Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
Magda Adamek30/11/2023
Związek między jedzeniem a emocjami
Kiedy jedzenie zamiast przyjemności staje się bólem
Odkryj, jak zaburzenia jedzenia wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne
Jedzenie powinno być źródłem przyjemności, ale dla wielu osób może stać się powodem stresu i cierpienia. Dowiedz się, jak zaburzenia odżywiania wpływają na ciało i umysł oraz jak radzić sobie z tym problemem, by odzyskać zdrową relację z jedzeniem.
Jest ona wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością, która bardzo obniża jakość życia chorego. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest schorzeniem całego układu pokarmowego i choć jest zaliczana do grupy nieswoistych zapaleń jelita, to jej objawy mogą występować praktycznie na każdym odcinku przewodu pokarmowego – od jamy ustnej aż do odbytu.
Objawy choroby Leśniewskiego-Crohna
Choroba Crohna charakteryzuje się fazami zaostrzeń i remisji (okresami, w których objawy się zmniejszają). Podstawowym objawem choroby Leśniowskiego są silne bóle brzucha, które nasilają się po zjedzeniu i przy wypróżnianiu. To z kolei powoduje niechęć, a nawet wstręt do jedzenia, co z kolei prowadzi do osłabienia, anemii i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Początkowo zmiany zapalne obejmują jedynie błonę śluzową przewodu pokarmowego, z czasem wnikają one głębiej w struktury tkanki wywołując ich deformację, narośla, ropnie i przetoki. Czasami deformacje te powodują zwężenie światła jelita, z czasem choroba ta może doprowadzić do wystąpienia raka jelita. Oczywiście każdy z nas jest inny, więc i objawy bywają zróżnicowane.
Oto niektóre z najczęstszych objawów tej choroby:
• ból brzucha i skurcze (ból dotyczy najczęściej dolnej części brzucha po prawej stronie, co bywa mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego),
• biegunka,
• opór w jamie brzusznej (często tkliwy),
• ból i dyskomfort w okolicy odbytu oraz zmiany chorobowe w tej okolicy – przetoki, szczeliny i ropnie
• owrzodzenia i ból w jamie ustnej, afty
• stany podgorączkowe i gorączka,
• ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia
• anemia
• zmniejszenie apetytu i utrata masy ciała,
• krew w stolcu,
• rozsiane stany zapalne poza jelitowe – zapalenie skóry, oczu i stawów, zapalenie wątroby i dróg żółciowych.
Poza zmianami fizycznymi często występują też dolegliwości natury psychicznej jak stany depresyjne. Jest to zrozumiałe z racji ciągłego złego samopoczucia i uciążliwości schorzenia.
Pochodzenie tego schorzenia nie jest do końca zbadane. Z pewnością dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, bo często w rodzinie ta choroba przewija się przez wiele pokoleń. Badacze odkryli również, że równowaga bakterii zamieszkujących jelita (znanych jako mikrobiom) jest kluczowym czynnikiem w występowaniu tej choroby.
Na zaburzenie tej równowagi wypływa szereg czynników począwszy od palenia tytoniu, żywienie sztucznymi mieszankami w niemowlęctwie, przebyte infekcje, stosowanie leków takich jak środki antykoncepcyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen i paracetamol, a także przyjmowanie antybiotyków. Zwraca się również uwagę na to to, że barwniki, konserwanty, środki zagęszczające, emulgatory, obecne w przetworach mięsnych azotany, a także inne stosowane w żywności substancje, mogą zaburzać równowagę mikrobiologiczną jelit, prowadząc do uszkodzenia nabłonka jelitowego.
Tym, co łączy wszystkie te czynniki, jest ich wpływ na zmianę składu mikroorganizmów żyjących w jelitach. Zaburzenie równowagi mikroflory sprawia, że nasz własny system immunologiczny wpada w panikę, w efekcie czego pojawiają się rozsiane stany zapalne w jelitach. Dlatego choroba Leśniowskiego-Crohna jest zaliczana do schorzeń autoimmunologicznych, ponieważ jest nieprawidłową reakcją systemu odpornościowego na bakterie zasiedlające przewód pokarmowy.
Jak sobie pomóc naturalnie?
