Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska 25/02/2022

Pojęcie pregoreksja powstało z połączenia angielskich słów pregnancy – ciąża i anorexia – anoreksja. W Polsce bardziej znane jest jako anoreksja ciążowa. Oznacza jadłowstręt o podłożu psychicznym u kobiet spodziewających się potomstwa. Odzyskanie atrakcyjnego wyglądu i formy jest dla nich priorytetem. W związku z tym jeszcze przed rozwiązaniem głodzą się i zbyt intensywnie ćwiczą. Najczęściej postępują tak kobiety, które w przeszłości zmagały się już z zaburzeniami odżywiania. W ten sposób mogą zaszkodzić zdrowiu własnemu i nienarodzonego dziecka.

Czym grozi anoreksja ciążowa

Głodząc się, kobieta w ciąży nie dostarcza sobie i rozwijającemu się płodowi białka, witamin oraz składników mineralnych. Ich niedobór zagraża właściwemu rozwojowi dziecka. Organizm matki natomiast nie będzie odpowiednio przygotowany do porodu, połogu, a potem do karmienia piersią. Niemniej ryzykowne jest wykonywanie restrykcyjnych ćwiczeń. W ostatnim trymestrze może nawet dojść do przedwczesnego porodu lub poronienia. Niebezpieczne jest nadużywanie silnych środków przeczyszczających i moczopędnych, które w nadmiarze działają teratogennie, czyli doprowadzają do zaburzeń rozwoju płodu lub jego trwałych uszkodzeń. Inne konsekwencje niedożywienia dziecka w ciąży, to jego mniejszy obwód głowy, niska masa urodzeniowa, zbyt małe przybieranie na wadze, słabe łaknienie, problemy ze ssaniem, opóźniony rozwój poznawczy i psychoruchowy.

Przeczytaj także: Oczyszczanie organizmu przed ciążą

Niepokojące objawy

Jeżeli osoby z najbliższego otoczenia ciężarnej podejrzewają, że za bardzo martwi się ona o swoją figurę, powinny właściwie zareagować. W takiej sytuacji pomocny będzie kontakt z lekarzem ginekologiem oraz psychologiem. Objawy niepokojące, na które należy zwrócić uwagę, to:

· stosowanie restrykcyjnych diet i głodzenie się,

· wykonywanie ciężkich, nieodpowiednich dla kobiet w ciąży treningów,

· częste kontrolowanie masy ciała,

· przyjmowanie środków moczopędnych i przeczyszczających.

Ponieważ zaburzenia odżywiania są bardzo trudne do leczenia, najlepiej w ogóle nie dopuścić do rozwoju choroby. Jak to zrobić? Należy uświadomić sobie, że ideały nie istnieją. Każdy człowiek jest odmienny, wartościowy i piękny na swój własny sposób. A w życiu są takie momenty, kiedy wygląd schodzi na dalszy plan, zwłaszcza gdy idzie o zdrowie dziecka.

mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska

Leave A Comment