Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

pokrzywa
Paulina Jędrocha 01/02/2023

Pokrzywa, zwana inaczej królową ziół, jest obecnie postrzegana jako chwast, który należy usunąć. Tak naprawdę pokrzywa to bardzo wartościowa roślina, posiadająca niezwykłe właściwości prozdrowotne, jednakże przez wielu niedoceniana i po wyrwaniu wyrzucana. Warto jednak zdać sobie sprawę, jak wiele korzyści przyniesie nam stosowanie jej w życiu codziennym.

Pokrzywa była znana już od stuleci i wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i w medycynie. W medycynie ludowej z pokrzywy i jagód jałowca robiono maści i stosowano je przeciw podagrze lub nerwobólom. Uważano, że dzięki parzącym włoskom, którymi była licznie pokryta, będzie dobrze wpływała na jakość włosów. Później udowodniono jej korzystny wpływ nie tylko na włosy, ale również na wiele innych dolegliwości. Już szesnastowieczny lekarz, Syreniusz, docenił zdrowotne właściwości pokrzywy i swoim pacjentom zalecał gotowanie liści w winie. Miał być to sposób na poprawę pracy żołądka, a sok z pokrzywy miał za zadanie usuwać kamienie z nerek.

Prozdrowotne właściwości pokrzywy

Najlepiej zbierać młodą pokrzywę, czyli tę, która jeszcze nie zakwitła, ponieważ wtedy zawiera najwięcej zdrowotnych właściwości. Na wiosnę jest ona bardzo obfita w witaminy i sole mineralne, natomiast latem odnajdziemy w niej bogate źródło krzemionki.

Właściwości pokrzywy:

• Moczopędne – wywar z liści pokrzywy delikatnie zwiększa ilość moczu wydalanego w ciągu dnia. Dodatkowo eliminuje szkodliwe produkty mocznika i przemiany materii. Wywar można stosować w łagodnych stanach zapalanych dróg moczowych.

• Przeciwcukrzycowe – zwiększa pracę trzustki, co z kolei przyczynia się do delikatnego obniżania poziomu cukru we krwi.

• Przeciwkrwotoczne – pokrzywa zawiera witaminę K oraz garbniki, a te z kolei eliminują drobne krwawienia. Podnosi też poziom hemoglobiny w organizmie oraz liczbę krwinek czerwonych.

• Obniżające ciśnienie krwi – działa moczopędnie i rozkurczowo na mięśnie naczyń krwionośnych.

• Przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe – wyciągi z pokrzywy działają drażniąco na włosy i skórę głowy, co przyczynia się do korzystnego wpływu na mieszki włosowe i gruczoły łojowe.

• Bogate źródło witamin i soli mineralnych – w pokrzywie znajdziemy dużo prozdrowotnych składników: witamina K, B2, kwas pantotenowy, kwas askorbinowy oraz sole mineralne.

• Zwiększające odporność organizmu – w korzeniach i liściach pokrzywy znajdują się składniki zwiększające wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych.

Pokrzywę możemy zrywać sami, co jest dobrym pomysłem, ponieważ rośnie jej bardzo dużo w lasach i na polach, a w dodatku jest darmowa i sami możemy przygotować z niej różne preparaty. Można ją także kupić w aptekach lub sklepach zielarskich pod różną postacią.

Pokrzywa w kuchni

Pokrzywę można spożywać jako zamiennik szpinaku, składnik sałatek, czy jako bazę zupy ziołowej. W internecie znajdziemy bardzo dużo przepisów na różnego rodzaju dania lub napoje z pokrzywą. A jeśli chcesz oczyścić organizm z nadmiaru toksyn, poprawić wygląd swojej skóry i cery, to dobrym rozwiązaniem jest picie przez okres 2 tygodni jednej łyżki soku z pokrzywy – 3 razy dziennie.

Przepis na świeży sok z pokrzywy

1. Przygotuj pół kilograma młodych liści pokrzywy.

2. Dokładnie je umyj, osusz, a następnie zmiksuj w sokowirówce lub zmiel np. w maszynce do mięsa.

3. Zmieloną pokrzywę trzeba przecedzić i sok gotowy.

Z takiej ilości otrzymujemy 150 – 250 ml soku z pokrzywy. Gotowy sok można przechowywać w lodówce od 2 do 3 dni, można go też zamrozić.

Jak parzyć pokrzywę?

Zalewamy ją gorącą wodą (unikamy wrzątku, gdyż wtedy pokrzywa traci swoje właściwości) i czekamy, aż przestygnie. Napój taki można pić raz dziennie. Jest też bezpieczny dla dzieci. Do napoju tego typu można dodać miód, aby smak był przyjemniejszy lub cytrynę, aby poczuć odrobinę orzeźwienia.

Przeczytaj także: Fakty i mity o przewlekłej chorobie nerek (PCHN)

Paulina Jędrocha