silnie nawilżające, np.: hydrolizaty białek jedwabiu, hydrolizaty białek mleka, hydrolizaty białek owsa, a także substancje, które oprócz nawilżania działają regenerująco, zmiękczająco i łagodząco (alantoina, pantenol, bisabolol).

– Substancje myjące o bardzo delikatnym działaniu dla skóry, np.: z grupy pochodnych aminokwasowych (Sodium Cocoyl Glutamate).

– Związki konserwujące – płyn do chusteczek musi zawierać środki konserwujące ze względu na łatwość niemowlęcia do zakażenia drobnoustrojami. Najbezpieczniejszy dla dzieci jest kwas benzoesowy, kwas sorbinowy i kwas lewulinowy.

Ekologiczne czy zwyczajne?

Na forach internetowych można przeczytać opinie mam o ekologicznych chusteczkach dla dzieci. Okazuje się, że niektóre z nich mają skład gorszy niż skład „zwykłych” mokrych chusteczek dla dzieci. Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na „ekologiczne” opakowania, czy nawet certyfikaty, bo one niekoniecznie świadczą o jakości. Nie ma kosmetyków w 100% naturalnych, choć niektóre firmy używają takich określeń. Duża ilość składników w kosmetykach naturalnych niesie ze sobą wysokie ryzyko alergii, które zależy od miejsca uprawy, nasłonecznienia, a nawet sposobu ich zbioru. Surowce pozyskiwane chemicznie są znacznie lepiej poznane i przebadane.

Czy wilgotne chusteczki można stosować u niemowląt?

Odpowiedź brzmi: tak, jak tylko skończą miesiąc. Należy pamiętać, że pediatrzy zalecają, aby w pierwszym miesiącu życia dziecka do mycia używać wyłącznie wody.

Przeczytaj także: Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?


Bibliografia:

  1. Anne Bebek, Is it healthy to use wet wipes on babies?, Wee Baby – https://www.weebaby.com.tr/faq/baby-care/is-it-healthy-to-use-wet-wipes-on-babies
  2. Are moist tissues suitable for babies?, Natracare, 2022 – https://www.natracare.com/blog/are-moist-tissues-suitable-for-babies/?fbclid=IwAR344HVlGaLuiV7Th9BY1XaPaM0RE_qVWoKHDkZGNmxj78kbz5BHG3vkcbI
  3. Ewa Kamińska, What wet wipes for a newborn?, Epozytywna Opinia, 2021 – https://epozytywnaopinia.pl/en/what-wet-wipes-for-a-newborn/

Klaudia Gregorczyk