W klasycznym leczeniu tej choroby wykorzystuje się leki przeciwzapalne, immunosupresyjne i nowoczesne terapie biologiczne. Jeśli jednak chcielibyśmy zwrócić się w kierunku natury oto kilka sposobów na złagodzenie objawów tej choroby. Najlepszym wyjściem jest kombinacja farmakologii z naturalnymi metodami, która mogą wspomóc terapię i proces zdrowienia.
Probiotyki
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby naprawić naszą florę jelitową. Tu z pomocą przychodzą nam probiotyki, które zawierają żywe szczepy bakterii takich jak: Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus,Escherichia coli oraz drożdże Sacharomyces cerevisiaceae. Ich naturalnym źródłem są produkty fermentacji mlecznej i kiszonki, ale na rynku jest wiele suplementów zawierających wybrane szczepy. Z racji tego, że nasz mikrobiom jest bardzo unikatowy, należy obserwować jak reaguje nasz organizm i dobrać odpowiednią formę supelmentacji.
Prebiotyki
To składniki pokarmowe stymulujące wzrost i aktywność mikroorganizmów w jelicie grubym. Najkorzystniejszym jest połączenie probiotyku z prebiotykiem – takie preparaty nazywane są synbiotykiem. Z pomocą prebiotyków dajemy możliwość wzrostu probiotycznym bakteriom. Naturalnymi prebiotykami są inulina, maltodekstryny i fruktooligosacharydy. Ich źródłem mogą być banany, cebula, czosnek, karczochy, ziemniaki, por, korzeń mniszka lekarskiego i cykorii.
Suplementy i zioła
Choć suplementy i zioła nie są w stanie wyleczyć choroby Crohna, ale mogą złagodzić jej objawy i wspomóc leczenie. Pierwszym najważniejszym działaniem jest działanie przeciwzapalne, gojące i łagodzące przebieg zapaleń. Tutaj warto sięgnąć po rumianek, który od wieków jest zalecany w zaburzeniach trawienia, biegunkach, nieżytach żołądka, w stanach zapalnych błon śluzowych, łagodzi dolegliwości pęcherzyka żółciowego i wątroby. Z kolei ziele dziurawca pomaga w gojeniu ran i podrażnień przewodu pokarmowego, działa przeciwzapalnie, uspokajająco i rozkurczowo. Traganek (Astragalus), to tradycyjny lek medycyny chińskiej, mający silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Często pomaga pozbyć się stanów zapalnych i infekcji. Szałwia lekarska również łagodzi stany zapalne, działa przeciwbiegunkowo, hamuje namnażanie bakterii patogennych oraz drobne krwawienia. W stanach zapalnych jelit cenna jest herbata zielona, o dużej zawartości flawonoidów i garbników. Wykazuje łagodne działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne i uszczelniające naczynia krwionośne, hamuje nadmierny rozrost flory bakteryjnej, wspierając bakterie kwasu mlekowego. Można też stosować zioła o delikatnym działaniu uspokajającym i rozkurczającym, jak np. liść melisy, ziele krwawnika czy owoce kopru włoskiego
Kurkuma
To istne złoto wśród przypraw – nie tylko ze względu na kolor. Kurkuma zawiera substancję aktywną – kurkuminę i inne związki działające silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a nawet antynowotworowo. Badania wykazały, że kurkumina może zapobiegać uszkodzeniom komórek wyściółki jelita i chronić ją przed inwazją “nieprzyjacielskich” bakterii.
Aloes
Zawarte w miąższu aloesu związki działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego pomagają stworzyć korzystne środowisko w obrębie jelit. Aloes likwiduje zaparcia, stymuluje usuwanie toksyn z organizmu oraz reguluje mikroflorę bakteryjną jelita grubego.
Andrographis paniculata i boswellia serrata – obydwa te zioła wykazują dużą skuteczność w leczeniu stanów zapalnych również w obrębie układu pokarmowego. Badania na temat ich skuteczności są w toku, ale wszystko wskazuje na to, że mogą one skutecznie wspomagać leczenie choroby Crohna.
Zapraszamy na lekturę drugiej części tego artykułu, w której opisujemy czego unikać w diecie w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna i jak zadbać o swoje jelita.